Neden Çok Fazla Saçla Doğan Bebekler Var?

21 Nisan 2021
Kimi bebekler gür saçlı doğarken kimi bebekler az saçla doğar. Gelin beraber bunun nedenlerine bakalım.

Bebekler çok gür saçlı veya az saçlı olarak doğabilir. Bebeklerin çok saçlı ya da az saçlı doğmasının birçok batıl inançla bağlantılı olduğunu iddia edenler var. En yaygın efsanelerden birine göre, hamilelik sırasında mide ekşimesi ile bebeğin saç miktarı arasında bağlantı olduğu yönündedir. Büyükannelerimizden, hamilelik sırasında midemizde fazla asit olursa bebeğimizin hiç şüphesiz çok fazla saça sahip olacak sözünü duymamız tuhaf olmaz. Neyse ki, bu iki durumun birbirleri ile hiçbir bağlantısı yok.

Ayrıca, bebeğinizin az saçla doğup doğmayacağı konusunda endişelenmemelisiniz. Bebeklerin doğumda sahip olduğu saçlar çok ince olup zaman geçtikçe dökülecektir. Bu yüzden, insanlar ne derse desin, bu konuda hemen sonuca varmayın.

Uzmanlar, saç miktarının genetik faktörlere bağlı olduğu konusunda ısrarcı. 

Yenidoğan saçı, tüm özellikleri değişebildiğinden bizim için ilginç bir gizemdir. İlk başta açık veya koyu renk olabilir, ancak aylar geçtikçe tamamen farklı bir renk alabilir. Ayrıca, doğumda düz olsa da, düz olarak kalması veya kıvırcık olması da muhtemeldir.

Şüphesiz ki, anne ve babanın genetikleri bu durumda oldukça etkili olacaktır. Ancak, bu durumun netleşmesi ve çocuğunuzun saçlarının nasıl olacağını anlamanız biraz uzun bir zaman alacaktır. Bu sırada, gelin yenidoğanların saçlarının gür olma nedenlerine bir göz atalım.

Bebeğim neden çok gür saçlarla doğdu?

bebekler çok gür saçlı

İspanyol Neonatoloji Derneği’ne göre, hala bazı bebeklerin neden daha gür saçlı doğduğunun nedenleri bulunabilmiş değil. Uzmanlar, saçın hem miktarında hem de dağılımında ve türünde genetiğin temel olarak sorumlu olduğu konusunda ısrar ediyor.

En küçük ayaklar, kalbimizdeki en büyük ayak izlerini oluşturur. 

-Anonim

Bu duruma, önemli ölçüde etkili olan bazı ırksal unsurlar da eklenir. Örneğin, Ekvador’a daha yakın olan ırklar, doğum anında, İskandinav ırklarından daha fazla kılcal damar fazlalığına sahiptir. Ayrıca doku, vücut durumu ve yoğunluk gibi unsurlarda da farklılıklar görülür. Genel anlamda And Kızılderililerinden gelen kişiler en fazla tüye sahipken Asya ve Eskimo ırklarında (Kuzey Amerika’nın Arktik bölgeleri ve Sibirya’nın belirli bölgeleri) tüylülük oranı azdır.

Irk, çocuğun saçlarının özelliklerini etkileyen bir faktördür.

Peki, bu konuya bağlı olarak, bebeğin anne karnında gelişimini nasıl etkiler? Kıl ve tüy üretiminden sorumlu olan kıl kökleri, hamileliğin beşinci ayından itibaren gelişir. Ancak tüm bu tüyler sekizinci ayda hemen hemen aynı anda dökülür, bu tüyün yerine bir tane daha güçlü olan bir tüy ya da kıl büyür ve bebek altı aylık olana kadar kalır.

Bazı durumlarda, çocuklar daha fazla saç dökülmesine neden olan beşik kapağı (konak) ile doğarlar. Ancak bu durum, seboreik dermatit adı verilen bir hastalık olmadığı sürece iyileşme eğilimindedir. Bu gibi durumlarda, muayene, tedavi ve kontrol için bir dermatoloğa başvurmak önemlidir.

Bebeğimin saç bakımını nasıl yapmalıyım?

bebekler çok gür saçlı

Bebeğinizin gür ya da seyrek saçlı olarak doğmasında, temelde, anne ve babanın genleri rol oynar. Ancak, bebeğinizin saçlarının da bakımı banyo sırasında özel bakıma ihtiyaç duyar.

Minik meleklerimiz için seçtiğimiz şampuanın yaşlarına uygun olması ve ayrıca nötr pH değerine sahip olması önemlidir.Bu tür ürünler bebeğimizin saçına zarar vermeyecek, kafa derisine iyi bakacak, gözlerini tahriş etmeyecek ve hipoalerjenik olacak şekilde formüle edilmiştir.

Öte yandan, ürünlerin içerdiği parfümün az miktarda olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü güçlü kokular genellikle çocuklarda tahrişe ve alerjiye neden olur.

Bir bebeğin saçları, özel ürünlerle yapılan özel bir bakımı hak eder.

Altı ayın sonunda, yeni doğmuş bebeğinizin bukleleri varsa, kolayca taranmasına, nemlenmesine ve korunmasına yardımcı olmak için özel bir saç kremi kullanabilirsiniz. Yıkadıktan sonra, kafasını örten hassas ciltte mikoz oluşumunu önlemek için yumuşak bir havluyla bebeğin saçları çok iyi kurutulmalıdır.

Bebeğimizin saçlarını tararken, derisine zarar vermeyecek esnek ve yumuşak kıllı fırçaları tercih etmeliyiz. Bebeğinizin saçlarını ve derisini mantar ve bitlerden korumak için başka kimsenin bu tarağı kullanmadığından emin olmalıyız.

Bebekler çok gür saçlı veya az saçlı olarak doğabilir ama hepsi tatlıdır. Bebeğinizin büyürken geçirdiği değişimleri izleyin ve eğlenin.