Hamilelere Önerilen 5 Meyve

Hamilelikte doğru beslenme hem annenin hem de fetüsün ihtiyaçlarını karşılar. Bu yazıda, sağlıklı bir atıştırmalık olarak hamilelere önerilen meyvelere göz atacağız.
Hamilelere Önerilen 5 Meyve

Son Güncelleme: 12 Nisan, 2021

Bebeğe gerekli besinleri sağlama ihtiyacı nedeniyle,  hamilelik sırasında kadının yeme ihtiyacı artar. Bu nedenle, hamilelere önerilen bu meyveleri tüketerek tatlı ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

İdeal olarak hepimiz, bizim için gerekli olan vitaminleri, lifi ve mineralleri sağlamak için günde üç ila dört porsiyon meyve tüketmeliyiz. Ancak özellikle hamilelikte her meyve gerekli besin ihtiyacını karşılamıyor.

Meyve tüketimi neden hamileler için önemlidir?

Plasenta tarafından sentezlenen hormonlar nedeniyle gebelik kadınlarda fizyolojik değişikliklere neden olur. Bu değişiklikler, fetüsün gelişimine yardımcı olmak için gerçekleşir.

Temel olarak ilk birkaç hafta hormonal aktivite artar. Bu mide bulantısı, yorgunluk, iştah artışı ve uyuma isteğine yol açabilir. Bu, önemli bir enerji ve besin birikimine yol açar.

Aylar geçtikçe gereksinimler daha belirgin hale gelir. Bu nedenle, en iyi şekilde beslenmek fetüsün iyiliği açısından çok önemlidir.

Folik asit, C vitamini, B vitamini, demir ve kalsiyum içeriği doğal olarak yeterli beslenmeyi sağladığı için meyve tüketimi çok önemlidir. Öğün aralarında, tatlıların içinde veya atıştırmalık olarak meyve tüketerek meyvenin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Hamilelere önerilen 5 meyve çeşidi

Çoğu zaman, kadınlar hamilelik sırasında tatlı yemeye karşı büyük bir istek duyarlar. Bu meyveler kadınların tatlı isteğini karşılamakla kalmaz, anne ve fetüsün gerekli besinleri almasını da sağlar.

Uzmanların tavsiye ettiği meyveleri tüketmeye özen gösterin ve bu meyveleri çeşitli tariflerin içerisinde kullanın.

Narenciye meyveleri

Hamilelikte narenciye tüketimiyle ilgili pek çok tartışma olsa da,  portakalın sunduğu faydalar hamileyken çok önemlidir. Yüksek C vitamini içeriği, kadını viral hastalıklardan ve gripten koruyan bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Ayrıca portakallar, bebeğin kemik yapısına yardımcı ve sindirimi kolay olan kalsiyum içerir. Doğum sonrası döneme kadar portakal tüketimi aşamalı olarak artırılmalıdır.

muz ve kivi

Mango

Mango, en besleyici tropikal meyvelerden biri olarak kabul edilir. Hamilelikte gerekli olan C vitamini, A vitamini, B6 vitamini, potasyum, demir ve folik asit bakımından da zengindir.

Ek olarak, yüksek miktarda lif içermesi hamilelikteki kabızlık semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. En iyisi de bu meyvenin hemen hemen her tarife eklenebilmesi ve mükemmel bir enerji kaynağı olmasıdır.

Çilek

Çilek, özellikle ikinci trimesterdeki hamile kadınlar için tavsiye edilen meyvelerdendir. Oksitlenme önleyici işlevleri yerine getiren antosiyanin ve C vitamini bakımından zengin olması, sağlıklı kan dolaşımını destekler.

Çilek güçlü bir arındırma özelliğine ve potasyum, folik asit ve magnezyum gibi besinlerin emilimini kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir.

Elma

Elma, kan şekeri seviyelerini dengelemeye ve hamilelik boyunca ortaya çıkan endişeyi yatıştırmaya yardımcı olur. İçerdiği pektin, vücudun bağırsakta bulunan toksinleri atmasına yardımcı olurken, atıkların da vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.

meyvenin önemi

Benzer şekilde, kan dolaşımını iyileştirerek, oksijen ve besin maddelerinin rahme geçişini kolaylaştırır. Yemeden önce iyice yıkamayı unutmayın.

“Folik asit, C vitamini, B vitamini, demir ve kalsiyum içeriği doğal olarak yeterli beslenmeyi sağladığı için meyve tüketimi çok önemlidir.”

Muz

Son olarak muz, hamilelere önerilen sağlıklı bir atıştırmalıktır. Bu meyve, krampları azaltmaya yardımcı olan potasyum ve kalsiyum bakımından zengindir.

Muz aynı zamanda mükemmel bir riboflavin, niasin, folasin ve A, C, E ve K vitaminleri kaynağıdır. Bunlar, kusma ve hamilelikte sık görülen diğer rahatsızlıkların azalmasına yardımcı olur.

Sonuç olarak, bu meyveler hamileliğin semptomlarını hafifletmek için çeşitli faydalar sağlar. Bu meyvelerin yanı sıra  armut, ananas ve karpuz da sağlıklı ve besleyici alternatiflerdir.

İdeal olarak meyve, fetüsün bağışıklık sistemini geliştirmesine ve hücrelerin ve dokuların güçlenmesine yardımcı olur. Bebeğin sağlıklı olmasında, annenin hamilelik boyunca tükettikleri önemli rol oynayacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.