Doğa Yürüyüşü için Sırt Çantası: Nasıl Hazırlayabilirsiniz?

Bugünkü yazımızda size çocuklarınızla doğa yürüyüşü için sırt çantası hazırlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları verilecektir. Bu ipuçları, gereksiz aksaklıklardan kaçınmanızı sağlayacaktır.
Doğa Yürüyüşü için Sırt Çantası: Nasıl Hazırlayabilirsiniz?

Son Güncelleme: 22 Nisan, 2021

Kendiniz ve tüm ailenizin doğa yürüyüşü için sırt çantasının nasıl hazırlanacağını bilmek önemlidir. Öncelikle gereksiz aksaklıklardan kaçınmaya çalışmalı ve yanınızda götürmeniz gereken her şeyi yazmalısınız.

Ailenizle vakit geçirmek için doğa yürüyüşü gezileri

Başlangıçta ilk gezginler, olayları araştırmak için yürüyüşe çıkan bilim insanları ve doğa bilimcilerdi. 20. yüzyıldan sonra doğa yürüyüşleri popüler hale geldi ve bir spor olarak kabul edilmeye başlandı. Günümüzde bu yürüyüşler, doğal ortamlarda gerçekleşen ve çok az riski olan bir açık hava sporu olarak kabul edilmektedir.

Bu aktivite hem zihne hem de vücuda fayda sağlar. CREST’te Sorumlu Seyahat Merkezi direktörü olan Dr. Gregory A. Miller’a göre: “Araştırmalar, yürüyüşün stres ve kaygı semptomları ile mücadelede olumlu bir etkisi olduğunu gösteriyor.”

Bir kadın doğada bir taşa oturmuş elinde harita var.

Doğa yürüyüşüne çıkmaya hazırlanmak için aşağıdakileri yapmanız gereklidir:

  • Güvenli bir rota planlayın.
  • Tüm yolculuk boyunca etrafınızı saran çevreye saygı gösterin.
  • Motorlu taşıt kullanmayın.
  • GPS cihazlarını kullanın.
  • İhtiyacınız olan her şeyi içeren bir sırt çantası hazırlayın.

Son nokta en önemlisidir, bu nedenle bu makalede bundan bahsedilecektir.

Doğa yürüyüşü için sırt çantası: nasıl hazırlamalısınız?

Seyahatinizde yanınıza alacağınız şeyleri seçmek için öncelikle nereye gideceğinizi, kaç günlüğüne gideceğinizi ve kaç yetişkin ve çocuğun sizinle birlikte geleceğini bilmeniz gerekir. Bunu öğrendikten sonra, artık alacağınız şeyleri düzenlemeye başlayabilirsiniz. Bu nedenle, sizin için her şeyi kolaylaştıracak aşağıdaki ipuçlarına dikkat etmelisiniz.

Yürüyüşe gitmek için doğru sırt çantasını seçin

Sırt çantasının kapasitesi, yanınıza ne kadar şey alabileceğinizi bilmenizi sağlar. Sırt çantalarının 18, 20, 24, 30 ve hatta 70 litre gibi farklı boyutları vardır. Fakat aralarındaki farklar nelerdir?

Baharın sonunda ya da sonbaharın başında bir yolculuğa çıkacaksanız, yani hava hala güzelse, muhtemelen 18 litrelik bir sırt çantasına ihtiyacınız olacaktır.

Ancak iki çocukla gidecekseniz, muhtemelen 24 ya da 30 litrelik sırt çantalarına ihtiyacınız olacaktır. Güneş gözlüğü, su şişeleri, böcek kovucular vb. gibi şeyleri saklamak için çok sayıda cebi ve farklı bölmeleri olan bir sırt çantası seçmeyi unutmamalısınız.

Uygun kıyafetler seçin

Kıyafetinizi seçmek için hava tahminini kontrol etmeli ve dağlara gidecekseniz havanın oralarda değişebileceğini unutmamalısınız (ne kadar yükseğe giderseniz hava o kadar soğuk olur).

Hafif nefes alabilen giysiler giyerek kat kat giyinmeye çalışmalı ve rahat, su geçirmez bir ceket almalısınız. Aynı ipuçları çocuklar için de geçerlidir.

Yanınıza yeterince su alın

Yarım günlük bir seyahate çıkacaksanız, kişi başına (çocuklar ya da yetişkinler için) en az 1 litre, hava sıcaksa bundan iki kat daha fazla su almalısınız. İnsanlar size yol boyunca içilebilir su bulabileceğinizi söylese bile, her duruma hazırlıklı olmalı, her zaman yanınıza yeterince su almalısınız.

Yeterince yiyecek alın

İnsanlar dışarıda ve hareket halindeyken acıkma eğiliminde olurlar. Yanınızda atıştırmalıklar olması gününüzü kurtarabilir. Sırt çantanıza granola çubukları, kuruyemişler, tuzlu krakerler vb. koymalı, ayrıca öğle yemeği için sandviç, taze meyve (elma ya da portakal) gibi kullanımı kolay yiyecekler almalısınız.

Doğa yürüyüşü için sırt çantası hazırlamak: ekstra ipuçları

Yanınıza böcek kovucu ve güneş gözlüğü, şapka, güneş kremi vb. gibi güneş koruma aksesuarlarını almayı unutmamalısınız. Alınması gereken bir diğer önemli şey de alkol, pamuk ve bandaj içeren bir ilk yardım çantasıdır. Diğer önemli unsurlar ise , bıçak, haritalar, pusula, şarjı tam bir telefon ve ellerinizi yıkamak için bir sabundur.

Akıllıca yapılmış bir düzenleme

Doğa yürüyüşü için sırt çantası hazırlarken, alanı optimize etmeniz gerekir. Bunu yapmak için, su şişeleri, böcek kovucular, haritalar, GPS vb. gibi elinizin altında olması gereken şeyleri çantanın dış bölmelerinde bulundurmalısınız.

Sırtında çanta,mat ve boynunda matara ve fotoğraf makinası olan bir adam

Sırt çantanızın en altına kıyafetlerinizi koymalısınız. Yürüyüşe birkaç günlüğüne çıkacaksanız, giysilerinizin ıslanmasını önlemek için onları su geçirmez bir torbaya koymalısınız. Sonra yiyeceklerinizi ve son olarak su geçirmez ceketleri yerleştirmelisiniz.

En ağır parçalar sırt çantanızın ortasına yerleştirilmelidir, böylece sırtınızla ağırlık arasında uyum sağlanabilir ve bu şekilde daha rahat yürüyebilirsiniz. Ardından, ağırlığı dengelemeye çalışarak geri kalan öğeleri farklı ceplere yerleştirmeli, son olarak sizin için neyin daha rahat olduğuna bağlı olarak çantanın kayışlarını sıkmalı ya da gevşetmelisiniz.

Ailenizle doğa yürüyüşü yapmak için kaç tane sırt çantası almalısınız?

Katılan kişi sayısına bağlı olarak, aile gezileri titiz düşünmeyi gerektirir. Örneğin, dört kişilik bir şeyler taşıyabilmek için, iki yetişkinin orta boy sırt çantaları (20 ila 30 litre) kullanarak en ağır şeyleri taşıması gerekir. Çocuklar kendi sırt çantalarını taşıyabilirler fakat taşıdıkları ağırlık, kendi ağırlıklarının% 10’unu geçmemelidir.

Son olarak, doğa yürüyüşü için sırt çantası hazırlamak, deneyim kazandıkça öğrenilen bir şeydir. Bununla birlikte, bu basit kılavuz, ailenizle ilk seyahatinizi planlamanıza mutlaka yardımcı olacaktır. İyi eğlenceler!

İlginizi çekebilir ...
Aile Gezisine Çıktığınızda Tasarruf Etmenin 5 Yolu
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Aile Gezisine Çıktığınızda Tasarruf Etmenin 5 Yolu

Çocuklarınız olsa bile seyahat ederken tasarruf etmek mümkündür. Bu, kendinizi organize etme, ücretsiz aktiviteler seçme gibi becerileri içerir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.