Hamilelik sırasında doğum çatlakları ile nasıl başa çıkılır?

İyi bir diyet ve dikkatli bir şekilde vücuda su alımı; hamilelik esnasında ve doğum sonrasında ortaya çıkabilecek çatlakları önlemenin anahtarlarıdır.
Hamilelik sırasında doğum çatlakları ile nasıl başa çıkılır?

Son Güncelleme: 10 Şubat, 2019

Hamilelik esnasında kadınların en sık dile getirdiği sorunlar arasında doğum çatlakları oluyor. Gebelik esnasında ve doğum sonrasında kadın vücudunda meydana gelen değişiklikleri göz önünde bulundurursanız doğum çatlakları görülmesi normaldir.

Fakat bu tamamıyla doğru sayılmaz çünkü isterseniz hamilelik esnasında doğum çatlaklarını önleyebilir ve böylelikle güzel göbeğinizi hamilelik sırasında ve doğum sonrasında da gururla gösterebilirsiniz.

İlk olarak, vücutta damarlanma ya da şeritler görmek oldukça doğal bir durum. Hamileliğin doğal gelişiminin bir parçası olarak bu çatlaklara rastlayabiliriz. Fakat birçok kadın için bu süreç farklı izler bıraksa da kadınların birçoğunun kullanabileceği teknikler ile doğum çatlakları en aza indirgenebilir.

Doğum çatlakları ve sebepleri

Elizabeth Font şöyle diyor: “Doğum izleri hamile kadınların büyük bir kısmında (%75-95) görülür ve özellikle iki faktör bu izlerin ortaya çıkmasında etkili görev görür: mekanik ve hormonal.

Eczacılar ve ilaç firmaları özellikle mekanik faktörlerin “yağ ve destek doku artışı” kaynaklı olduğunu dile getiriyor. Bu sebeplerden ötürü vücudun hacminde değişim yaşanır çünkü “ciltte şişkinlik meydana gelir.”

Diğer bir yandan ise hormonal faktörlerin östrojen artışıyla bağlantılı olduğu düşünülüyor. Bu östrojen ise “kollajen ve esnek liflerin güçsüzleşmesine sebep oluyor; böylece üst deride yer alan bu destek yapıları incelip içeri çökmeye başlarlar.”

Hamilelik sırasında doğum çatlaklarını önlemek için faydalı alışkanlıklar

İyi bir beslenme diyeti

İyi beslenmeye hamileliğin öncesinde, sırasında ve sonrasında gereken özeni göstermek gerekiyor. Cilt bakımı da diğer önemli alışkanlıklardan biri ve cildin durumu daha çok genetik yük tarafından belirlense de; diğer bir yandan da yediğimiz yemek de belirleyici olabilir.

hamilelik ve beslenme

Bu yüzden tüm besin değeri yüksek gıdaları beslenme diyetinize eklemenizde fayda var. Bu sayede cilt esnek kalır ve aynı zamanda diri bir görüntüye sahip olur. Sonuç olarak da doğum çatlaklarının ortaya çıkmasını engellemiş oluruz.

Yüksek besinli gıdaların vücudumuz tarafından ne derece hazmedildiği belli ölçüde yediğimiz yemekle alakalıdır. Patates, pancar, tam taneli tahıl, ıspanak ya da pazı yaprağı gibi silikon açısından zengin yemekler yemek kolajen üretimini doğal yollardan artırmak için birebirdir.

Kolajen cildin diriliğinin düzenli bir seviyede tutulması için gerekli bileşenleri içerir. Aynı şekilde avokado, kurutulmuş meyve veya hindistan cevizi gibi yağ asidi açısından zengin yemekler de kolajen içerir.

Tabii ki C vitamini açısından zengin yiyecekleri de göz ardı etmemeniz gerekiyor çünkü C vitamini cildin esnekliğini büyük ölçüde geliştirir. Bunlara ek olarak C vitamini güneşten gelen zararlı etkilere sahip radyasyonlara karşı koruyucu görev verir.

Bu da yaşlanmayla birlikte gelişen çatlakların ve işaretlerin önlenmesinde yardımcı olur. C vitamini açısından zengin yiyeceklerin bir kısmını sizler için sıraladık: limon, çilek, biber, portakal ve domates.

Bunun yanında bol bol su tüketmekte de fayda var ki böylece vücut zehirli maddeleri dışarı atabilir ve su tüketerek vücudun günlük su ihtiyacını karşılamaya yönelik adım atmış oluruz.

Bol bol su tüketmek

Bazı kadınlar için kremlenmek çok üşendirici veya zor olabilir. Fakat eğer hamileyseniz nemlendirici krem kullanmak daha da önemli hale gelir. Doğum çatlakları gibi değişiklikler gerçekleşmeden çok daha önce kadınların nemlendirici krem kullanmaları ya da bol su tüketmeye alışmaları gerekiyor. “Erken önlem almak hayat kurtarır.”

Eğer vücuda gerekli miktarda su girdiğinden emin olmak istiyorsanız ve bu rutini unutmamak istiyorsanız krem ya da doğal yağları duşun hemen dışına bırakabilirsiniz.  Bu nemlendiricileri daha sonra kuru vücudunuza uygulayabilirsiniz.

Asıl mesele daha çok krem veya doğal yağların vücut tarafından emildiğinden emin olmakta ki böylece cildimizin her hücresinin nemlendiğinden emin oluruz. Bu da güzellik rutinimizi tamamlar.

Cildi nemlendirmek için kullanabileceğiniz en iyi yağlar hindistan yağı, badem yağı, argan yağı ya da gül yağı olabilir. Her ne kadar tüm bu saydığımız yağlar nemlendirme konusunda faydalı olsalar da hangi yağın cildinize daha iyi geleceği biraz da her kadının cildine göre değişkenlik gösterir.

çatlak kremi

Çatlaklara karşı masaj yapmak

Masaj oldukça rahatlatıcı bir deneyim olmakla beraber ciltte doğum sonrası izlerin oluşmaması için de yardımcı olur. Örneğin, masajı nemlendirici yağlar ve kremler ya da zeytinyağı ve buğday yağını karıştırarak yapabilirsiniz. Şimdi sizlerle vücudun en çok hangi bölgelerinde çatlaklarla karşılaştığımızı açıklıyoruz:

Göğüs

Elinize az miktarda yağ alıp narin bir şekilde daireler çizerek göğüslerin iç tarafına doğru masaj yapın ve daha sonra omuzlara doğru hareketle masaja devam edin.

Göbek

Eliniz yağlı haldeyken narin hareketlerle ve yuvarlaklar çizerek tüm göbek uzantısı çevresinde masaj yapın ve yağın göbek tarafından tamamen emildiğinden emin olun.

Kalça ve bacak

Her zaman aşağıdan başlayarak yukarıya kalçaya doğru dairesel hareketlerde bulunarak masaj yapın. Daha sonra tekrar elinize bir miktar yağ alın ve kalçanın ve bacakların uzantısı çerçevesinde tüm bölgenin yağlanmasını sağlayın.

Bunu yaparken normalden biraz daha fazla güç kullanmaya çalışın. Nemlendirici yağın tamamen emilim gösterdiğinden emin olduktan sonra masajı sonlandırın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.