Büyüklere Saygılı Olmayı Çocuklara Öğretmenin Önemi

Büyüklere saygılı olmayı öğretmek, çocuk eğitiminin temelidir. Hem olgunlaşma süreçlerini destekler hem de ileride diğer çocuklar ve yetişkinler ile ilişkilerini kolaylaştırır.
Büyüklere Saygılı Olmayı Çocuklara Öğretmenin Önemi

Son Güncelleme: 22 Haziran, 2019

Yaşlılar çocuklarla çokça zaman geçirir. Çocuklarınıza geleneklerine, inançlara, yaşam biçimlerine ve büyüklerine saygılı olmayı öğretmenin en basit yolu onlara örnek olmaktır.

Günümüzde teknoloji oldukça ilerlemiş durumdadır. Sosyal medyanın yol açtığı mesafe, nesiller arasında bir uçurum oluşturuyor.

Bununla birlikte, büyüklere saygılı olmak ve değer vermek gençler ve yaşlılar arasında oluşan uçurumu ortadan kaldırabilir. Büyüklerle iletişim kurmak, hem çocuklar hem de yaşlılar için faydalı bir aktivitedir.

Büyüklere saygılı olmayı çocuğunuza nasıl öğretirsiniz?

Yaşlanmak, hayat döngüsünün son aşamasıdır. Bu süreçte vücudu, hareket kabiliyetini ve duyguları etkileyen değişimler meydana gelir. Yaşlılık ile birlikte duygularda çok güçlü değişimler olur ve çoğunlukla yalnızlık duygusu baskın olur.

Yalnızlık hissine kapılan yaşlılar depresyona girer ve bu da sağlıklarını olumsuz yönde etkiler. Büyüklere karşı saygılı olmak, onlara değer vermek ve onları ziyaret etmek gerekir. Torunlarıyla zaman geçirmek, aileyle birlikte olmak, seyahat etmek ve hayatta aktif rol almak yaşlılıktan kaynaklanan depresyonu engeller.

Farklı nesillerden insanların iletişim kurması genellikle zor olabiliyor çünkü günümüzdeki çocuklar farklı kurallarla büyüyor. Bu nedenle günlük yaşamdaki sorunları çözmeye dair görüş ayrılıkları ortaya çıkabilir. Bu görüş ayrılıkları özellikle söz konusu çocuk yetiştirmek olduğunda meydana geliyor.

dede ve torun

Her şeyden önce, çocukların teknolojinin pek çok sorunu çözdüğü bir devirde yaşadığını kabul etmek gerekir. Bu nedenle, çocuklar yaşlılarla ortak noktaları olmadığını düşünüyor.

Gençler ve yaşlılar arasındaki uçurumu ortadan kaldırmak

Anne baba ve çocuk arasındaki ilişki güçlü değilse, birbirine uzak nesilleri bir araya getirmek çok daha zor bir hal almaktadır. Gençleri küçümsemek ve yaşlıların daha üstün olduğunu düşünmek yeni bir şey değildir.

Bu sebeple de, genellikle yaşlılarla olan ilişkilerde çocuklar önyargılı davranıyor. Eski zamanlarda ve farklı dinlerde, bilge insanlar genelde yaşlılar olurdu ancak modern dünyada, internet üzerindeki kaynakların bolluğu sayesinde gençler de her türlü bilgiye kolayca ulaşabiliyor.

2017 yılında Birleşmiş Milletler yaşlılara yönelik klişeleri ortadan kaldırma ve saygıyı artırmaya yönelik bir program oluşturdu. Program, “yaşlıların topluma kazandırdıkları ve yetenekleri” gibi konulara odaklanmayı hedefliyor. Bu nedenle, her yıl 1 Ekim’de Uluslararası Yaşlılar Günü kutlanıyor.

Sosyal medyada #UluslararasıYaşlılarGünü etiketini arayarak, herkes gibi günlük aktiviteler gerçekleştiren yaşlı insanların fotoğraflarını bulabilirsiniz. Bu, yaşın ötesine geçen eşitlik duygusunu güçlendirir ve torunlar ile yaşlılar arasındaki  önyargıları ortadan kaldırır.

Nesiller Arası Etkileşimin Faydaları

Yaşlı insanlara saygılı davranmayı öğretmek ve teşvik etmek, yaşlılar ve çocuklar için büyük faydalar sağlar. İnsanlığın tanımı nesil farklılıklarını da kapsar. Tabii ki, bu sadece ailenin en yaşlı üyelerine saygı göstermekten ibaret değildir. Çocuklar aynı şekilde öğretmenlere, komşulara ve diğer yaşlılara da saygı duymalıdır.

ormanda babanne ve torunu

“Torunlarıyla birlikte zaman geçirmek, aileyle birlikte olmak, seyahat etmek ve hayatta aktif rol almak yaşlılıktan kaynaklanan depresyonu engeller.”

Çocuklardan sevgi ve saygı gören  yaşlı insanlar, ruh hallerinde olumlu değişiklikler yaşarlar. Gençlerle birlikte olmak aynı zamanda onları yalnızlıktan uzaklaştırır, toplumdaki aktif katılımcılar gibi hissettirir ve öz sevgilerini arttırır. Bunlar, gençlerin yaşlılar ile iletişim içerisinde olmasının pek çok faydasından sadece birkaçıdır.

Söz konusu çocuklar ve gençler olduğunda ise, yaşlılara değer vermek ve saygılı ilişkiler kurmak oldukça önemlidir. Bu ilişkiler ayrıca sosyal destek  ve istikrar duygularını güçlendirir.

Büyükanne ve büyükbabaların bilgeliği ve tavsiyeleri sonsuza dek çocuklar için anı olarak kalır. Aynı zamanda, yaşlılığı yaşamın bir parçası olarak kabul etmelerine yardımcı olur ve bu sayede de kaygı ve büyüme korkusu azalmış olur.

Sonuç olarak, büyüklere saygılı davranmayı teşvik etmek, çocuklarımızı ve ebeveynlerimizi birbirine daha yakın hale getirmenin bir yoludur. Başkalarına saygı duymak büyük fark yaratır. Tüm ilişkilerde saygının hakim olması gerektiğini unutmamalıyız.

İlginizi çekebilir ...
Bir Büyükanne Torununu İlk Kez Gördüğünde
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bir Büyükanne Torununu İlk Kez Gördüğünde

Bir büyükanne torununu ilk kez gördüğü zaman, insan olarak zenginleşir. Gelişir ve duyguları tarif edilemez bir düzeye kadar yoğunlaşır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Wild, R. (2011). Libertad y límites. Amor y respeto: Lo que los niños necesitan de nosotros. Herder Editorial.
  • Miralles, I. (2010). Vejez productiva: El reconocimiento de las personas mayores como un recurso indispensable en la sociedad. Kairos: Revista de temas sociales, (26), 4. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=3702472
  • Morales Jaimes, O. D., & Silvera López, D. G. (2019). INFLUENCIA DE LOS JUEGOS COOPERATIVOS EN EL DESARROLLO DEL VALOR DE RESPETO EN LOS NIÑOS Y NIÑAS DE LA INSTITUCIÓN EDUCATIVA INICIAL Nº 33″ CORAZÓN DEL NIÑO JESÚS” DE LA TINGUIÑA-ICA. http://repositorio.unh.edu.pe/handle/UNH/3030

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.