Yeni Doğum Yapan Annelere Hediyeler

Yenidoğanlar her zaman ilginin odağındadır. Bununla birlikte, annelere de ilgi göstermek gerekir. Yeni doğum yapan annelere ince davranmak ve hediye almak, kadınların doğum sonrası depresyonu aşmasına yardımcı olabilir.
Yeni Doğum Yapan Annelere Hediyeler

Son Güncelleme: 19 Nisan, 2019

Bebeğin doğumu aile için duygu dolu bir andır ancak özellikle anne için önemi büyüktür. Bu nedenle yeni doğum yapan annelere iyi dileklerinizi sunmak ve verdiğiniz değeri göstermek amacıyla alabileceğiniz hediyelerin listesini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Söz konusu hediye olduğunda insanların aklına ilk olarak çiçek gelmektedir. Bununla birlikte, daha kullanışlı ve anlamlı olabilecek pek çok hediye alternatifi vardır.

Yeni doğum yapan annelere hediyeler

Bir kadın doğum yaptığında, bütün ilgi ve hediyeler bebeğe yöneliktir. Bununla birlikte, anneye ilgi göstermek de oldukça önemlidir.

Örneğin, anneye yönelik alınmış bir hediye kadınların bu zor aşamada kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olur.

Doğum sonrası süreçte, kadınlarda pek çok değişim gerçekleşir. Bu yüzden, onlara hediye almak kendilerini iyi hissetmelerini sağlar ve onları mutlu eder.

Yeni doğum yapan bir anne için, ortalığı toparlamak ve evi düzenlemek en iyi hediyelerden bir tanesi olabilir. Ancak maalesef günlük hayatın temposu ve sorumlulukları nedeniyle her kadın kendisine yardımcı olabilecek bir yakına sahip olamıyor.

Bu nedenle bu yazımızda yeni anne olan kadınlara destek olmanıza yardımcı olacak hediye fikirlerinden bahsedeceğiz. Her an istediğiniz kadar yanlarında olamasanız da, sevginizi ve verdiğiniz değeri göstermenin başka yolları da olduğunu unutmayın.

1. Emzirme geceliği: Harika bir hediye

Genellikle, doğum yaptıktan sonraki birkaç gün kadınlar için oldukça yorucu geçer. Hem doğum sürecinden sonraki iyileşme süreci, hem de bebeğin bakımı anneyi yorar. Bu nedenle kadınların giyinmek ya da kendilerine bakmak için çok fazla zamanları olmaz.

Rahat pijamalar bu yüzden yeni anne olan kadınlar için harika hediyelerdir. Bebek emzirmeyi kolaylaştırmak için tasarlanmış pek çok gecelik vardır.

yeni doğum yapan anne

2. Çorap: Bir diğer kullanışlı hediye

Doğumdan sonra, kadınların vücudunda hamilelikle alakalı meydana gelen değişimler normale dönmeye başlar. Bunun için ayakları ve bacakları rahatlatmak için yumuşak çoraplar güzel ve kullanışlı hediyeler olabilir.

3. Evde giyilecek terlikler

Hediye listesindeki bir diğer seçenek ise ev terliğidir. Doğumdan sonra, annenin evde çok zaman geçireceğini hesaba katarsak, rahat bir terlik oldukça kullanışlı olabilir.

Mevsimi ve ihtiyaçları göz önünde bulundurarak, hediye alacağınız kişiye en uygun terlik modelini tercih edebilirsin.

“ Yeni doğanlar her zaman ilginin odağındadır. Bununla birlikte, annelere de ilgi göstermek gerekir.”

4. Emzirmeye yardımcı kıyafetler

Rahat ve kullanışlı kıyafetler, sık sık emziren anneler için kurtarıcıdır. Bu nedenle, hem hoş hem de emzirmek için kullanışlı kıyafetler de yeni doğum yapan kadınlara alınabilecek hediyeler arasındadır.

Özellikle doktora gitmek veya dışarı çıkmak gerektiğinde, bu kıyafetler sayesinde kadınlar oldukça rahat edebilmektedir.

5. Losyon, sabun ve vücut yağları

Yeni doğum yapanlar için bir diğer hediye alternatifi ise, ciltlerini nemlendirmeye yardımcı olacak sabun, yağ veya losyonlardır.

Hamilelik boyunca, vücutta çatlamalar olabilir ve cilt kuruyabilir. Tabii ki aldığınız ürünlerin yeni doğum yapan annelere uygun olup olmadığından emin olmalısınız.

Söz konusu bakım ürünleri olduğunda pek çok alternatif vardır. Bazıları diğerlerine kıyasla daha popüler ve daha etkilidir.

Örneğin, kuşburnu içeren losyonlar ve yağlar, yara izleri ve çatlakların tedavisi konusunda daha etkilidir. Hamilelik sırasında ve sonrasında bu ürünler kullanılabilir.

cilt bakımı yapmak

Bir diğer faydalı ürün ise jojoba yağıdır. Bu, cildin esnekliğini güçlendirir ve saç bakımını sağlar. Tabii ki, herkes tarafından bilinen Argan yağını da atlamamak gerekir. Argan yağı da, ciltteki çatlakları tedavi eder, cildi nemlendirir ve cilde esnekliğini geri kazandırır.

Yeni doğum yapan annelere alabileceğiniz pek çok hediye seçeneği vardır. Hangisini seçerseniz seçin, anlamlı ve kullanışlı bir hediye aldığınızdan emin olun. Bu sayede anne sevildiğini ve değer gördüğünü hisseder.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ansuategui, María & Lopez, Victor. Aceite de argán: usos tradicionales, aspectos fitoquímicos, nutricionales y farmacológicos. Revista de Fitoterapia. 2015 15. 5-19.
  • Hidalgo MI, Huertas ALL, Espinosa Góngora R, Muñoz Calvo MT, Budke Neukamp M, Abuín AS, et al. El pediatra ante el síndrome alcohólico fetal. Un trastorno infradiagnosticado [Internet]. Pediatriaintegral.es. [citado 15 de diciembre de 2021]. Disponible en: https://www.pediatriaintegral.es/wp content/uploads/2015/03/Pediatria-Integral-XVIII-10.pdf#page=66
  • Karaca I, Ozturk M, Alay I, Ince O, Karaca SY, Erdogan VS, Ekin M. Influence of Abdominal Binder Usage after Cesarean Delivery on Postoperative Mobilization, Pain and Distress: A Randomized Controlled Trial. Eurasian J Med. 2019 Oct;51(3):214-218. doi: 10.5152/eurasianjmed.2019.18457.
  • Luisa. Regalos para una mujer que acaba de tener un bebé [Internet]. Lifehacks de Luisa Olvera. 2019 [citado 15 de diciembre de 2021]. Disponible en: https://luisaolvera.com/qu-regalar-a-un-reci-n-nacido/
  • Slomian J, Emonts P, Vigneron L, Acconcia A, Glowacz F, Reginster JY, Oumourgh M, Bruyère O. Identifying maternal needs following childbirth: A qualitative study among mothers, fathers and professionals. BMC Pregnancy Childbirth. 2017 Jul 3;17(1):213.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.