Bebeğimin Tek İstediği, Onu Yanımdan Hiç Ayırmamam

Bebeğimin Tek İstediği, Onu Yanımdan Hiç Ayırmamam

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2018

Annesinin, babasının ya da tanıdık bir yetişkinin kollarında olmak, küçük bir bebek için tercih edilen bir eğlencedir. B u makalede, bebeklerin neden her zaman sevilmeyi sevdiğini anlamanıza yardımcı olabilecek bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

Sürekli kucakta olmayı isteme alışkanlığı nereden geliyor?

Her zaman kucakta olmayı isteme alışkanlığı, bir bebeğin kendi insan doğasından gelir. Büyümek için sevgiye ihtiyaç duyan varlıklarız. Bu nedenle, fiziksel temas bir bitkiye verilen su gibidir. Doğduğumuz andan itibaren, gelişmek ve mutlu olmak için insani bir dokunuş ararız.

Doğal olarak, bebeklerin annelerini tercih ettiklerini bilmek de önemlidir. Sonuçta, annelerinin rahminde yaklaşık 40 hafta geçirdiler. Bebeklerin olmazsa olmazı sütü sağlayan da anne. Genellikle bebeğine şarkı söyleyen, onu uyutup bezlerini değiştiren, banyo yaptıran vb. annedir.

Bu yüzden, bebeklerin anne kollarında başkalarınınkinden daha fazla zaman harcamak istememeleri hiç de şaşırtıcı olmamalı.

Dahası, bebekler yalnız kalmaktan hoşlanmıyorlar. Yalnızlık onlara korunmasızlık hissi verir. Diğer yandan, sürekli birinin onlara eşlik etmesi ve kollarında tutması, sakinleşmelerini ve kendilerini güvende hissetmelerine yardım eder.

Sağlıklı bir duygusal gelişime sahip olmak için bebeklerin bu sevgi desteğine güvenmeleri gerekir. Aynı zamanda bu, bir bebeğin benlik saygısının oluşumunun önemli bir parçasıdır.

Birçok insan, bebeklerin şımarık oldukları için sürekli kucağa alınmak istediklerini sanır. Bu bebekleri, indirildiklerinde ağlarlarsa “manipülatif” olmakla suçlarlar. Oysa bu hiç doğru değildir.

Küçük bebeklerin yaşamında şefkat ve cilt temasının gerçekten ne kadar önemli olduğunu bilmek önemlidir.

Hangi noktada endişelenmeye başlamalıyım?

annesiyle uyuyan bebek

Bir bebeği kucakta tutmanın onların sağlıklı gelişmelerinin hayati bir parçası olduğunu teyit ettik. Bununla birlikte, bunun hem anne hem de bebek için sağlıksız hale gelebileceği durumlar vardır.

Günün 24 saati sadece annesinin kucağında olmak isteyen bebekler vardır. Bunlar herhangi bir zamanda ya da başkası tarafından kucaklandıklarında umutsuzca ağlarlar.

Bu bağlanma türü yararlı olmaktan ziyade zararlıdır, çünkü bebek tamamen annesinin kollarına bağımlıdır.

Bebek kendi başına bir şeyler yapamaz, hatta bir girişimde bulunamaz hale gelir.

Dinlenmeye ve kendi kendine zamana ihtiyacı olan anneye gelince, yoğun bir yük altındadır. Stres, depresyon ve çok sayıda gözyaşı yaşanabilir.

Durum aşırı hâle gelirse ne yapmalı?

Bebek asla şefkatsiz bırakılmamalıdır ama bunun yanında bağımlı ebeveynlik aşırıya götürülmemelidir. Bebeğinizi günde 24 saat kollarınızda tutmak, bağımlı ebeveynliği yararlı bir şeyden zararlı bir şeye dönüştürür.

Bu koşullar altında yetiştirilen çocukların zaman içinde kişisel özerklik geliştirmekte çok zorlandığı görülmektedir. Annenin onlar için her şeyi yapmak zorunda olduğuna inanmaya başlamışlardır.

Çocuğunuzun çok bağımlı hale geldiğini gösteren işaretlere dikkat edin. Örneğin, çocuğunuz kendi şişesini tutacak kadar büyükse ancak bunu yapmayı reddediyorsa. Şişeyi sadece onun için tutarsan yiyecektir.

Başka bir işaret, bebeğinizin emziğini düşürdüğü zaman, onu almayı reddettiği ve bunu sizin yapmanız konusunda ısrar etmesi olabilir. Hatta onun için ağzına koymanızı bekleyecek kadar ileri gidebilir. Bu çocuğunuzun durumuna benziyorsa, o zaman küçük çocuğunuzun onu bağlayan göbek kordonundan kurtulmasına yardımcı olma vakti gelmiş demektir.

Ne yapabilirim?

Bir kez daha çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu sevgiden asla mahrum olmamasına ısrar etmek istiyoruz. Her şekilde tutulmalı, sarılmalı, kucaklanmalı, öpülmeli, oynamalı ve onunla ilgilenilmelidir.

Ancak, çocuğunuz anneye çok bağlıysa, bu bağlanma “kronik” hale gelebilir. Anne olarak, harekete geçmeniz ve ailenizin geri kalanının da size destek olması gerekir.

Aşağıda, size ve küçük çocuğunuza yararlı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz:

Sizin dışınızda başka insanlarla zaman geçirmesi

Annenin bebeğinizin evreninin merkezi olmayı bırakması gerekiyor. Çocuğunuzun ister aile üyeleri ister arkadaş olsun, başkalarıyla zaman geçirmekten zevk alması için bunu anlaması gerekir.

Büyükbaba sabahları bebeğinizle oynamaya başlayabilir ya da bebeğinizin isim babası öğleden sonra yürüyüşler için onu dışarı çıkartabilir. Belki kızının büyük kuzeninden yemek zamanında yardım etmesini isteyebilirsiniz.

Başka kişiler çocuğunuzun günlük rutinine dahil olursa, annenin omuzlarındaki ağırlık hafiflemeye başlar. Aynı zamanda, çocuğunuzun kaygı seviyesi azalır, özerkliği artar ve sevdiklerinizle güzel bağlar kurar.

Çocuğunuzun gelişimini teşvik edin

Bebekler her zaman yeni bir şeyler öğrenmek isterler. Çocuğunuzu yere koymak ona küçük bedenini güçlendirmek için bir fırsat verir. Ona yeni oyuncaklar veya nesneler vermek yeni şeyler denemesine izin verecektir. Taramayı öğrenmek onu keşfetmesine izin verecek.Emeklemeyi öğrenmek keşfetmesine izin verecektir.

Tüm bu adımlar çocuğunuzun bağımsızlık kazanmasına ve bu kadar bağımlı olduğu kollarınızı bir süre için unutmasına izin verecektir. Her zaman olduğu gibi anne bebekle bu aktiviteleri gerçekleştiren tek kişi olmamalıdır. Yöntemin etkili olması için ailedeki herkes katılım göstermelidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.