Haftasonu Etkinlikleri: Ailenizle Vakit Geçirin

Haftasonu Etkinlikleri: Ailenizle Vakit Geçirin

Son Güncelleme: 28 Şubat, 2019

Haftasonu etkinlikleri, çocuklarınızla keyifli vakit geçirmek, stress atmak ve kaliteli zaman geçirmek için mükemmel bir yoldur.

Tabi bu; iş, okul, erken uyku saatleri ve diğer engeller nedeniyle biraz zor olabilir. Bu nedenle Cumartesi ve Pazar’ı değerlendirmek çok önemlidir.

Haftasonları aile olarak eğlenceli vakit geçirmek için ideal bir zamandır… Konuşmak, rahatlamak ve bütün aile üyeleri arasındaki duygusal bağları kuvvetlendirmek için de öyle.

Haftasonu ailece geçirilecek olan zaman, planlama ve yaratıcılık gerektirdiği için ebeveynler açısından zorlayıcı olabilir. Bu nedenle bugün sizlerle, bütün ailenizin eğlenebilmesi için birkaç muhteşem haftasonu planı paylaşacağız. Bu planlara büyükanne, büyükbaba, kuzenleri vb. akrabaları da dahil edebilirsiniz.

Harika açık hava mekanları

Çocuklar için, rutinleri kırarak nadiren ziyaret ettikleri yerlere gitmek onlara bir macera gibi hissettirebilir. Aklınızda bulundurmanız gereken bazı harika fikirleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Temalı eğlence parkları

Temalı eğlence parkları, çocukların yanında yetişkinlere de eğlenceli bir dünyanın kapılarını açar. Çocuğunuz böyle yerlere gittiğinde heyecan verici ve unutulmaz deneyimlere sahip olacaktır.

Köye kaçamak

Şehirde yaşayan herkes için köyde geçirilen bir gün, oldukça eğlenceli ve rahatlatıcı olabilir.

Doğa ile iç içe olmak, fiziksel ve psikolojik birçok fayda sağlayabilir. Ailenize temiz havayı içine çekme, farklı manzaralar görme ve geniş açık alanlarda gezinme şansı verir.

Böyle yerlerde ufaklıklar da etrafta koşuşturarak keşfedebilir, çimlerde yuvarlanabilir, bisiklet sürebilir ve doğadan keyif alabilir.

piknik yapan aile

Sahilde bir gün

Eğer evinize yakın, ulaşılması kolay bir plaj varsa, ailenizle yapabileceğiniz haftasonu etkinlikleri sizi bekliyor. Bunun yanında plajdayken çocuğunuz da yanında getirdiği oyuncaklar ile kumdan kale ve heykel de yapabilir.

Okyanuslar ve göller, yaz aylarında eğlenebileceğiniz harika yerlerdir. Eğer gece geç saate kadar kalabilme fırsatı yakalarsanız günbatımını izleyebilir ve belki de bir ateş bile yakabilirsiniz.

Hayvanat bahçesini veya yerel bir çiftliği ziyaret edin

Çocuklar, hayvanlara bayılır. Hayvanat bahçesine yapılan bir ziyaret, ufaklıklara hiçbir durumda karşılaşamayacakları hayvanları gözlemleyebilmesine imkan verir. Evcil hayvan çiftlikleri ve yerel çiftlikler gözlemlemenin yanında hayvanlarla etkileşim kurmaya da imkan tanır.

Açık hava spor etkinlikleri

Bütün ailenizin keyifle vakit geçirebileceği, açık havada gerçekleştirilen pek çok spor etkinliği mevcut. Araba yarışları, beyzbol oyunları, futbol maçları… söyleyebileceklerimizden sadece birkaçı.

Heyecan, çocuklarınıza keyif verecektir. Ayrıca spor etkinliklerini izlemek, ailenize formda kalmak için motivasyon kazandırabilir.

Kültürel ve eğitici etkinlikler

Çocuklarınızla beraber yaptığınız haftasonu etkinlikleri, sadece iyi vakit geçirmek için değil, aynı zamanda yeni şeyler öğrenmek için de çok güzel bir zamandır. Bunun için birçok seçenek var:

Müzeler.

Kulağa yetişkin odaklı bir etkinlik gibi gelse de birçok müze, her yaştan çocuklar için çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyor. Çocuğunuzu doğru yönde motive ederseniz çocuğunuz, öğrenmeye ilgi duyacak ve öğrenmekten keyif alacaktır.

Tarihi yerler.

Yakındaki tarihi yerleri ziyaret etmek çocuklarınızın, yaşadıkları yerle ve geçmişiyle ilişki kurmasına yardımcı olmak için harika bir yoldur. Bu şekilde çocuklar, tarihi ve gelenekleri öğrenir ve aidiyet duygusu kazanır.

Evde haftasonu etkinlikleri

Kendi eviniz, aile ile geçirilen eşsiz bir haftasonu için mükemmel bir yer olabilir:

Film maratonu.

Evde bir sinema deneyimi yaratmak, çocuklarınızın heyecanlanmak için can atacağı muhteşem bir fikirdir. Ailenin her üyesine favori aile filmini seçmesi için imkan tanıyın. Bundan sonra bütün filmleri haftasonuna yayarak hep beraber seyredin.

Elbette bu deneyimi kusursuz yapmak için büyük bir kova patlamış mısırın yanında, çeşitli içecekler ve dondurmadan daha iyi bir şey yok.

haftasonu etkinlikleri

Aile yarışmaları.

Bütün ailenin eğlenebileceği ve katılabileceği haftasonu etkinlikleri seçin. Kart oyunları, masa oyunları, dans yarışması, kostüm yarışması, aile içi olimpik oyunlar gibi…

Yaratıcı olun! Daha fazla boş alana ihtiyacınız varsa her zaman yakındaki bir parka gidebilirsiniz.

Özel akşam yemeği.

Mutfak insanları bir araya getirir. Aile olarak bir öğün düzenleyebilir, süpermarkete özel bir gezi düzenleyebilir ve tabakları hazırlayabilirsiniz. Bunun yanında masayı ve yemek odasını duruma göre dekore edebilirsiniz.

Bütün ailenin bu etkinliğe katılması çok önemlidir.

Takım temizliği.

Her aile üyesine, kendisine özel bir ev işi atayın ve işlerin halledilmesine karşılık olarak sembolik ödüller belirleyin. Birlikte yapılan temizleme ve düzenleme, takım çalışmasına ve sorumluluk almaya teşvik edecektir. Aynı zamanda işbirliğinin önemini vurgulayacak ve günlük yaşam için olumlu alışkanlıklar kazandıracaktır.

El işi.

Sanat ve el işi haftasonu için harika etkinliklerdir. Çocuklarınıza hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını kullanma ve küçük kas becerilerini geliştirme şansı verir.

Sosyal media: Ekstra eğlence

Eğlencenizi belgelemek adına haftasonu ajandanızda fotoğraf çekimine de yer verin.

Haftasonu bittiğinde aile olarak oturup en sevdiğiniz fotoğrafları seçin. Sonra sosyal medya üzerinden bir albüm oluşturarak her fotoğrafı ailecek kararlaştırdığınız yazılar ile paylaşın.

Başarılı bir aile haftasonu etkinliği için birkaç öneri daha

Her aile farklıdır. Yine de kendi aileniz için kullanışlı bulabileceğiniz birkaç tavsiyeyi şöyle sıralayabiliriz:

  • İklime uygun ve bulunduğunuz mevsime göre bir haftasonu etkinliği seçin. Hava durumu, çoğunlukla bir aile etkinliğinin başarılı veya başarısız olmasında en önemli etkenlerden biridir.
  • Çocuklarınızın yaşını göz önünde bulundurun. Ailenin en küçük üyeleri mutlu oldukça herkes çok daha fazla keyif alacaktır.
  • Hazırlıklı olun. Eğer evden dışarı çıkıyorsanız atıştırmalık, su, yedek kıyafet gibi şeyleri yanınızda bulundurun. Olası sorunları önlemek ve ailenin ihtiyaçlarını anlık olarak karşılamak için gereken herşeye sahip olduğunuzdan emin olun.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.