Bu Yaz Meyvelerin Tadını Çıkarmanın Harika Yolları

3 Temmuz 2020
Sıcak havaya uygun sağlıklı bir beslenme programı oluşturmak istiyorsanız, meyveler yaz mevsimi için harika alternatiflerdir. Bu yazımızda, meyvelerin tadını çıkarmanın harika yollarından bahsedeceğiz.

Bu yazımızda, yaz mevsiminde lezzetli ve ferahlatıcı meyvelerin tadını çıkarmanın yollarından bahsedeceğiz. Şüphesiz, meyvelerin ne kadar sağlıklı olduğunu herkes bilir ancak bazen meyveler bizde iştah uyandırmaz.

Bu nedenle, meyvelerin tadını çıkarmanın ilgi çekici yollarından bahsetmek ve bu sayede de bu harika besin kaynaklarından faydalanmanızı sağlamak istiyoruz.

Meyveler bizi hem besler hem de vücudumuz için bir sıvı kaynağıdır. Dahası, farklı aktiviteler için ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi meyveler sayesinde karşılayabiliriz.

Bununla birlikte, meyvelerin harika bir lif kaynağı olduğunu da atlamamak gerekir. Lifler, cildi güzelleştirir ve vüdudun ihtiyacı olmayan maddelerden kurtulmasına yardımcı olur.

Yaz mevsiminde meyve yemenin faydaları

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, söz konusu özellikle vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak olduğunda ve sağlığı korumak için yaz mevsiminde meyve tüketiminin önemli büyüktür. Besin maddeleri bakımından, meyvelerde A,B,C, E vitaminleri ve antioksidanlar bulunur.

Aynı zamanda, bazı meyveler cildi sulu ve dolgun tutmak için gerekli olan beta-karoten içerir. Dahası, bazı meyveler savunma mekanizmasını güçlendiren folik asit ve potasyum gibi mineraller bakımından zengindir.

Kısacası, meyvelerin düzenli olarak tüketilmesi pek çok hastalığı uzaklaştırır. Sağlıklı beslendiğimizde, vücudumuz düzgün çalışır. Hem enerji kazanırız hem de ruh halimiz iyileşir.

meyveli salata

Yazın meyvelerin tadını çıkarmanın yolları

1. Görselleştirme, hissetme ve isteme

Yaz mevsiminde tüketeceğiniz meyve konusunda gerçekten düşünmek, yardımcı olabilir. Bunun için mümkün olduğunca meyvenin tadını, rengini ve dokusunu hayal edin. Böylece, meyveyi yemek için yüksek miktarda istek duyabilirsiniz.

Bu uyarıcıyı güçlendirdiğinizde, tadı daha iyi şekilde alabilirsiniz. Bunun bir sonucu olarak da günlük beslenmenize meyveleri daha sık dahil edebilirsiniz.

Meyveleri daha cazip hale getirmek için, daha renkli ve dikkat çeken alternatiflere yönelebilirsiniz. Meyveyi elinize aldığınızda, onu bir tabağa veya bir sepete koyabilirsiniz.

Buzdolabına yakın, tv sehpasının üzeri gibi ulaşılabilir ve görünür yerlere meyveler koyduğunuzda, gün içerisinde gördükçe tüketmek isteyebilirsiniz.

2. Çeşitlilik sağlayın

Söz konusu meyveler olduğunda çok çabuk sıkılıyorsanız, çeşitliliği sağlamaya çalışın. Elinizde bulunan seçeneklerle güzel karışımlar yapabilirsiniz. Şüphesiz önceliğiniz mevsimin meyvelerini tercih etmek olmalıdır. Mevsim meyveleri bol bulunduğundan fiyatları da daha uygun olacaktır.

3. Meyveleri rutininize adapte edin

Meyvelerin tadını çıkarmanın en iyi yollarından bir tanesi, meyveyi doğru zamanda tüketmektir. Tuhaf görünse de, eğer meyveleri bir zorunluluk olarak tüketirseniz onları hoş olmayan bir yiyecek gibi görürsünüz. Bu nedenle, meyveyi bir ara öğün veya atıştırmalık olarak görmelisiniz.

Meyvelerin tadını çıkarmanın farklı yolları

Meyveli içecekler

Yaz ayı boyunca, meşrubatlar yerine meyve suları ve smoothieler tüketme olasılığınız vardır. Bu karışımlar, sağlıksız ve şekerli içeceklerden uzak durmanıza yardımcı olur. En iyisi sevdiğiniz meyvelerden bol çeşitli bir karışım elde etmektir.

Şüphesiz, en popüler ve klasik yaz içeceği taze sıkılmış limonatadır. Daha önce karpuzlu limonata yapmayı denemiş miydiniz? Ya da limon ve lavanta ile ferahlatıcı bir karışım? İkisi de denemeye değer içeceklerdir.

Eğer meyve suyunu sevmiyorsanız, meyveleri ızgara tüketmeyi deneyebilirsiniz. Ananas, şeftali ve mangoyu bir şişe takıp ızgara olarak pişirmek harika bir fikirdir.

Tatlılar

Söz konusu çeşitli tatlılar hazırlamak olduğunda, meyveler tatlıları karşı konulamaz hale getirmek için son derece etkilidir. Örneğin, doğal ve yapımı son derece kolay olan meyveli Makedonya tatlısını yapabilirsiniz.

Mısır gevreği ve süt

Süt ürünleri ve mısır gevreği, farklı alternatifler arayan ve meyve tüketmek isteyenler için harika bir seçenektir. Kendinize bir yoğurt parfe hazırlayabilir, içerisine meyveler ve kuru yemişler ilave edebilirsiniz. Ayrıca, içerisine ricotta peyniri de koyabilirsiniz.

meyveli yoğurt

Reçel ve marmelatlar

Yazın meyvelerin tadını çıkarmak için bir diğer seçenek de ev yapımı reçeller ve marmelatlardır. Hazırladığınız reçel ve marmelatları tostlarda ve tatlılarda kullanabilirsiniz.

Salatalar

Meyve salatası hazırlamak için seçenekler sonsuzdur. Deneyebileceğiniz pek çok kombinasyon vardır. Örneğin, portakal dilimlerine çilek ekleyebilir ve bunu havuç ve bezelyelerle renklendirebilirsiniz. Ayrıca, peynir, elma ve kuruyemişlerden bir salata da yapabilirsiniz.

Söz konusu yazın veya herhangi bir mevsimde meyve yemek olduğunda, yaratıcılık ve deneme önemlidir. Kendinizi yeni tatlara ve karışımlara açın. Yeni ve lezzetli alternatifler keşfetmeye başladıkça, sağlıklı beslenme alışkanlığınızı oluşturmak ve sürdürmek daha kolay olacaktır.

  • Galvan YP., Alperovich I., Zolotukhin P., Prazdnova E., et al., Fullerenes as anti aging antioxidants. Curr Aging Sci, 2017. 10 (1): 56-67.
  • Hijova E., Bertkova I., Stofilova J., Dietary fibre as prebiotics in nutrition. Cent Eur J Public Health, 2019. 27 (3): 251-255.