Kendisine Zaman Ayırması Gereken Anneler İçin 5 İpucu

Kendisine Zaman Ayırması Gereken Anneler İçin 5 İpucu

Son Güncelleme: 26 Temmuz, 2018

Anne olmak, çoğu kadın için hayattaki en güzel deneyimlerden biridir. Fakat başlangıçta, çoğu anne kendisini bunalmış hisseder ve kendine bakmak için zamanı olmadığını düşünür.

Bir sağlık muayenesine, saçlarını kestirmeye ya da ağda için güzellik salonuna gitmek birçok anne için uzun bir işmiş gibi görünebilir. Fakat ruh sağlıklarını korumak için kendilerini unutmamaları ve doğum yapmadan önce yaptıkları faaliyetleri sürdürmeleri çok önemlidir.

Bazıları, anne olduktan sonraki yeni günlük rutinlerine başladıklarında, bunun şimdiye kadar sürdürdükleri yaşam biçimini tamamen değiştirdiğini düşünüyor. Bu durumda birçok anne yalnız ve bunalmış hissedebilir.

Yeni annelerin özellikle yakın çevrelerinden gelecek desteğe ve anlayışa ihtiyaçları vardır. Ek olarak, emzirmeye başlamak çoğu anne için genellikle karmaşık bir süreçtir. Yenidoğanlar için en iyi beslenmenin anne sütü olduğunu bilmelerine rağmen, bazen başlangıç ​​zorlu olabilir ve çoğu anne bunu omuzlarında yük olarak görür.

Uzmanlar, evden çıkıp parka, sahile ya da bahçeye, bebeğinizle birlikte gitmenizi tavsiye ediyor. Ve tabii ki, doğumdan önce varolan sosyal hayatı sürdürmek için çaba göstermelisiniz.

Bebeğiniz ile gidemediğiniz bazı yerler olsa da, aile için yapılabilecek birçok etkinlik bulunabilir. Şimdi size kendilerine vakit ayırmak için zamana ihtiyacı olan annelerin uygulayabileceği 5 basit ipucu vereceğiz.

Kendinize zaman yaratmanız için öneriler

anne bebek

Aktivitelere devam etmek

Çoğu anne için önceliklerine sahip çıkmak ve aktivitelerini sürdürmek çok önemlidir. Örneğin, yürüyüş yapmayı seviyorsanız, ayağa kalktıktan sonra bebeğinizle birlikte gezintiye çıkmak için bir yol bulmaya çalışın.

Çocuğunuzu bebek arabası ile yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bebeğinizi günde yarım saat partnerinize ya da güvendiğiniz birine bırakmayı da deneyebilirsiniz, böylece yürüyüşe çıkabilirsiniz. Her gün için bu planı yapmaya çalışın. İlgi duyduğunuz aktivitelere devam etmeye çalışın, bu ister kitap okumak olsun, ister bir TV dizisini takip etmek olsun ya da yüzmek olsun. Anne olduğunuz için sevdiğiniz her şeyden vazgeçmeyin.

Destek almaya bakın

Sık ​​sık bunalmış hissediyor olsak bile, yardım istemek bizim için zor olabilir. Tereddüt etmeyin. Çoğu kez bir çift hem bebeğe bakmak, hem çalışmak hem de ev işi yapmak için yeterli değildir. Anneler ev işlerinden bazılarını yapabilecek ve onlara yardım edebilecek aile ve arkadaşlardan destek istemelidir.

Aynı durumdaki diğer annelerden de destek almak ve onlara empati kurmak iyi bir seçenek olabilir. Çocuğunuz daha sadece bir bebek olmasına rağmen diğer annelerle sohbet etmek için birlikte parka inin ve yürüyüş yapın. Diğer annelerle konuştuğunuzda korkularınızı ve endişelerinizi kesinlikle anlayacaklardır! Ayrıca annelerle bir grup oluşturmak ya da çevrimiçi bağlantı kurmak da iyi gelebilir.

bornozlu kadın

Kendinize dikkat etmeyi unutmayın

Birçok anne bebeğininin ilk üç ayında ve hatta bazıları için ilk yıl boyunca kendilerine bakmayı unutmaktadır. Kendinizi unutmamalısınız. İster inanın ister inanmayın, genel sağlığınız duygusal istikrarınız için de çok önemlidir.

Kuaföre gitmeye, ağda yaptırmaya ya da daha önce yaptığınız gibi manikür yaptırıp spora gitmeye devam etmeye çalışın. Biraz kilo aldıysanız, diyet ve egzersiz yaparak tekrar formda olmanın bir yolunu arayın. Ve kendinizi belirli bir zamandır depresyonda hissediyorsanız, mümkün olan en kısa sürede profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

Kendinizden çok fazla şey beklemeyin

Dürüst olmak gerekirse doğumdan sonraki ilk süreçte, daha önce yaptığınız şeylerin tamamını yapamazsınız. Kendinizi gün içinde bir noktada bunalmış hissedeceksiniz ve ara ara moral bozukluğu yaşıyor olacaksınız.

Merak etmeyin çünkü bunun olması gayet doğal ve normal. Bu tüm annelerin başlangıçta yaşadığı bir süreçtir. Sabırlı olmalısınız ve daha önce yaptığınız her şeyi aynı şekilde yapabilmeyi beklememelisiniz. Bu süreçte biraz dinlenip küçük şeylerin tadını çıkarmaya çalışmak mantıklıdır.

doğa yürüyüşü

Sakin bir hayat

Bu hayattaki en iyi şey, acele etmeden hayatımızın tadını çıkarmaya çalışmaktır. Yakında bebeğimiz büyüyecek ve eğer her zaman bunalmış hissediyor oluşumuza odaklanırsak onun en iyi anlarını kaybedeceğiz. Dinlenmek istediğinizde cep telefonunuzu kapatmayı ve mesajlarınızı ya da Whatsapp’ı göz ardı etmeyi deneyin.

Anı yaşamanın ve yaptığınız günlük aktivitenin tadını çıkarın. Yarım saat sonra bebeğimi neyle beslesem? Benzeri yaptığınız günlük planlar için boğulmamaya çalışın.

Önceliklerinizi bir an önce hayata geçirin ve o anda yaşamayı deneyin. Doğum izninde ya da emzirme dönemindeyken, hayatınızın normal ritminde yaptığınız bazı şeyleri duraklatmaktan çekinmeyin. Duygusal sağlığınız, diğer her şeyden çok daha önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Alcañiz Moscardó, M. (2015). “Género con clase: la conciliación desigual de la vida laboral y familiar”, RES. Revista Española de Sociología, 23: 29-55.
  • Pateman, C.; and Agra Romero, M. J. (1995). El contrato sexual. Madrid: Anthropos.
  • Scott, J.; Crompton, R., and Lyonette, C., eds. (2010). “Gender Inequalities in the 21st Century: New Barriers and Continuing Constraints”, Asia Pacific Journal of Human Resources, 48 (3): 378-381.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.