Helikopter Ebeveynlik: Aşırı Koruma ve Kaygı ile Ebeveynlik

Çocuklarımızı yetiştirmek söz konusu olduğunda, benlik saygısı, dayanışma ve sorunları çözme yeteneği gibi değerleri aşılamak özellikle olumludur. Bununla birlikte, aşırı koruyucu ve endişeli olmaktan kaçınmak da önemlidir.
Helikopter Ebeveynlik: Aşırı Koruma ve Kaygı ile Ebeveynlik

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2020

Ebeveynlerin çocuklarını büyütme şekli bugün 40 yıl öncesine göre çok farklı. Günümüzde, ebeveynlerin kaygı eğilimi vardır. Bu, aşırı koruyucu olduklarında, bir sorun haline gelir ve çocukları kendi kendilerine hiçbir şey yapamazlar. Bu fenomene genellikle “helikopter ebeveynlik” denir.

Ebeveynler olarak, her zaman çocuklarımız için en iyisini istiyoruz. Ancak, bazı anneler ve babalar yanlışlıkla bunun her zaman üstlerine “titremek” anlamına geldiğine inanmaktadır. Bu tür aşırı koruma, çocukların kendi hatalarından ve deneyimlerinden öğrenmelerine izin vermez.

Helikopter ebeveynlik ve çocukları arasındaki ilişki

Helikopter ebeveynlik bugünlerde çok yaygın bir fenomendir. Ebeveynlerin kendilerini çocuklarının hayatlarının her alanına dahil ettikleri bir ebeveynlik yaklaşımıdır. Her şeye karar vererek ve çocukları için her şeyi yaparak, çocuklarının özerklik geliştirmesine izin vermezler.

Bu ebeveynler, çocuklarına çok fazla baskı uygulayan ve çok yoğun çocuk yetiştirme yöntemleri kullanırlar. Hem ebeveynler hem de çocukları için yüksek düzeyde endişe üreten bir ebeveynlik yöntemidir. Fakat bundan en çok muzdarip olanlar çocuklardır.

Aşırı koruyucu ebeveynlik modelleri

Aşırı koruyucu ebeveynlik olgusu, bir kişinin çocuklarına aşırı koruma sağlamasını içerir. Aşırı korumacı ebeveynin ilk modeli, yukarıda belirttiğimiz gibi helikopter ebeveynliktir.

Başka bir deyişle, ebeveynler çocuklarının ihtiyaçlarına ve arzularına aşırı derecede dikkat ederler. Her zaman onlara yardım etmeye ve onları herhangi bir riskten korumaya hazır ve isteklidirler.

Aşırı koruyucu ebeveynliğin ikinci bir modeli “çim biçme makinesi” ebeveynlik olarak bilinir. Bu durumda, ebeveynler çocuklarının önüne geçer, onlar için “yolu temizler”. Misyonları, onlar ve hayallerinin arasına hiçbir şey girmemesini sağlamaktır.

Başka tipte aşırı koruyucu ebeveynler de vardır. Bir yandan, çocuklarını dünyanın beklediği deha haline getirmek için her şeyi yapacak anneler ve babalar vardır.

Öte yandan, “fedai” ebeveynler vardır. Fedai ebeveynler yalnızca aşırı koruyucu değil, aynı zamanda çocuklarının eleştirilmesine de son derece duyarlıdır.

fazla korumacı anne

Bu ebeveynlik stillerinin tümü benzer stratejiler kullanır. Hepsi, çocukları için sorunları çözmek ve olumsuz duygulardan kaçınmakla ilgilidir. Ne yazık ki, bu tutumların bir sonucu olarak, çocuklar bağımlı ve güvensiz bireyler haline gelmektedir.

Çocuklar henüz gençken, sonuçlar o kadar açık olmayabilir. Bununla birlikte, büyüdükçe güvensiz ve kararsız ergenlere ve gençlere dönüşürler.

Aşırı koruyucu veya helikopter ebeveynlikten kaçınma ipuçları

Çoğu zaman, ebeveynler çocuklarına verdikleri zararı gerçekten anlamaksızın aşırı koruyucu tutumlar sergilerler. Bu nedenle belirli davranışların farkında olmak ve gerekirse bunları değiştirmek önemlidir. Bunu yaparken, uzun vadeli sonuçlardan kaçınabiliriz.

Aşağıda, aşırı koruyucu ebeveynlikten kaçınmak için bazı ipuçlarına bakacağız:

Çocuklarınızın hata yapmasına izin verin

Bugünlerde çocukların hayal kırıklığı yaşamasını önleme eğilimi güçlüdür. Uzun vadede, bu yaklaşım ters etki yaratır.

Çocuklarımızın hata yapmasına izin vermek önemlidir. Aslında, hatalarından ders almanın ve bir sonraki girişimlerinde daha fazla çaba gösterebilmelerinin tek yolu budur.

Hatalarıyla yüzleşmeyi ve hayal kırıklığı ile erken başa çıkmayı öğrenmeyen çocuklar, kendilerini haklı çıkarmak için mazeretler kullanma eğilimindedir. Ayrıca, kendilerini geliştirmek için daha az istekli olma eğilimindedirler.

“Helikopter ebeveynlik günümüzde çok yaygın bir fenomendir. Ebeveynlerin kendilerini çocuklarının hayatlarının her alanına dahil ettikleri bir ebeveynlik yaklaşımıdır.”

Özerkliği teşvik edin

Endişeli ve bağımlı çocuklar yetiştirmek istemiyorsanız, gençlik çağından itibaren özerkliklerini teşvik etmeyi hedeflemelisiniz. Çocuklarımızı özerk olmak için eğitmek, güven hissi ve özgüven geliştirmelerine yardımcı olmanın anahtarıdır.

Çocuklarımızın özerk olmasına yardımcı olmanın iyi bir yolu, küçük yaşlarından itibaren onlara basit işler veya sorumluluklar vermektir. Bu, kendi çalışmalarında beceri, bağımsızlık ve tatmin elde etmelerine yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda kişiliklerinin oluşumunda da yardımcı olacaktır.

Onlar için her şeyi yapmadan çocuklarınıza eşlik edin

Çocuklarınıza eşlik etmek onlar için her şeyi yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Aksine, destek sağlamak ve öğrenme sürecinde yanında olmak, rehberlik ve güvenlik sunmak anlamına gelir.

helikopter ebeveynlik ile aşırı koruma


Kendileri için kararlar almalarına ve özgüvenlerini pekiştirmelerine izin verin

Otoriteye saygı duymak önemli olsa da, çocukların sadece emirlere uymakla kalmayıp iyi kararlar almayı bilmeleri gerekir. Doğru seçimleri kendi başlarına yapmak, benlik saygısını güçlendirecek ve gelecekte daha iyisini yapmalarını teşvik edecektir.

Endişeli, bağımlı çocukları olan aşırı koruyucu ebeveynler, günümüz dünyasında çok yaygın olan bir gerçektir. Bu nedenle, aşırı korumanın sonuçları hakkında farkındalık yaratmak önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
Peter Pan Sendromu: Çocuklar Büyümeyi Reddettiğinde
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Peter Pan Sendromu: Çocuklar Büyümeyi Reddettiğinde

Daha önce Peter Pan sendromu hakkında herhangi bir şey duymuş muydunuz? Bu, kişinin yaşına uygun sorumluluklarından kaçması anlamına gelen bir teri...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.