Çocuklar İçin En Çok Tavsiye Edilen 5 Meyve

20 Kasım 2019
Çocuklar için en çok tavsiye edilen meyveleri bilmek, onlara ihtiyaçları olan meyveleri vermeniz açısından önemlidir. Tüm bu meyvelerin besin değerleri oldukça yüksektir ve tüm bir yıl boyunca bulunmaları da mümkündür. .

Çocuklar için en çok tavsiye edilen 5 meyve hakkında bir bilginiz var mı? Bu yazımızda bu meyvelerin hangileri olduğunu bulabilir ve böylece günlük olarak çocuklarınıza bu meyveleri sunabilirsiniz.

Çocuklarımızın doğru beslenmeyi sürdürebilmeleri için her türlü yiyecek ve içeceği tüketmesi gerekmektedir. Elbette çocuklarımızın alerjisi olan veya hastalık kapabileceği besinlerin bu konuda ayrı tutulması önemlidir.

Bugün size vitamin, lif ve diğer yararlı bileşenlerle dolu en temel meyveler hakkında bilgi sunmak istiyoruz. Bu meyvelerle değişik tarifler yapmaya hazır mısınız? Lezzetli doğal dondurmalar ve meyve şişlerini çocuklarınız çok sevecektir. Afiyet olsun!

Bazı meyveler neden çok önemlidir?

Hastalıkları önlemeye yardımcı olurlar

Vitaminler, lifler, antioksidanlar ve mineraller… Meyve ve sebzeler bir çocuğun sağlıklı beslenme alışkanlığında bulunması gereken en temel besinlerdir. Diğer yararlarının yanı sıra belirli hastalıklara yakalanma riskini azaltmada başlıca rol oynamaktadırlar. 

Bu hastalıklara obezite, kalp damar hastalıkları, bazı kanser türleri, yüksek kolesterol ve tip 2 diyabet de dahildir. 

Bu nedenle çocuk doktorları ebeveynlerin öğünlere her gün meyveyi de dahil etmelerini tavsiye etmektedir. Çocuklarımıza açken ve onlara şeker vermek istemediğiniz zamanlarda bu meyveleri tatlı veya atıştırmalık olarak sunabiliriz.

Ebeveynlerin erken yaşlardan itibaren çocuklarına sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırması oldukça önemlidir. Böylece çocuklar büyümeye başladıklarında “zorla” meyve ve sebze tüketmeleri gerektiğini düşünmeyecektir.

Bebek kaşıktan meyve maması yiyor

Bebeklere meyveyi tanıtmak

Çocukların ilk yiyebileceği meyveler elma, armut ve muzdur. İlerleyen süreçte ebeveynler çekirdeksiz erik, çekirdeksiz kiraz, çekirdeksiz ve soyulmuş üzüm, kivi ve ananas gibi meyveleri de yavaş yavaş çocukların beslenme alışkanlığına dahil edebilir.

Bebekler bir yaşına geldiğinde şeftali, kayısı, portakal, mandalina, kavun, karpuz, mango ve papaya da tüketmeye başlayabilir.

Her yemek veya içecek tükettiğinizde ya bir hastalığı besliyor ya da onunla savaşıyorsunuz.

-Heather Morgan, MS, NLC-

Meyvelerin faydalarından bahsetmeye devam edecek olursak; tüm meyveler bize yüksek oranda su sağlamaktadır. Meyvelerin %90’ı sudan oluştuğu için yazın sıkça karşılaştığımız susuzluk sorunundan kurtulmamıza yardımcı olurlar.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, meyveler birer vitamin ve mineral deposudur. Yeterli seviyede karbonhidrat ve bitkisel lif de sağlamaktadırlar.

Bulgulara göre çocuklar 8-9 gün gün boyunca sürekli püre halinde yemeleri durumunda meyve ve sebzeyi daha çok tüketmeye başlamaktadır. Acı tatlar söz konusu olduğundaysa doğal olarak bir reddetme ortaya çıkmakta ve çocukların bu tatlara daha fazla maruz bırakılması gerekmektedir.

-Maria Soledad Tabia, Çocuk Doktoru-

Enerji patlaması!

Meyveler ayrıca sindirimi kolay olan şeker de içermektedir. Şeker çocukların ihtiyacı olan ve gün içinde yakmaları gereken enerjinin de büyük bir bölümünü sağlamaktadır.

Aynı zamanda, meyveler çocuklarımızın şeker ve hamur işleri gibi daha sağlıksız yiyeceklerden uzak durmalarını da sağlar, çünkü meyveler oldukça doyurucudur.

Elmayı ısıran bebek

Çocuklar için en çok tavsiye edilen 5 meyve nedir?

Çocuklar bir yaşına bastıktan sonra her türlü meyveyi yiyebilir fakat bazı meyveler diğer meyvelere göre daha çok tavsiye edilmektedir:

1. Elma

Bu çocuklar için mükemmel bir meyvedir ve genellikle tüm çocuklar ilk olarak püre halinde bu meyve ile tanışır. Elmalar besin değeri açısından eksiksiz olarak kabul edilir çünkü lif, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, vitamin ve karbonhidrat içermektedir. 

Elmalar %85 oranında sudan oluştuğu için tazeleyici olmakla birlikte ve vücudun ihtiyacı olan suyu da karşılamaktadır. Sindirimleri kolay olduğu gibi (özellikle kabukları soyulduğunda), doğal ve sağlıklı şekerler içerirler.

2. Muz

Muzlar potasyum, folik asit ve C vitamini bakımından zengindir. Vücutta sıvı tutulmasına yardımcı olurlar ve kemiklerin kalsiyumu daha iyi emmesini sağlarlar.

3. Armut

Bu meyve özellikle bakımından elmaya benzemektedir. Bu meyve tatlı ve sulu olduğundan dolayı çocukların favorileri arasındadır.

Armutlar oldukça fazla miktarda lif ve vitamin içermektedir ve mide problemlerini azaltmaya yardımcı olurlar. Ayrıca tatlı ve pürelerde diğer meyvelerle karıştırılmaları da kolaydır.

4. Çilek

Bazı çocuklar için çileklerin tadı biraz sert ve asitli gelebilir, bu yüzden bazı çocuklar bu meyveyi pek sevmeyebilir. Bununla birlikte, tadı oldukça tatlı bir çileğe denk geldiklerinde fikirleri değişebilmektedir. Çilekler iyi bir besin kaynağıdır ve vitamin, potasyum, demir, fosfor ve kalsiyum içermektedirler.

5- Şeftali

Şeftali çocuklar için en çok önerilen meyveler arasındadır çünkü kabızlık çeken çocukların tuvalete gitmelerine yardımcı olmaktadır. Bu meyve ayrıca mide ağrılarına da iyi gelmektedir.

Ayrıca vitamin, demir, magnezyum, potasyum ve kalsiyum içerir. Çocuklarınıza vermeden önce çekirdeğini çıkardığınızdan emin olun.

Artık çocuklar için en çok önerilen meyveleri biliyorsunuz. Sıra geldi bu meyveleri hazırlamaya. Seçeneklerini sınırsız; püreler, meyve suları, smoothieler, dondurma sosları, yoğurt ve pudingler… Ve tabi ki unutmamamız gereken bir şey daha var; meyveleri her zaman iyi yıkamaya özen göstermelisiniz.

  • Martín, M. F. (2006). Introducción de la alimentación complementaria. Medicina naturista, (10), 190-198
  • Tapia, M.S. (2013). Determinando las preferencias alimentarias en la edad pediátrica: importancia de la inclusión de frutas y hortalizas. Archivos Venezolanos de Puericultura y Pediatría, vol. 76, núm. 2, abril-junio, 2013, pp. 47-48