Açık Havada Çocuklarınızın Eğlenebileceği 3 Yeni Oyun

Koşuyor, çim kokusunu alıyor, yüzünde esintiyi hissediyor. Çocuklar için açık havada oynamaktan daha hoş bir şey yoktur. Bu yüzden size çocuklarınızın keyif alabileceği açık havada 3 yeni oyundan bahsetmek istiyoruz.
Açık Havada Çocuklarınızın Eğlenebileceği 3 Yeni Oyun

Son Güncelleme: 13 Mart, 2021

Açık hava oyunları, çocuklarınıza sunabileceğiniz en iyi aktivitelerden biridir. Küçüklerin doğayla temas halinde olmanın tüm faydalarını hissetmelerine, güzel anılar oluşturmalarına, sosyal alışkanlıklarını geliştirmelerine ve açık havada egzersiz yapmalarına olanak tanır.

Araştırmalar, doğa ile temas halinde olmanın çocukların hayal gücünü ve merakını harekete geçirdiğini göstermiştir. Ama sadece bu değil, aynı zamanda onları rahatlatır ve video oyunları ve televizyonda deneyimledikleri sadece kendisi ile ilgilenme durumundan ayırır.

Rutinden kopmak ve gerçekten farklı bir hafta sonunun tadını çıkarmak istiyorsanız, o zaman bu makale tam size göre. İster doğum günü partisi gibi özel bir etkinlik planlıyor olun, ister sadece işleri değiştirmek isteyin, bu fikirler size yardımcı olacaktır.

Ailenizdeki küçüklerin aşağıda anlatacağımız açık hava oyunlarını seveceğinden eminiz.

Çocuklarınızın keyif alacağı açık havada 3 oyun

Dışarıda oynamak çocuklarda pek çok yeteneği harekete geçirir. Bu yetenekler de sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimlerine olumlu bir şekilde katkıda bulunur. Dışarıda oynamak, çocuklara geniş açık alanlarda özgürce koşma imkanı verir. Aynı zamanda vücutlarına ve hareket kabiliyetlerine karşı güven geliştirmelerine yardımcı olur.

Dahası, onlara akranlarıyla etkileşim kurma ve liderlik ve dayanışma hakkında bilgi edinme fırsatı verir. Bunlar, çocukları evden çıkarmanın ve doğayla temas halinde olmalarına izin vermenin birçok avantajından sadece birkaçı.

Park, avlu, orman ve hatta kumsal fark etmez. Çocukların dışarıdayken oynadıkları her tür oyun, dikkatlerini ve hayal güçlerini uyandırır.

Dahası, iç mekanda oynadıklarından iki kat daha fazla motivasyon ve heyecanla oynayacaklar. En kayıtsız çocukların bile bir süre eğlenmenin cazibesine karşı koyamayacaklarını göreceksiniz.

1. Üç ayaklı yarış

Üç ayaklı yarış, 6 yaş ve üstü çocuklar için mükemmel bir seçimdir ve çocukların çiftler halinde oynamasını gerektirir. Başlamak için tüm çocuklar eşleriyle birlikte başlangıç ​​çizgisine gitmeli ve yan yana sıraya girmelidir.

Açık havada koşan çocuklar

Şimdi, her bir çiftin ayakkabı bağlarını belirli bir şekilde birbirine bağlaması gerekiyor: Bir partnerin sol ayakkabısı diğer eşin sağ ayakkabısıyla. Diğer bir seçenek de bacaklarını bir kurdele veya fularla birbirine bağlamaktır.

Ebeveynler oyuna hakemlik yaparak katılabilir veya yarışa da katılabilirler. Yarış başladığında, katılımcılar bitiş çizgisine doğru koşacaklar. Eğlence, takım çalışmasında yatar, hareketleri koordine ederek siz ve partneriniz düşmezsiniz ve yarışı kazanabilirsiniz.

2. Taş atma

Bu, çocukların dışarıda oynaması için çok basit bir oyundur ve çok az malzeme gerektirir. Etkinlik, çimlere üç kağıt tabak yerleştirmekten ibarettir. İlk tabak oldukça yakın, sonraki biraz daha uzakta ve son tabak daha da uzakta olmalıdır. Her tabağın farklı bir puan değeri vardır – örneğin, 20, 40 ve 60 puan.

Ardından çocuklardan bölgeyi keşfetmelerini ve küçük taşlar aramalarını isteyin. Bunlar tabaklara atmak ve puan kazanmak için kullanılacak. Ayrıca küçük madeni paralar, çam kozalakları, meşe palamudu vb. kullanabilirler.

Bu aktivite, çocukların bedenlerini ve hareketlerini kontrol etmelerine yardımcı olmaktan daha fazlasını yapar. Ayrıca puanlarını toplarken biraz matematik çalışması yapmaları için harika bir yoldur.

“Dışarıda oynamak çocuklarda birçok yeteneği harekete geçirir. Bu yetenekler de sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimlerine olumlu bir şekilde katkıda bulunuyor. “

3. Zehirli top

Çocuklarınız ve arkadaşlarıyla parkta bir gezi planlıyorsanız, bir top getirdiğinizden emin olun. Top içeren oyunlar söz konusu olduğunda olasılıklar sonsuzdur ve çocuklar arasında çok popülerdir.

Zehirli top, çocukların koşmaya ara vermeleri gerektiğinde oynayabilecekleri harika bir aktivitedir. Oynamak için çocukların bir çember oluşturması ve çocuklardan birinin elinde topla başlaması gerekir. Elbette, elinizde bir top yoksa, bulabileceğiniz başka bir oyuncağı, bir sopayı veya başka herhangi bir küçük nesneyi kullanabilirsiniz.

Top oynayan çocuklar

Bu oyuncu daha sonra “Yılbaşı” gibi bir kelime söyleyerek oyuna başlayacak ve ardından topu sağındaki oyuncuya verecektir. Oyuncular topu çember boyunca saat yönünün tersinde hareket ettirmelidir. Topu alan her oyuncu, top kendisine ulaştığında ilki ile ilgili bir kelime söylemelidir. Örneğin, “hediyeler”, “Çam ağacı”, “ışıklar” vb.

Çocuklar oynarken 2 eyleme dikkat etmelidir. İlk olarak, herhangi bir oyuncu “zehir” kelimesini söylerse, o zaman sonraki oyuncu tek kelime etmeden topu pas atmalıdır. Aynı zamanda, oyuncular başka bir oyuncunun daha önce söylediği kelimeleri tekrarlamadıklarından emin olmalıdır.

Bu 2 eyleme uyulmaması veya orijinalle ilgili bir kelimeyi belirtememesi, oyuncunun çemberden ayrılması gerektiği anlamına gelir. En sona kalan oyuncu kazanır.

Artık çocuklarınızın eğlenmesi için bu yeni açık hava oyunlarını keşfettiğinize göre, bazı planlar yapma zamanı. Bu hafta sonu çocuklarınızı evden çıkarın ve doğayla iç içe eğlenmelerine izin verin. İster bahçenizde biraz vakit geçirmek, ister kır gezisi olsun, bir ömür boyu sürecek anılar yaratacağınıza emin olun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.