Ergenlerin Dikkat Çekmek İçin Yaptığı 9 Şey

Ergenlik çağı genellikle çocukların ve ebeveynlerin çoğu için zor bir dönemdir. En yaygın sorunlardan biri de ergenlerin aşırı dikkat çekmek istemeleridir.
Ergenlerin Dikkat Çekmek İçin Yaptığı 9 Şey

Son Güncelleme: 04 Nisan, 2021

Ergenlerin dikkat çekmek istemelerinin çeşitli nedenleri olabilir. Bu durum özellikle de aile ilişkileri ve sosyal çevreleriyle bağlantılıdır.

Ergenlerin dikkat çekmek için yaptığı şeyler, genellikle ebeveynleriyle olan iletişim sorunlarının bir işaretidir. Ergenler dikkat çekmek isteyebilir ve bazen kendilerine zarar verebileceklerini hiç düşünmeden hareket edebilirler.

Ergenlik döneminde çocuklar birçok fiziksel, psikolojik ve sosyal değişime uğrarlar ve bazen bu değişikliklerle başa çıkamazlar. İşte o zaman ailelerine daha fazla ihtiyaç duyarlar.

Yakın aile üyelerinden bu yardımı bulamazlarsa, üzerlerinde olumsuz etkileri olabilecek diğer insanlara yönelecek ve dikkat çekmek için onların olumsuz tavırlarını benimseyecektirler.

Gençler yalnız hissettiklerinde, yanlış anlaşıldıklarında veya değersizleştirildiklerinde, kendilerini daha iyi ifade edebileceklerini ya da kabul gördükleri hareketler, arkadaşlıklar ve davranışlarla bu boşluğu doldurmanın bir yolunu aramaya başlarlar.

Ancak dikkat çekmek için eyleme geçmek her zaman kötü bir fikir değildir. Çoğu zaman, gençlerin dikkat çekmek için yaptığı seçimler, gelecekte onlara yardımcı olacak beceriler geliştirmelerine yardımcı olur. Bununla birlikte ergenlerin kısa, orta ve hatta uzun vadede kendilerine zarar vermekten başka hiçbir şey yapmayan yıkıcı davranışlar sergiledikleri zamanlar da vardır.

Ergenler dikkat çekmek için pek çok yola başvurur

Bazı nedenlerden dolayı ergenler diğer çocuklara göre çok daha fazla ilgiye ihtiyaç duyduklarını hissedebilirler. Bazı durumlarda, dikkatinizi çekmek için kendileri için iyi olan bir şeye başvururlar.

Şu an ve gelecekte kendilerine yardımcı olacak bir şeyde iyi bir performans göstererek veya mükemmelleşerek harekete geçebilirler. Bazense ergenler tehlikeli veya meydan okuyucu davranışlar sergilemeye yönelebilirler.

Ergenlerin ilgi çekmek için yaptığı yaygın görülen davranışlar:

Dikkat çekmenin olumlu yolları

1.Yüksek notlar

Bu, bir ebeveynin dikkatini çekmeye çalışmanın çok olumlu bir şeklidir. İyi notlar, gelecekte üniversiteye gitmelerini sağlayacak ve hatta burs kazanmaları için onlara yardımcı olacaktır.

Ergenler bu başarılardan çok memnun kalırlar. Ayrıca iyi notlar almak ebeveynlerinin hayranlığını ve ilgisini kazanmanın bir yoludur.

2.Ders dışı etkinliklerde mükemmellik

Pek çok ergenin spor, kültür veya müzik gibi eğitim alanı dışındaki belirli etkinlikler için yetenekleri vardır. Gençler bir konuda yetenekleri olduğunu anladıklarında, becerilerini mükemmelleştirmek için motive olurlar. Bu mükemmel bir yöntemdir. Çünkü bir disiplin sağlamaya yardımcı olur. Olumlu davranışları ve iyi alışkanlıkları teşvik eder.

dikkat çekmek, ergenlerin yaptığı şeyler

3.Ergenlerin dikkat çekmek için yaptığı şeyler: Sevecen ve katılımcı olma

Bazı ergenler duygularını başkalarına karşı ifade etme ihtiyacı hissederler. Açıktırlar ve başkalarına düşüncelerini ve endişelerini söyleme konusunda çekingen değillerdir. Aile toplantılarını severler ve her zaman arkadaşlarıyla birlikte etkinliklere katılırlar.

Aynı şekilde kendilerini yalnız hisseden gençlere de ilgi gösterirler ve onlara koşulsuz yardımda bulunurlar. Yardım etmek ve merhametli olmak onların ilgi odağı olma ve başkalarından daha fazla ilgi çekmelerinin bir yoludur.

4.Çevre bilincinde olmak

Birçok ergen, çevreyi veya hayvanları korumaya yönelik bir anlayış benimser. Böylece bir amaca son derece bağlı hale gelirler ve fon toplamak ya da farkındalık yaratmak için kampanyalar hazırlarlar. Bir parkı temizlemek veya ağaç dikmek için gönüllü olmaya isteklidirler.

Bu tür çocukların çoğunun çevreye bağlılıkları yetişkinlik döneminde de devam eder. Yetişkin olduklarında da çevre sorunları adına harekete geçmeye devam edecektirler.

“Ailelerinde takdir görmezlerse, o zaman ergenler başkalarının dikkatini çekmek isteyeceklerdir. Bu tür arkadaşlar veya tanıdıklar, gençleri tehditkar davranışlar ve kötü tavırlar geliştirmeleri için etkileyebilir. “

Dikkat çekmenin olumsuz yolları

5.Ergenlerin dikkat çekmek için yaptığı şeyler: Yeme bozuklukları

Kilolarındaki hızlı değişimler, ergenlerin çevrelerindeki insanlara ilgi gösterme yollarından biridir. Birçoğu aşırı diyet yapmanın olumsuz sonuçları olduğunun ve yeme bozukluklarından kurtulmanın da çok zor olduğunun farkında değildir.

Ayrıca çocuğunuzun ekstrem bir diyet yaptığına dair şüpheler varsa, onu bir psikoloğa ve beslenme uzmanına götürmekten çekinmemelisiniz. Bununla birlikte hemen harekete geçmezseniz, çocuğunuzun sağlığı için ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

6.Alkol tüketmek, sigara kullanmak veya uyuşturucu kullanmak

Bunlar ergenlerin başvurduğu en yaygın ve zararlı uygulamalardan biridir. Ailelerinin ya da diğerlerinin dikkatini çekmek için birçok ergen, üstesinden gelinmesi zor olan bu tür kötü alışkanlıkları denemeye meyillidir.

Bu durumlarda, samimi bir konuşma onları kısıtlamaktan daha etkilidir. Büyük olasılıkla sert cezalar sadece, ergeni daha isyankar hale getirecektir.

7.İntihar girişimleri

Ergenler aileleri ve arkadaşları tarafından terk edilmiş hissettiklerinde intihar, dikkat çekmenin aşırı bir yolu olabilir.

Şüphesiz bu çok hassas bir durumdur; bu nedenle depresyon belirtilerine karşı tetikte olmalı ve önlem almalısınız. Ayrıca bu gibi durumlarda bir psikologdan profesyonel bir yardım alınması gerekir.

8.Ergenlerin dikkat çekmek için yaptığı şeyler: Evden kaçmak

Evden kaçmak, ergenlerin dikkat çekmek için yaptığı en yaygın yollardan biridir. Ebeveynleri tarafından yanlış anlaşıldıklarını hissettiklerinde, ergenler istediklerini yapmalarına izin verebilecek başkalarıyla birlikte olmanın daha iyi olduğunu düşünürler.

Genel olarak, kaçan ergenler bir arkadaşının evine gideler veya şu anki erkek arkadaşı ya da kız arkadaşıyla kaçabilirler.

telefonda sinirli konuşan ergen

9.Saldırganlık ve isyan

Dikkat çekmek için harekete geçen ergenler sıklıkla saldırganlık gösterirler veya ebeveynlerine karşı isyan ederler. Aynı şekilde, karşılık verecek ve ebeveynlerinin söyledikleriyle çelişeceklerdir. İsyankar bir genç kurallara uymaz ve yapması için bir iş verildiğinde meydan okuyan bir tavır sergiler.

Bu gibi durumlarda, genç oğlunuz veya kızınızla konuşmaya zaman ayırmalı ve neden böyle davrandığını anlamaya çalışmalısınız. Genellikle bu tür davranışlar, gencin yasadışı bir şeye karışması durumunda polisle ciddi sorun yaşamasına neden olabilir.

Ebeveyn olmanın kolay olmadığı büyük bir sır değil, özellikle de çocuklarınız ergenlik çağındaysa. Çocuklarımızın hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlıklı büyüdüğünden emin olmalıyız.

Bunu yapmak için ergenlik çağındaki çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmeli, bolca anlayış ve şefkat göstermelisiniz. Bu şekilde mutlu bir genç yetiştirebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.