Çocuklarınıza Karşı Hiçbir Zaman Kullanmamanız Gereken 10 İfade

Çocuklarınıza Karşı Hiçbir Zaman Kullanmamanız Gereken 10 İfade

Son Güncelleme: 07 Nisan, 2018

Kelimeler bir çocuğun hayatını sonsuza dek etkileyebilir. Bu yüzden, sinirlensek bile, çocuklarımıza karşı asla kullanmamamız gereken bazı ifadeler vardır.

Ebeveynler olarak bizler, sözlerimize çok dikkat etmeli ve çocuklarımıza karşı kullandığımız ifadeleri düşünerek söylemeliyiz. Çünkü uygun olmayan ifadeler onların hayatları üzerinde kalıcı ve güçlü bir etkiye sahip olabilir.

Ağzımızdan çıkan her sözün sonuçları vardır. Bu sözlerden bazıları olumlu, bazıları da olumsuz sonuçlar doğurur. Bu yazıda, çocuklarınıza hitap ederken, kesinlikle kaçınmanız gereken bazı ifadeleri sizlerle paylaşacağız.

“Yasak” kelimeler ve ifadeler

1.“Senin için yaparım”

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun hayatını daha kolay hale getirmek için durumların kontrolünü ele almak sizin için doğal bir durumdur. Ancak, bu sözü; çocuklarınızın ödevleri, görevleri veya günlük aktiviteleri söz konusu olduğunda kullanırsanız, çocuklarınızın motivasyonunu  olumsuz etkileyebilirsiniz. Onun için her şeyi kendiniz yapmaktan ziyade, çocuğununuz görevlerini yerine getirirken ona yardım etmek çok daha yerinde olur.

2.“Ağlama”

Özellikle de erkek çocuklar söz konusu olduğunda, bu ifadeyi bazı ebeveynlerden duymak oldukça yaygındır. Bu söz, çocukların duygularını baskılamasını istemek demektir ve hiç de sağlıklı bir durum oluşturmaz. Çocuklarınız ağladığında, üzüntü ve hayal kırıklıklarını ifade ettikleri için onları azarlamaktan kaçınmalısınız.

3.“Neden diğer kardeşlerin gibi değilsin?”

Karşılaştırmalar hayatın tüm aşamalarında incitici olabilir. Neden bu sözleri çocuklarımızın kendilerini kötü hissetmelerine yol açacağını bile bile kullanalım ki? Bu tür ifadeleri, onların erdemlerini ve iyi niteliklerini vurgulayan başka ifadelerle değiştirin. Onları bir insan olarak benzersiz kılan şeyleri övün. Onlara bir birey olarak saygı ve hayranlık duyduğunuzu hissettirin.

parkta oturan aile

4.”Söz veriyorum”

Bir şeyi gerçekleştireceğimize dair güvence vermek amacıyla bu ifadeyi kullanmak hiç de akıllıca değildir. Çocuğa söylenmiş ve gerçekleştirilmemiş bir söz, onun size karşı olan güvenini zedeler. Çocuğunuzun gerekenden fazla heyecan duymasını önlemek için “Denerim” gibi ifadeler kullanın.

5.Başkaları hakkında kötü konuşmak

Bir kişiyi aşağılamak için kullanılabilecek pek çok ifade vardır ve bu tür ifadeleri kullanmak çocuğunuzun gelecekteki davranışlarını etkiler. Çocuğunuzun rol modeli olduğunuzu sakın unutmayın. Çocuğunuz, hiç şüphesiz yaptığınız şeyleri taklit edecek. Çocuğunuzun başkaları ile saygılı bir şekilde konuşmasını istiyorsanız, ona örnek olarak başlamalısınız.

6.“Çünkü ben öyle istiyorum”

Bu ifade oldukça klişedir ve ebeveynler bunu, eylemlerinin sebebini açıklamak istemediğinde kullanılır. Bu ifadeden kaçınmaya çalışın. Bunun yerine eylemlerinizin sebebini açıklayan iyi argümanlar sunmak çok daha yerinde olur. Çocuklar, geçerli bir gerekçe sunulmadıkça, kötü davranışlarından vazgeçmek için bir sebep bulamazlar.

7.“Kes sesini”

Bu hiçbir kimseye, özellikle de çocuklarınıza karşı kullanılmaması gereken bir ifadedir. Kaba olmanın yanı sıra, çocuğunuzun kendini ifade etme yeteneğini de tehdit eder. Aynı zamanda kin duygusu oluşturur. Bu ifadeyi kullanmak yerine, sessiz durmaları gerektiği zamanlarda onlara önceden uyarıda bulunabilir ve ne zaman yeniden engelsizce konuşmaya başlayabileceğini söyleyebilirsiniz.

8.“Sen çok… (olumsuz bir çağrışım uyandıran herhangi bir sıfat)”

Ebeveynler bazen sinirlendiklerinde bu ifadeleri kullanırlar ve bu ifadeler çocuklarında hoş olmayan bir duygunun oluşmasına yol açar. Eğer bir ebeveyn sürekli olarak bu tür ifadeler kullanırsa, çocuk bir süre sonra gerçekten öyle olduğuna inanmaya başlar. Bu ifadeler sadece güçlü yanlarını ve yeteneklerini vurgulamak için kullanılmalıdır. Bu şekilde öz güveni ve kendine saygısı güçlendirilmelidir.

anne ve oğlu siyah beyaz

9.“Baban (ya da annen) eve geldiğinde görürsün”

Bu, verilecek cezayı duyurmak için baba veya annenin eve gelmesi beklendiğinde sıklıkla kullanılan bir ifadedir. Bu zayıf otoritenin bir işaretidir. Durumu nasıl ele alacağınızı bilmediğinizi gösterir. Eğer bir davranış gerçekleştiği anda düzeltilmezse, çocuk ne yaptığını unutacak ve verilen ceza yapılan eylemle ilişkilendirilmeyecektir. Bu ifadeyi kullanmak, baba veya anne hakkında olumsuz bir imaj yaratacak, çünkü sonuçta çocuğun ondan korkmasına neden olacaktır.

10.”Beni yalnız bırak”

Bu ifade sık kullanıldığında, çocuğunuz bunu yanlış yorumlayabilir. Varlığının sizi rahatsız ettiğine inanmaya başlar. Eğer stresli hissediyorsanız, çocuğunuzu önceden uyarmalısınız, belki de o an konuşmak için uygun bir zaman değildir. Daha sonra, kendinizi daha iyi hissettiğiniz bir zamanda, ona geri dönüp birlikte ailecek keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.