Günlük Saç Yıkamak ve Faydaları

Günlük saç yıkamak, farklı görüşler ortaya çıkaran bir konudur. Bu makalede, kararınızı kolaylaştıracak bir dizi öneri bulacaksınız.
Günlük Saç Yıkamak ve Faydaları

Son Güncelleme: 25 Ocak, 2019

Her gün saç yıkamak ne kadar faydalı? Birçok kadın günlük saç yıkamanın iyi bir fikir olup olmadığını merak eder. Bazı uzmanlar saçlarınızı her gün yıkamanız gerektiğini iddia ederken, diğerleri bunu birkaç günde bir yapmayı önerir.

Bu yazıda, günlük saç yıkama işleminin sizin için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacak bazı faktörlere göz atacağız.

Günlük saç yıkamak: faydalı bir şey mi?

Evet, her gün saçınızı yıkamanın yararları var. Bununla birlikte, bu durum sahip olduğunuz saç tipine de bağlı. Başka bir deyişle, bu durum her gün saç yıkamanın sizin için doğru olup olmadığının belirlenme meselesidir.

Genel olarak, yağlı saçların sık sık yıkanması gerekir. Bazı insanlarda, yağ bezleri kafa derisinde çok miktarda yağ üretir. Bu genetik faktörlerin sonucudur.

Tersine, eğer yağsız, kuru saçlara sahipseniz saçlarınız daha uzun süre temiz kalır. Ayrıca, bu tür saçlarınız varsa, şampuan, saç kremi veya nemlendirici maske gibi kimyasal ürünlerin günlük kullanımından kaçınmalısınız.

Her gün şampuan kullanmalı mısınız?

Saç derisinde kimyasal bileşiklerin aşırı birikmesini önlemek için az miktarda şampuan ve saç kremi kullanmak en iyisidir. Bu ürünlerden bazıları tahrişe neden olabilir ve sık kullanımda saça zarar verebilir.

Günlük saç yıkamak için yumuşak veya nötr bir şampuan kullanmak en iyisidir. Yerel eczanenizde aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç marka olacaktır. Nemlendirici ürünler veya maskeler her 10 günde bir defadan fazla kullanılmamalıdır.

Günlük saç yıkamak banyo yapan çocuk

Bu arada, her gün saçınızı yıkarken, doğal malzemelerden yapılmış şampuanları ve saç kremlerini tercih etmek en iyisidir.

Yağlı saçlar için arnavut biberi (cayenne) ve aloe vera içeren şampuan veya saç kremi tercih edebilirsiniz. Kuru saçlar için diğer ürünlerin yanı sıra hindistancevizi yağı, argan yağı ve badem yağı kullanabilirsiniz.

Kuru şampuan ne zaman kullanılır

Saçınızı her gün yıkamamaya karar verdiyseniz, acil durumlarda kuru şampuan kullanabilirsiniz – başka bir deyişle, saçlarınızı taze, yıkanmış, temiz ve parlak hale getirmeniz gerekiyorsa. Ayrıca, kuru şampuanı her gün uygulamanız önerilmez, çünkü ardından saçı su ve şampuanla yıkamak en iyisidir.

“Yağlı saçların sık sık yıkanması gerekir. Bazı insanlarda, kafa derilerindeki yağ bezleri çok miktarda yağ üretir.”

Yıkama sonrası saç dökülmesi

Saçınızı yıkarken, saçlarınızın döküldüğünü görmek gayet normaldir. Birçok insanı şaşırtacak bir bilgi: insanlar her gün yaklaşık 100 saç teli kaybeder. Bu nedenle, elinizi saç derinize sürtünce saçlar kolayca dökülür. Buna ek olarak ellerinizde, şampuan köpüğü ile dökülen saçlarınızı kolayca görürsünüz ve saçlarınızın yıkama sonucu döküldüğünü zannedersiniz.

Bu, saç yıkama seansı sırasında çok fazla saç kaybedilmiş gibi görünmesini sağlayabilir. Sırf bu nedenle, bazı kadınlar saçlarını sık sık yıkamaktan korkar.

Ancak, saçınız her gün yıkanmamış olsa bile aynı miktarda saç dökülür. Bu zarar görmüş veya ölü saç, dokunulduğunda veya fırçalandığında dökülür.

Günlük saç yıkamak kellikle bir savaş olabilir mi?

Madrid, İspanya’daki San Carlos Klinik Hastanesi’ndeki dermatoloji uzmanlarına göre, kellik tedavisinde ilk adım saçınızı her gün yıkamaktır.

Bu arada, Saç Bilimi (Trikoloji) Ünitesi ve Ramón y Cajal Hastanesi’nin koordinatörü Dr. Sergio Vañó, sık şampuan kullanımının saç dökülmesini artırmadığını savunuyor.

Bunun nedeni şampuanın saç kökünün içine nüfuz etmemesidir. Androjenlerin bu hormona duyarlı kıl köklerini etkilediği yer burasıdır.

Günlük saçları yıkamak kadın saç örnekleri

Günlük saç yıkamanın faydaları

Saç bilimi alanındaki uzmanlar günlük saç yıkamanın sağlıklı bir alışkanlık olduğu konusunda hemfikirdir. Bunun sebebi kirlenmeyi, salgıları ve deriyi soymasını sağlayan cildi gidermesidir. Aynı şekilde, saçları tozdan, kokulardan, saç jölesinden ve saçtan kolayca emilen ortamdaki kalıntılardan korur.

Bu arada saçınızı her gün yıkamak, kökte biriken nemlendirici ürün kalıntılarının yok edilmesini sağlar.

Bu, daha fazla uygulamanın etkili bir şekilde emilmesini önler. Saçınızı temiz tutarak sağlıklı bir görünüm ve doğal bir parlaklık sağlar.

Kısacası, saç tipinizin uygun olması durumunda her gün saçınızı yıkamak iyi bir fikirdir. Bu durumda, verdiğimiz önerileri takip ederek sağlıklı ve güzel bir saça sahip olabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Dias MFRG, Loures AF, Ekelem C. Hair Cosmetics for the Hair Loss Patient. Indian J Plast Surg. 2021 Dec 27;54(4):507-513.
  • Rucker Wright D, Gathers R, Kapke A, Johnson D, Joseph CL. Hair care practices and their association with scalp and hair disorders in African American girls. J Am Acad Dermatol. 2011 Feb;64(2):253-62.
  • Punyani S, Tosti A, Hordinsky M, Yeomans D, Schwartz J. The Impact of Shampoo Wash Frequency on Scalp and Hair Conditions. Skin Appendage Disord. 2021 Apr;7(3):183-193.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.