Emziklerin Duygusal İşlevi

Emzikler, özellikle de emmeyen bebeklerin ihtiyaç duyduğu şey olabilir. Bununla birlikte, emziği düzgün kullanmak gerekir. Bu yazımızda, emziğin duygusal işlevi hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.
Emziklerin Duygusal İşlevi

Son Güncelleme: 07 Ağustos, 2020

Günümüzde, bebeklerde emzik kullanımı son derece yaygın ve normaldir. Pek çok ebeveyn, bebeklerin emziksiz yapamayacağını düşünür. Aslında, her bebek emziğe ihtiyaç duymaz ve bazıları emzik kullanmayı reddedebilir. Bu yüzden, konu ile ilgili duruşunuzu belirlemeden önce, emziğin duygusal işlevi hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Ebeveyn olarak, inandığımız şeylerin çocuğumuz için en iyisi olduğuna dayanan kararlar alıyoruz. Her ev ve aile farklı süreçlerden geçer ve bu yüzden de en iyinin ne olduğuna dair genelleme yapmak imkansızdır. Bununla birlikte, bilgiye dayalı aldığınız her kararın doğru karar olacağını unutmayın.

Emmenin bebekler için önemi

Emme refleksi bebeklerde doğdukları andan itibaren vardır çünkü bu patern anne rahmindeyken gelişmeye başlar. Benzer şekilde, emme bebeğin besin ihtiyacından çok daha fazlasıdır.

Emme, bebeğin nörolojik olarak gelişmesini ve konuşma yeteneğinin ortaya çıkışını destekler. Her şeyin ötesinde, emziğin bebekler üzerinde rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi vardır. Aynı zamanda, anneyi emmek sadece besin almaktan ibaret değildir. Bu eylem, ayrıca anne ve bebek arasında bağ kurmanın temel kaynağıdır.

Annenin memesi bebeğin duygusal düzenini korumaya ve bebeğin güvende hissetmesine yardımcı olur. Bu yüzden, çocuğun duygusal ihtiyaçlarını karşılamak için en uygun ve doğal araçtır.

anne ve bebeği

Aynı sebepten, emzik de bebeğin sürekli emmesine olanak tanır. Emzik kullanan bebekler sakinleşir ve olumlu hisler deneyimler. Bununla birlikte, nesneler hiçbir zaman insanların yerini tutmaz.

Bu yüzden, emzik bebeğin emmesine olanak tanısa da, annenin fiziksel temasının ve şefkatinin yerini tutmayacaktır. Bebeklerin ihtiyacı olan tam olarak budur.

Emziklerin duygusal işlevi

Pek çok anne, emzirip emzirmeyeceğine karar veremiyor. Bir sebepten ötürü, anneler emzirmeye yöneliyor ancak bu her zaman isteğe bağlı olmuyor.

Bazen iş sorumlulukları anneleri uzun süre bebeklerinden ayrı bırakabiliyor, anneler meme iltihaplanmasından veya meme ucu çatlamasından muzdarip olabiliyor veya sadece bebeklerinin aşırı taleplerinden bir yorulma meydana gelebiliyor.

Bu durumlarda, emzikler rahatlatma ve sakinleşmenin duygusal işlevini yerine getirerek memenin harika bir alternatifi olarak ortaya çıkıyor.

Bu yüzden, bebek ağlamayı kesmediğinde, huzursuz olduğunda, beşikteyken veya uyumadan önce ona emzik veriyoruz. Şüphesiz, bu küçük araç bebeği sakinleştiriyor ve uykuya dalmasını kolaylaştırıyor. Bununla birlikte, emzik her zaman doğru araç olmayabilir.

Emziğin aşırı kullanımı, dişte malformasyonlara sebep olabilir. Aynı zamanda, konuşma gelişimine de müdahale edebilir çünkü emzik bebeği kendini ifade etmeye başlamaktan alıkoyar.

Dahası, emzik bağımlılığı ebeveyn emziği bırakmaya karar verdiğinde zorluklarla sonuçlanacak bir bağlılık geliştirir. Ağlamaktan vazgeçmeyen mutsuz ve tedirgin olan bebek, bir plastik parçasından çok fiziksel temasa ve şefkate ihtiyaç duyar.

Bebeklerin kucağa alınmaya, bakım gördüklerini ve bağlanma figürleri tarafından korunduklarını hissetmeye ihtiyacı vardır. Söz konusu doğru bir duygusal bağlanma olduğunda, güvenli bir bağ kurmak başlangıçtan beri var olan bir durumdur. Bu bağ, emzikle kurulamaz.

Duygusal düzen için çocuğunuzun doğru stratejiler geliştirmesini istiyor musunuz? Çocuğunuzun psikolojik olarak sağlıklı ve bağımsız olmasını istiyor musunuz? İstediğinizden eminiz. Bunun için, ilk birkaç sene boyunca çocuğun duygusal ihtiyaçlarını tatmin etmeniz gerekir. Emzik yeterli değildir.

bebeğe emzik vermek

Peki, emziği ne zaman kullanabiliriz?

Emzik genel olarak iyi bir yardımcıdır ancak hiçbir zaman anne veya babanın sevgisinin yerini almamalıdır. Anne sütüyle beslenmeyen bebeklerde biberon tek başına tatmin edici olmadığından, emme isteği görülebilir.

Bu durumlarda, emzik ihtiyacı karşılayabilir. Bununla birlikte, hiçbir zaman fiziksel bir dokunuşun, göz temasının, şefkatin ve insan sıcaklığının yerini tutamaz. Bebeğe emzik verip gitmek asla yeterli değildir.

Emziği, gerçekten gerekli olduğu durumlara saklamak en iyisidir. Örneğin araba kullanırken bebeğinizi kucağınıza alıp rahatlatmanız mümkün değildir.

Çocukların duygularını tek başına düzeltebilmeyi öğrenmesi için, bu işlevin onlarda tatmin olmuş olması gerekir. Bu yüzden, hayatlarındaki yetişkinler onlar için erişilebilir olmalıdır. Kısacası, bebeğinizin esas olarak size ihtiyacı olduğunu, emziğin sadece bir seçenek olduğunu unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Sánchez, L. M., González, E. D., Florensa, S. G. T., & Marti, J. G. (2000, January). Uso del chupete: beneficios y riesgos. In Anales de Pediatría (Vol. 53, No. 6, pp. 580-585). Elsevier Doyma.
  • Facal, M., Pérez, A. J., & Lagarón, C. (2003). Chupetes¿ sí o no?¿ es conveniente que la madre ofrezca el chupete a su bebe? La respuesta es… A veces. Revista de ortodoncia clínica6(4), 206-217.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.