Banyo Aksesuarları: Hayatınızı Kolaylaştıracak Seçenekler

Bu yazımızda, bebekler için düşünülmüş olan ve hayatınızı önemli oranda kolaylaştıracak banyo aksesuarlarından bahsediyoruz. Bunların hepsi sizin de listenizde var mı?
Banyo Aksesuarları: Hayatınızı Kolaylaştıracak Seçenekler

Son Güncelleme: 27 Eylül, 2020

Banyo, bebek bakımının ve gerekli hijyenin en temel parçalarından biridir. Ancak bu temizlik ritüeline ek olarak banyonun rahatlama, dinginleşme ve duyuların harekete geçirilmesi için bir fırsat olarak görülmesi gerekir. Bunu gerçekleştirmek için aşağıda sizlere bazı banyo aksesuarları öneriyoruz. Bunlar, hayatınızı kolaylaştırmanın yanında bu özel zaman dilimini bebeğinizle birlikte en eğlenceli biçimde geçirmenize yardımcı olacak seçeneklerdir.

Sizler için hazırladığımız bu liste çok pahalı ya da acayip ürünlerden oluşmuyor. Daha çok basit ve fiyat olarak uygun bu ürünlerin banyoyu hem ufaklıklar hem de sizin için hoş bir aktivite haline getireceğini düşünüyoruz.

“Banyo, bebeklerle anne ve babaları arasında özel bağların oluştuğu bir andır.”

Hayatınızı Kolaylaştıracak Bebek Banyo Aksesuarları

Bebeğin düzgün bir biçimde banyo yapmasını sağlamak için ilk ihtiyaç duyacağınız ve en temel malzeme küçük ve rahat bir banyo küvetidir. Bu küvet sayesinde ufaklık güvenli ve rahat bir biçimde temizlenebilir.

banyo yapan bir bebek

Bebeğinizin ihtiyacını karşılayacak bir banyo küveti aldığınızda, günlük olarak yapacağınız bu aktivite süresince size yardımcı olacak ve ihtiyaç duyacağınız diğer aksesuarlara odaklanmanız gerekir. İşte bunlardan bazılarını sizin için bir araya getirdik. Hepsini not almayı sakın unutmayın!

Bebek Banyosu İçin Termometre

Eğer banyo suyunun bebek için ideal bir sıcaklıkta olduğundan emin olmak istiyorsanız, elinizin altında bir termometre bulundurmanız son derece mantıklı olacaktır. Bu sayede, suyun 36 – 37 ºC olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca bebek banyo yaptığı sırada banyonun sıcaklığını da kontrol etmeniz önemlidir. Bu bağlaMda, 20 – 25 ºC bir ortam sıcaklığı uygun bir banyo ortamı anlamına gelmektedir.

Bebek Banyo Aksesuarları İçinde En Faydalı Olanlardan Biri: Saç Yıkama Şapkası

Saç yıkama şapkası sayesinde şampuan ya da su bebeğin gözleri ya da ağzına direkt temas etmeden başından su dökerek yıkayabilirsiniz.

Bu aksesuarın iç kısmında bulunan oluklar sayesinde suyun akış yönünü belirleme imkanı bulunmaktadır. Böylelikle istenmeyen durumlar ve gereksiz ağlamaların önüne de geçmiş olursunuz. Şüphesiz bebek banyo yaparken daha sakin bir ortam ve daha fazla eğlence için bu aksesuarın eşsiz bir fayda sağladığının altını çizmek gerekir.

Doğal Banyo Süngeri

Bildiğiniz gibi bebeklerin cildi oldukça hassastır. Bu nedenle de çok kolay bir biçimde tahriş olma eğilimindedir. İşte bundan dolayı banyo yaparken doğal süngerlerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu süngerler son derece yumuşak, esnek ve nazik bir yapıya sahiptir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da banyo süngerlerinin düzenli olarak yenilenmesi gerektiğidir. Aksi takdirde bu süngerler bir süre sonra çok sayıda bakteri ve mikrobu taşımaya başlarlar.

Benzer şekilde bebeğin banyosu için aynı anda iki adet doğal sünger bulundurulması önerilmektedir. Bunlardan biri bebeğin poposunu temizlemek, diğeri ise vücudunun geri kalanının temizliği için kullanılmalıdır.

Şapkalı Havlu

Bebeğin banyosu bittiğinde artık onu kurulama zamanı gelmiş demektir. Kurulama kısmını konforlu ve aynı zamanda güvenli bir biçimde yapabilmek için kendiliğinden şapkalı havluların kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu sayede bebeğin hem vücudunu hem de başını hızlı bir şekilde kurulayabilir ve olası bir ısı kaybının önüne geçmiş olursunuz.

banyo havlusuna sarılı bir bebek ve annesi

Ayrıca daha önce de belirttiğimiz gibi bebeklerin cildi son derece hassas olduğundan dolayı şapkalı bir banyo havlusu alırken bu havlunun dokusu ve imal edildiği malzemeye de çok dikkat etmeniz gerekir. Aldığınız ürünün hipoalerjenik ve antibakteriyel olmasının yanı sıra yumuşak bir yapıya ve yüksek emiciliğe sahip olması önemli birer ayrıntıdır.

Bebek Banyo Aksesuarlarının İyi Olmasının Önemi

Bebeklere özellikle banyo zamanında çok nazik ve dikkatli bir şekilde davranmak gerekir. Çünkü ufaklıkların hassas vücutları banyo esnasında tümüyle dış etkilere maruz hale gelir. Bu aktiviteyi güvensiz, stresli ya da bunalımdan uzak bir biçimde gerçekleştirmek için bu yazıda sizlere sunduğumuz türde banyo aksesuarlarının yardımına başvurmanız gerekir.

Günümüzde çocuk bakımı için sayısız seçenek bulunduğunu ve bunların herkesin ulaşabileceği ürünler olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Yani bu tür ürünleri almanın büyük paralar harcamak ya da gelişmiş teknolojik ürünleri bulundurmakla ilgisi olmadığı bir gerçektir. Bunun yerine evin en ufak bireyinin sağlıklı bir biçimde büyümesini sağlamak adına bu aksesuarların belirli kriterler içinde ihtiyaçları karşılayacak düzeyde olmasına dikkat etmek yeterli olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Banyo Yapmanın Önemi: İşe Yarar İpuçları
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Banyo Yapmanın Önemi: İşe Yarar İpuçları

Çocuklar için, banyo kişisel hijyenin önemli bir parçasıdır. Banyo yapmanı önemini, sağlıklı bir yaşam alışkanlığı olarak çocuklarınıza aşılamalısı...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Moreno, J. A. y De Paula, L. (2005). Actividades acuáticas para el primera año de vida del bebé. En J. A. Moreno (Ed.), II Congreso Internacional de Actividades Acuáticas (pp. 171-188). Murcia: Instituto U.P. de Ciencias del Deporte.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.