Aile: Onları Sevdiğinizi Göstermenin 7 Yolu

Pek çok insan için ailesine sevgi göstermek basit bir şeydir. "Sihirli kelimeler"i kullanmanın yanında hissettiklerimizi ifade etmek için takınabileceğimiz farklı tutumlar ve dikkat edebileceğimiz farklı detaylar vardır. 
Aile: Onları Sevdiğinizi Göstermenin 7 Yolu

Son Güncelleme: 02 Temmuz, 2019

Çoğu zaman, başkalarının onlar hakkında ne hissettiğimizi bildiklerini varsayarız. Bilseler bile ailenize onları sevdiğinizi göstermenizin hiçbir zararı yoktur. Ailenize onları sevdiğinizi göstermenin birçok yolu vardır. Bunu nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız aile olmak ile ilgili bazı önemli ipuçları için yazımızı okuyun.

Aile: Onları Sevdiğinizi Göstermenin 7 Yolu

Ailenize onları sevdiğinizi göstermek için sokakta koşarak onlara sarılmanız ve herkes görsün diye onlara sevgi dolu sözcükler söylemeniz gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak kimse yokken söylenen güzel sözler gösteriş olsun diye söylenenlerden çok daha değerlidirler.

Ailenize onları sevdiğinizi nasıl söyleyebileceğinizi bilmiyorsanız, kimse yokken hislerinizden bahsetmekle işe başlayabilirsiniz. Bu işleri çok daha kolay hale getirecektir.

Hissettiklerinizi söylemekte zorlanıyor musunuz? İşte bazı faydalı tavsiyeler:

1. Çekingen olmayın

Çok çekingen veya sıkılgan olduğunuz için hissettiklerinizi ailenize ifade etmemiş olabilirsiniz. Peki, korkunuzu, çekingenliğinizi ve sıkılganlığınızı nasıl aşabileceğinizi biliyor musunuz? Buna ne hissettiğinizi söyleyerek başarabilirsiniz!

Dokunaklı veya detaylı bir şey söylemek zorunda değilsiniz. “Seni seviyorum” gibi birkaç sihirli sözcük yeterlidir. En kötü ne olabilir? Onlar da sizi sevdiklerini söyleyeceklerdir!

2. Küçük mesajlar bırakın

Hala ailenize karşı duyduğunuz sevgiyi onlara göstermek için kendinizi hazır hissetmiyorsanız onlara bir mesaj bırakın. Siz yokken bulabilecekleri bir yere bir not bırakın. Komodinin üstüne veya buzdolabı kapağının üzerine koyabilirsiniz. Beklenmedik bir e-posta veya kısa ama tatlı bir mesaj atabilirsiniz.

Onlar için hissettiğiniz sevgiyi nasıl ifade edebileceğiniz konusunda emin değilseniz bu, harika bir başlangıç olacaktır.

3. İltifatlar edin

Ailenize duyduğunuz sevgiyi göstermek belli sözcükleri söylemenin ötesindedir. Gündelik küçük davranışlar da bunun bir parçasıdır. Onlar hakkında nasıl hissettiğinizi bilmelerini sağlamak için iltifat etmek harika bir yöntemdir.

anne baba çocuklar mutfak pasta

Örneğin lezzetli bir yemek yaptıkları için onları tebrik edebilirsiniz. Odalarını temiz tuttukları için, okulda iyi notlar aldıkları için, işle ilgili bir başarı elde ettikleri için veya zorlu bir durumun üstesinden gelmeyi başardıkları için onları kutlayabilirsiniz.

İltifat, bir empati yöntemidir ve iltifat edilen kişi kendini mutlu ve gururlu hisseder. İltifat eden kişi de aynı şekilde hissedecektir.

4. Fiziksel iletişim

Aileniz için duyduğunuz sevgiyi göstermenin tek yolu sözcükler değildir. Sarılmak, öpmek, okşamak ve sırtlarını sıvazlamak da sevginizi göstermek için harika yöntemlerdir. İnsanlar sevildiklerini, ilgilenildiklerini ve saygı duyulduklarını bilmek için fiziksel temasa ihtiyaç duyarlar.

Örneğin ailenizden biriyle konuşurken onun koluna, eline veya başına dokunabilirsiniz. Parkta yürürken elini tutabilirsiniz. Ayrı geçirdiğiniz bir günün sonunda onu kucaklayarak selam verebilirsiniz.

5. Birlikte eğlenin

Çocuklarınızla, kardeşlerinizle, ebeveynlerinizle veya partnerinizle birlikte zaman geçirmek de onlara sevgi duyduğunuzu göstermenin bir başka yoludur. Sevdiklerimiz için zaman ayırdığımızda onların kendilerini önemli hissetmelerini sağlamış oluruz. Onlarla vakit geçirmenin bizim için her şeyden önemli olduğunu onlara gösteririz.

Hayatın kısa olduğunu ve zamanımızı yalnızca gerçekten önemli olan şeyleri yaparak geçirmemiz gerektiğini unutmayın. Ailenizle birlikte vakit geçirmek sizin önceliğiniz olmalıdır.

Bu yüzden birlikte parka veya sinemaya gidin, bir öğleden sonrayı kart veya masa oyunları oynayarak geçirin, beraber dans edin veya sadece gülün. En sevdiğiniz insanlarla birlikte eğlenceli vakit geçirmekten daha iyi ne olabilir ki?

iskambil oyunu oynayan aile

6. Onlara yardım edin

Ailenize sevginizi göstermenizin pratik yollarından biri de onlara yardım etmeyi teklif etmenizdir. Örneğin ev işlerini birlikte yapmayı veya çocuklarınıza ödevlerini yaparken yardımcı olmayı teklif edebilirsiniz. Bunlar yalnızca birkaç örnektir. Olasılıklar sonsuzdur.

İş yerindeki bir sorunu veya arkadaşlarıyla aralarındaki bir çatışmayı halletmeleri için onlara yardımcı olabilir, doktor randevularına birlikte gitmeyi teklif edebilirsiniz. Sizden bir şey istemelerini beklemek zorunda değilsiniz. Beklenmedik bir anda iyilik yaparak sevdiklerinizi şaşırtın!

7. Gerektiğinde özür dileyin

Hata yaptığınızda onlardan sizi affetmelerini istemeniz de onları sevdiğinizi gösterir. Neden mi? Çünkü bizim için önemli olduklarını ve hatalarımızı düzeltmek için elimizden geleni yapmak istediğimizi onlara göstermiş oluruz.

Son olarak küçük hediyeler alarak da ailenize onları sevdiğinizi gösterebilirsiniz. Pahalı olmaları gerekmiyor. Hatta bir yerden satın almak zorunda da değilsiniz. Onlara özel olarak hazırlayacağınız ev yapımı hediyeler çok daha anlamlıdır çünkü içlerinde sizden bir parça vardır.
İlginizi çekebilir ...

Koruyucu Aile Nedir?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Koruyucu Aile Nedir?

Koruyucu aile nedir? Biyolojik ailesiyle kalamayan çocuklara ne olur? Bu ve benzeri soruların cevaplarını öğrenmek için makalemizi okuyun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos
  • Ortega Ruiz, P., & Mínguez Vallejos, R. (2003). Familia y transmisión de valores. https://gredos.usal.es/bitstream/handle/10366/71937/Familia_y_transmision_de_valores.pdf?sequence=1&isAllowed=y
  • Unamuno, M. de. (2006). Amor y pedagogía. El libro de bolsillo. Biblioteca de autor.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.