Çocukların Doğum Günü Partileri İçin Kolay Oyunlar

Oyunlar, doğum günü partilerinin vazgeçilmezidir. Çocuklarınız hangi oyunları oynayabilir?
Çocukların Doğum Günü Partileri İçin Kolay Oyunlar

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Bu yazımızda, çocukların doğum günü partilerinde oynayabileceği kolay oyunlar ile ilgili örnekler vereceğiz. Böylece içlerinden istediğinizi seçebileceğiniz birçok alternatifiniz olacak.

Doğum günü partilerinde, organizasyon işini çoğunlukla anne babalar üstlenir ve her şeyin iyi gittiğinden emin olmak isterler. Parti dekorasyonundan yiyeceklere kadar, tek amaç katılan herkesin harika zaman geçirmesidir.

Doğum günü partisi için kolay oyunlar

1. Sandalye kapmaca

Bu, çocukların oynayabileceği en kolay oyunlardan bir tanesidir ve uzun zamandır çocuklar arasında oldukça popülerdir. Oturma yerleri dışa dönük olacak şekilde sandalyelerden bir çember oluşturun. Çocukların sayısından bir eksik olacak kadar sandalyeniz olsun.

Ardından bir müzik açın ve çocuklar müzikle beraber sandalyelerden oluşan halkanın etrafında yürüsün. Müzik kesildiğinde, çocukların hemen bir sandalyeye oturması gerekir. Sandalyeye oturamayan çocuk oyundan elenir.

Her elenen çocukla birlikte oyundan bir tane sandalye eksiltin. Buna, oyunda tek bir sandalye ve iki çocuk kalana kadar devam edin. Son sandalyeyi kapan çocuk oyunu kazanır.

2. Hazine avı

Bu oyunu parti başlamadan önce hazırlamalısınız. Hazine avı sırasında, çocuklar partide farklı yerlere sakladığınız şeyleri bazı ipuçları ile bulmaya çalışacaktır.

Çocukların yaşına bağlı olarak oyunun zorluk seviyesini ayarlayabilirsiniz. Partinin temasına ve ne kadar para harcamak istediğinize bağlı olarak, hazine avı oyununda etrafa hediyelik eşyalar veya şekerlemeler saklayabilirsiniz.

3. Çuval yarışı

Çocuklar sürekli hareket halinde olmayı severler. Bu nedenle, çuval yarışı doğum günü partilerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu oyun için, çocukların içine sığabileceği çuvallara ihtiyacınız vardır.

Çocuk sayısına bağlı olarak takımlar veya iki kişilik gruplar halinde, çocukların başlangıç noktasından bitiş noktasına gitmesi beklenir. Bitiş noktasına geldiklerinde çuvalı takım arkadaşlarına verirler ve o da aynı yolu gider. Bu oyunda en hızlı olan takım kazanır.

çuval yarışı

4. Yumurta yarışı

Bu, çocukların en çok sevdiği oyunlardan bir tanesidir çünkü “tehlikelidir”.  Oynamak için kaşıklara ve birkaç yumurtaya ihtiyacınız vardır.

Oyundan önce yumurtaları haşlayarak çocuklarınızın üstlerini kirletmesini önlemiş olursunuz. Bununla birlikte, yumurtaları haşladığınızı çocuklara söylemeyin ki oyunun heyecanı kaçmasın.

Çocuklar, kaşığın tutma kısmını ağızlarına alarak ve kaşık kısmına da yumurtayı koyarak belirli bir yolu gidip gelmelidir. Bitiş noktasına geldiğinde ise yumurtayı takım arkadaşının kaşığına koymalıdır. Eğer yumurtayı koyarken düşürürse, çocuğun başlangıç noktasına geri dönmesi gerekir.

5. Yağ satarım bal satarım

Bu oyun, çocuklar için oldukça eğlencelidir ve tek ihtiyacınız olan bir mendildir. İlk olarak, çocuklar bir daire oluşturmalıdır. Ardından içlerinden bir tanesi mendili almalı ve dairenin etrafında dolaşmalıdır. Çocukların gözü kapalı olmalıdır ve elinde mendil olan çocuk aşağıdaki şarkıyı söylemelidir:

Yağ satarım bal satarım

Ustam ölmüş ben satarım

Alacağına bulacağına

Bir kaşık ayran

Yarın sabah bayram.

Yağ satarım bal satarım

Ustam öldü ben satarım.

Ustamın kürkü sarıdır.

Satsam 15 liradır

Zam-bak Zum-bak

Dön arkana iyi bak

Şarkının sonunda, çocuk 10’a kadar sayar ve mendili arkadaşlarından bir tanesinin arkasına bırakır. Çocuklar saymayı bitirdiğinde, gözlerini açarlar ve mendili bulmaya çalışırlar.

Mendili arkasında bulan çocuk, koşarak mendili bulan çocuğu yakalamaya çalışır. Eğer yakalayabilirse, mendil onda kalır. Eğer yakalayamazsa, oyun aynı şekilde devam eder.

pinata oyunu

6. Piñata

Pinata oyunu, doğum günü partilerinde eğlenceli dakikalar yaşanmasını sağlar. Tek ihtiyacınız olan bir oyuncak almak ve içerisini çikolata ve şekerle doldurmaktır.

Ardından, doğum günü çocuğunun gözünü kapatın ve ondan bu oyuncağa bir sopayla vurmasını isteyin. Oyuncak yıprandıkça içerisindeki şekerler dökülecektir.

İlginizi çekebilir ...
Doğum günü davetiyeleri hazırlamanızda faydalı 5 fikir
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Doğum günü davetiyeleri hazırlamanızda faydalı 5 fikir

Eşit derecede önemli bir diğer nokta ise düzenleyeceğiniz doğum günü partisinin adına yakışır doğum günü davetiyeleri hazırlamanız olacak.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.