Çocukların saçlarını her gün yıkamak iyi midir?

Banyo, bir çocuğun günlük rutinindeki en önemli aktivitelerden biridir. Saç bakımı, her çocuğun hayatının akışına ve yaptığı aktivitelere bağlı olmasa da, uzmanlar saçların her gün yıkanmasının gerekliliğini sorgulamaktadır.
Çocukların saçlarını her gün yıkamak iyi midir?

Son Güncelleme: 22 Ağustos, 2018

Çocukların saçının her gün yıkanmasının iyi olup olmaması hakkında birçok efsane vardır. Bu şüphenin büyük bir kısmı, saç uzamasını veya dökülmesini etkileyip etkilemediği etrafında dönüyor. Spekülasyonların ne kadar doğru olduğunu görmek için bu konunun derinine ineceğiz

Saç yıkama, çocuğun ne kadar aktif olduğuna, boş zaman aktivitelerine ve sahip olduğu kafa derisi türüne bağlı olacaktır. Örneğin: bir atlet, bir ressam, kil veya çamur sanatçısı, her gün saçının yıkanmasına ihtiyaç duyabilir.

Ayrıca, bazı çocukların teri daha yoğundur. Bu durum, kafalarının kaşınmasına veya kafalarında bit olduğunu düşünmelerine ve onları rahatsız etmelerine neden olabilir.

Öte yandan, saç yıkama sıklığını etkileyen bir faktör de bebeğin yaşıdır. Bebeklerin bu tür uzun banyolara maruz kalmasına gerek yoktur; ciltleri çok hassastır ve dermatit veya kuruluğa sebep olabilir.

Okul çağında ise, saç yıkamasından oluşan günlük duşlar, çocuğun kirlenme seviyesine bağlı olacaktır.

Çocukların saçlarını her gün yıkamak tavsiye edilir mi?

Bununla birlikte, bir dermatoloğu ziyaret ederseniz, çocuğunuzun saçını mutlaka her gün yıkamanın gerekli olmadığını söyleyecektir. Haftada üç kez, 3 dakikalığına, kafa derisini ılık suyla yıkamanızı öneririz.

Bunun için, nötr ph’a sahip bir şampuan tavsiye edilmektedir. Bu tip ürünler, cildin ve gözlerin tahriş olmasını önler ve bu durum da birçok rahatsızlığı en aza indirir.

Öte yandan, saç kremi kullanımı tamamen isteğe bağlıdır. Bu ürün kuru veya hasar görmüş saçların nemlendirilmesi için tasarlanmıştır; aynı zamanda dolaşan saçları kolayca çözmeye yardımcı olur.

12 yaşından sonra, çocuklar, ergenlik dönemine başladıklarında, saçlarını daha sık yıkamalılardır. Hormonlar bu dönemde ortaya çıkmaktadır; her zamankinden daha fazla yağ salgılarlar ve bu nedenle kötü koku ve kir ortaya çıkar.

Mutlu saatler, banyo zamanı

Birçok küçük çocuk banyo zamanından pek hoşlanmaz. Bu çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir:

  • Ebeveynler onları çok küçük olduklarından beri banyoda yalnız bırakırlar.
  • Su sıcaklığından hoşlanmazlar.
  • Şampuan ya da banyo sabunu kaşıntıya ya da diğer alerjik hislere neden olur.
saç bakımı

Çocuğun banyodan korkmasını önlemek için, bu temizlik anında özel eğlenceli bir ortam yaratmak gerekir. Tercihen su geçirmez bir oyuncakla yıkanmalarına izin verilebilir.

Hikaye okumak veya icat etmek de mümkündür. Eğlenceli bir duş ortamı yaratmak ve tüm yaşamına eşlik edecek hijyen alışkanlıklarını kazandırmak için her şey mümkündür.

Çocukların saçları nasıl uzun tutulur?

6 yaşından itibaren, erkekler ve kızlar vücutları, kıyafetleri ve görünümlerinin diğer yönleri konusunda endişe duyarlar ve kendi kararlarını kendileri vermek isterler. En göze çarpanlardan biri saçtır; muhtemelen modaya uygun bir saç kesimi ya da saç stili isterler ya da uzun tutmayı tercih ederler.

Eğer bebeğin saçının biraz uzamasına karar verilmişse, gerekli bakım normalden çok daha fazladır. İşte bazı pratik öneriler:

  • Birer gün ara ile yıkanmalıdır.
  • Çocuklar için üretilmiş iyi bir şampuan ve saç kremi kullanın.
  • Saç tellerini iyi durumda tutmak için ılık su kullanın.
  • Yıkarken ve kuruturken sürekli olarak tarayın.
  • Uçlarından sık sık kestirin.

“12 yaşından sonra, çocuklar ergenlik dönemine girdiklerinde saçlarını daha sık yıkamalıdır”

Rüya gibi saçlar için önlemler

Bebeğinizin saçlarının bakımına daha fazla dikkat etmeye karar verdiyseniz, ideal saçı elde etmek için ne yapmanız gerektiğine bir göz atmalısınız; size bazı önerilerde bulunuyoruz:

Nemli saçlarla uyumasına izin vermeyin.

Bu şarttır. Bebeğinizin saçını gece yıkarsanız, uyumadan önce mutlaka kurutmanız önerilir.

Islak saçlara havludan geçen bakteriler vardır; yastık bu bakterileri emer ve bu durum enfeksiyonlara neden olabilir. Ayrıca kaşıntı, kuruluk ve kepek oluşabilir.

At kuyruğu veya örgü

Saçlar ıslakken, at kuyruğu veya örgü yapmaktan kaçınmalıyız. Bu şekilde, saçlarda izler oluşur ve sonra kırılır.

şampuan

İyi bir beslenme alışkanlığı

Çocuklarınızın saçlarının doğru şekilde uzamasını sağlamak için düzgün beslenmesi hayati önem taşır. Bunun olması için, aşağıdaki gıdaları tüketmeleri gerekir: yumurta, peynir ve yoğurt, kepekli ekmek, sardalye, avokado, muz, domates ve fındık.

Tüm bu öneriler, çocuğun en uygun şekilde saçını uzatması ve temiz ve güçlü bir saç derisine sahip olması konusunda yardımcı olacaktır.

Ayrıca, en iyi şekilde nemlendirme sağlayan ve özellikle çocukların hassas saçlarına özel tasarlanmış kaliteli ürünler kullanmayı unutmayın. Son olarak, çocuğunuzun saçını her gün yıkama ihtiyacını yargılayarak iyi şekilde değerlendirin; sadece kesinlikle gerekli olduğu durumlarda yıkayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.