Kararlılık: Çocuklarınıza Sınırları Belirleme

Bu yazıda, başkalarıyla ilişkilerinizde kararlı olmanın ve sınır koymanın önemini açıklayacağız.
Kararlılık: Çocuklarınıza Sınırları Belirleme

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2019

Kararlılık, birçok fayda sağlayan bir beceridir. Şüphesiz bu anneler için çocuklarla yaşanan tartışmalarla başa çıkmak için harika bir araçtır.

Bir çatışmaya yaşamaksızın “hayır” demeyi bilmek, sınırlar ve otorite oluşturma konusunda faydalıdır.

“Hayır” kelimesini çocuklara kullanmak kesinlikle iki ucu keskin bir kılıç olabilir. Bir yandan, eğer çok gevşekseniz, çocuk ebeveyni üzerinde bir miktar güce sahip olduğunu düşünebilir ve sizi manipüle edebilir. Otorite kaybetmekten kaçınmalısınız, çünkü bunun kimseye faydası dokunmayacaktır.

Öte yandan, aşırı kararlı da olmamalısınız. Çocuğunuz size bir şey sormayı bitirir bitirmez “hayır” diye bağırırsanız, isyan bayraklarını kaldırabilir. Sonuç olarak, yaramazlık yapmaya veya kötü davranmaya başlayabilir.

Kararlılığı yapıcı bir araç olarak nasıl kurarsınız? Bu yazıda, size bunu elde etmek için bazı kurallar göstereceğiz.

Kararlı olmak nedir?

Kararlılık bir kişi için birçok yönden çok önemli bir özelliktir. Temel olarak, kişinin hem haklarına, düşüncelerine ve pozisyonuna hem de belli bir şekilde hareket etme isteğine saygı duymaktan oluşur.

İster sosyal ister işle ilgili olsun, aşırı ve hatta kaba talepleri reddetmeyi bilmek, istenmeyen durumlara düşmekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır. İstemediğiniz ve yapmak zorunda olmadığınız şeyleri yaparak yaşayacağınız stresi, endişeyi veya sıkıntıyı önleyebilecek olmanız bile önemlidir.

Aynısı, çocuklarınızla konuşurken de gerçekleşir ve zaman zaman zorlayıcı olabilir. Sınırlar koymazsanız, sorumluluklarınızı göz ardı etmeye dair yanlış bir mesaj verebilirsiniz.

kararlı bir biçimde dur diyen kadın

Kararlılık denge aramaktır

Ancak, bu o kadar da kolay değildir. Eğer hepimiz herşeye hayır diyerek ve herkese karşı çıkarak hayatımızı geçiriyor olsaydık, dünya korkunç bir yer olurdu. İyilik yapmak ve uzlaşmak olmazdı.

Amaç doğru dengeyi bulmaktır. Bir ilişkide kararlı olmak, ne zaman teslim olacağınızı ne zaman katılaşacağınızı bilmek anlamına gelir. Neyin adil neyin olmadığını belirlemek zorundasınız. Bu size çok yardımcı olacaktır.

Açıkçası, bu kolay değildir. Ancak, bunu kesinlikle başarabilirsiniz. Çocuklarınızla pazarlık yaparken aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları:

  • Konuşmayı başlatın. Diğerlerinin ihtiyaçlarını göz önüne almadan görüşlerinize sıkı sıkıya bağlı kalmak fayda getirmeyecektir. Olayları onların bakış açısından dinlemeniz ve görmeniz gerekir.
  • Nasıl açıklayacağınızı bilin. Gerçekten de kulağa geldiği gibidir, argümanınızı olabildiğince açık bir şekilde ortaya koymanız gerekiyor. Sadece savaşmak için savaşmak bir anlam ifade etmez. Öte yandan, kararınızın arkasında durursanız, zamanla çocuğunuz sizi anlayacaktır.
  • Pozisyonunuzu koruyun. İkna olmuşsanız ve fikrinizi değiştirmiyorsanız, fikrinizi savunun. Eğer teslim olursanız, çocuğunuz savunmasız olduğunuzu varsayacaktır. Fırsatı olduğunda bunu size karşı kullanacaktır. Kendinizden şüphe etmeyin. Ses tonunuz, görünümünüz ve jestleriniz söylediklerinizi desteklemelidir.
  • Proaktif olun. Konumunuzu korumanın yanı sıra, fikirlerinize uygun oldukları müddetçe alternatifler sunabilirsiniz. Umarız, bir kavgadan kaçınmanızı sağlayacak iyi bir uzlaşma ortamı bulursunuz.
kararlılık gösteren kadın

Kararlılıkta neden bir eksiklik olabilir?

Kararlılık ve benlik saygısı yakından bağlantılıdır. İnsanlar, kendinizden eminseniz, düşüncelerinizi ve kararlarınızı tereddüt etmeden iletebileceğinizi düşünür.

Aksi takdirde, bir kısır döngüye girebilirsiniz. Konumunuzu hak etmediğinizi düşünmeniz nedeniyle konumunuza saygı duymayabilirsiniz. Sonuç olarak, diğerleri size saygı duymaz ve benlik saygınız daha da azalır.

Başkalarını memnun etmek ve beğenilmek istemek iyidir, ancak bunun bir bedeli olmamalıdır. Çocuğunuzun kalbini zayıf sınırlar belirleyerek ya da teslim olarak kazanmaya çalışmamalısınız.

Bir ilişkide kararlı olmak, ne zaman teslim olacağınızı ne zaman katılaşacağınızı bilmek anlamına gelir.

Son olarak, her şeyden önce sakin ve saygılı olmanız gerektiğini vurgulamak önemlidir. Odaklanmalı ve diğer insanla açık ve dürüst bir iletişim kurmaya istekli olmalısınız.

Ne de olsa, çocuklarınızla günden güne bir ilişki kurarsınız. Her yeni gün, yeni zorluklar getirir. Kararlılık, doğru kullanıldığında en iyi dostunuz olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.