Mutlu Çocuklar Yetiştirmek İçin Olumlu Talep Yöntemini Kullanmak

Çocuk yetiştirirken, otorite kurmadan ve aşırı talepten daha fazla ters etki yaratan çok az şey vardır. Çocukları ve gençleri motive eden ve öz saygılarını güçlendiren stratejiler kullanmak çok daha iyidir.
Mutlu Çocuklar Yetiştirmek İçin Olumlu Talep Yöntemini Kullanmak

Son Güncelleme: 05 Nisan, 2020

Olumlu talep, çocukları bunaltmadan onları yönlendiren normların kullanımı anlamına gelir. Bu yöntem, geçmiş yıllarda kullanılan çocuk yetiştirme yöntemlerinden çok farklıdır. Aşağıda, söz konusu mutlu çocuklar yetiştirmek olduğunda olumlu talep yöntemini kullanmanın önemini inceleyeceğiz. Ayrıca, bu yöntemi kullanmanın en iyi yolundan da bahsedeceğiz.

Günümüzde, fazla talepkar ebeveynlere çok sık rastlanmaktadır. Pek çok kez, bu ebeveynler çocukların üzerinde kurdukları baskıyı fark etmezler. Dahası, taleplerin pek çoğunun sağlam bir talebi yoktur.

Ebeveynlerin gayreti tam tersidir.Tabii ki, sınırlar ve zorunluluklar olmalıdır. Hepimiz, bir toplumun içerisinde yaşayabilmek için bazı talepleri ve yükümlülükleri yerine getirmeliyiz.

Bununla birlikte, bunları nasıl aktaracağınızı bilmek önemlidir. Bu nedenle, çocukların üzerlerinde baskı hissetmeden ellerinden gelenin en iyisini yapmasına olanak tanıyacak olumlu istek yöntemini kullanmalıyız.

Çocuklardan çok fazla şey talep etmenin sonuçları

Eğer taleplerinizde fazla ileri giderseniz, çocuklarınızı incitebilirsiniz. Bazı hususlarda, çocukların fırsatlarla dolu hayatlarının keyfini çıkarma kabiliyetlerini kısıtlıyoruz. Aşırı talep ve bu taleplerin yanlış iletilmesi aşağıdaki sorunlara yol açabilir:

 • Kendi kararlarını verememe ve bağımlılık
 • Düşük öz saygı
 • Alınganlık, anksiyete ve saldırganlık
 • Duygusal baskılama
 • Başarısızlık ve risk alma riski

Olumlu istekler nasıl uygulanır?

Çocuklara sorumluluk bilincini aşılama konusunda göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

1. Rutin oluşturmak

Pek çok kişi rutinlerden nefret etse de, rutin hayatı düzene sokmaya yardımcı olur. Rutinler sayesinde, zihnimiz ve vücudumuz belirli işlevleri belirli zamanlarda gerçekleştirmeye programlanır.

çocuklara kızmak

Bu basit alışkanlık, daha önemli konular için zihnimizde yer açmamıza olanak tanır. Her gün neler olacağı konusunda endişelenmek yerine, çocuklar günlük görevleri ve aktiviteleri öngörebilir. Ayrıca, her durumda rutinler sayesinde çocuklar sorumluluklarını bilebilir. Örneğin, akşam yemeğinden sonra uyku vaktinin geldiğini öğrenirler.

2. Çocuklara zamanınızı ayırın

Ebeveyn ile çocuk arasındaki bağı güçlendirmek, pek çok sebepten dolayı gereklidir. İlk olarak, çocuklar duygusal dengeyi kurabilir. Bu da hedeflerini gerçekleştirmek için motive, istikrarlı ve sakin olmayı sağlar.

Aynı zamanda, çocuklar ebeveynlerinin destekçi olduğunu ve neyin iyi olduğunu bildiklerini anlamış olurlar. Otoriter olmak yerine, taleplerimizin arkasındaki sebepleri çocuklara açıklamalıyız. Eğer bunu yaparsak, çocuklar isteklerimizi daha gönüllü bir şekilde yerine getirir.

Bunun için, çocuğumuza ihtiyaç duyduğu ilgiyi göstermemiz gerekir. Uyku öncesi masal okumak, aktiviteleri ile ilgilenmek, boş zamanlarınızda onlarla zaman geçirmek ve diyalog kurmak basit ama temel eylemlerdir.

“Çocukların üzerlerinde baskı hissetmeden ellerinden gelenin en iyisini yapmasına olanak tanıyacak olumlu istek yöntemini kullanmalıyız.”

3. Çocukların başarılarının ve ilerlemelerinin farkına varmak

Olumlu talep yöntemiyle çocuk yetiştirmenin önemli bir kısmı, çocukların talepleri yerine getirdiğini fark etmektir. Bazıları “Bu çocukların görevidir” diye düşünse de, çabaları karşısında ödüllendirilmek herkesin hoşuna gider. Para karşılığında çalışan yetişkinler bile, sıkı çalışmalarının takdir görmesini ister.

Çocukların başarılarını takdir etmek veya ödüllendirmek, son derece önemlidir. Bu şekilde, çocuklar kabiliyetlerini ve eylemlerini takdir ettiğinizi anlar.

4. Beklentilerinizi sınırlayın

Eğer olumlu talebin tam tersi bir durum varsa, o da çocuklarımızdan her alanda en iyisi olmalarını beklemektir. Çocukları aklımıza gelen her aktiviteye yazdırırsak, bu sadece işleri kötüleştirir.

Ebeveyn, çocuğunun herkesten üstün olmasını beklememelidir. Aksine, çocuğunu yeteneklerine göre kendinin en iyi versiyonu olması konusunda cesaretlendirmelidir. Aynı zamanda, çocukları binlerce müfredat dışı aktivite yapmaya zorlamak da anlamsızdır. Çoğu zaman çocuklar bu aktivitelerin çoğundan keyif almaz ya da çoğunda zorlanır.

Tam tersi şekilde davranmaya çalışın. Olumlu talep, çocuğunuzun ilgili olduğu beceri alanlarında maksimum performans göstermeye yardımcı olur. Bu, hangi spor dalıyla ilgileneceğine, hangi dili öğreneceğine veya hangi enstrümanı çalacağına çocuğunuzun karar vermesi gerektiği anlamına gelir.

Kavga eden anne kız

5. Aşırı hoşgörülü olmayın

Yukarıdaki tavsiyeleri okuduktan sonra, çok açık fikirli ve aşırı hoşgörülü olmanız gerektiği sonucuna varmış olabilirsiniz. Ancak, bu da iyi değildir. Çocuklar küçüklüklerinden itibaren, uymaları gereken kurallar olduğunu bilmelidir.

Bu, hem çocukluk çağı hem de hayatlarının geri kalanı için önemlidir. Bu nedenle, erken yaşta bu normlara saygı göstermek ancak bu normların özgürlüğü kısıtladığını düşünmemek gerekir.

6. Çocuklarınızın size katılmasına olanak tanıyın

Çocuklarınıza sırf öyle istediğiniz için odasını toplamaları gerektiğini söylemek yerine, mümkün olduğunda kendi kararlarını vermelerine olanak tanıyın. Böylece talepleriniz onlara daha keyifli ve saygılı görünür.

Örneğin, eğer çocuğunuza “Otur ve ödevini yap” derseniz, çocuğunuz direnebilir. Aksine, “Biraz oturup birlikte bir şeyler atıştırırken ödevini yapmak ister misin? Ya da önce duş almayı mı tercih edersin? gibi cümleler kullanabilirsiniz. Kararları konusunda çocuklara daha fazla özgürlük ve bağımsızlık verirseniz, ne kadar motive olduklarını göreceksiniz.

Gördüğünüz gibi, olumlu talep günlük eylemlere de harika bir şekilde uygulanabilir. Bu, temel olarak, otorite, ev kuralları ve sınırları koruyarak, emrivaki yapmak yerine ikna etme yöntemine başvurmak anlamına gelir.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklara Fazla Yükleme Yapmak Neden Zararlıdır?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklara Fazla Yükleme Yapmak Neden Zararlıdır?

Bugünkü yazımızda çocuklara fazla yükleme yapmak, bunun olası riskleri ve zararları ve bunlardan kaçınma yöntemlerine birlikte bakacağız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bermeo Córdova, F. M. (2004). Autoestima, factor esencial de éxito en el área escolar en niños de 10 a 11 años (Bachelor’s thesis). https://dspace.ups.edu.ec/handle/123456789/2758
 • Campbell, K. (2018). Niños Seguros de Sí Mismos. Babelcube Inc.
 • Taylor, J. (2004). Motiva y estimula a tus hijos: cómo educar a tu hijo para que tenga éxito y sea feliz (Vol. 20). Edaf.
 • Hogg, T. (2005). El secreto de educar niños felices y seguros. Editorial Norma.
 • Piñeiro, B. (2016). Educando niños felices. XinXii.
 • Greenspan, S. I. (2009). Great kids. Niños felices: cómo enseñar a tu hijo las diez cualidades esenciales para alcanzar una vida feliz (No. Sirsi) i9788449321931).
 • Taylor, J. (2004). Motiva y estimula a tus hijos: cómo educar a tu hijo para que tenga éxito y sea feliz (Vol. 20). Edaf.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.