Çocuklar için Vitamin Açısından Zengin 7 Meyve Suyu

17 Eylül 2018
Doğal meyve suları, özellikle de tatlandırıcı ya da şeker katılmamışlar ise beslenme düzeniniz için harika birer tamamlayıcı besindir.

Vitamin açısından zengin meyve suları ile çocuklarınız hem lezzetli bir içecek içmiş hem de ihtiyaçları olan enerjiyi almış olurlar. Meyve suları besinsel anlamda zengin içerikli olmalarının yanı sıra çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirip kabızlık rahatsızlığını önlerlerken aynı zamanda da çocuklarınızın vücutlarının diğer yiyecekleri kabul etmesini kolaylaştırırlar.

Uzmanlar, çocuklarınız için taze, olgun ve sezonluk meyvelerden vitamin açısından zengin meyve suları hazırlamanızı ve farklı meyveleri birleştirerek farklı tatlar yaratmanızı öneriyorlar.

Meyve suyu hazırlarken sahip olduğu vitamini kaybetmemek adına meyve suyuna su katıp seyreltmemeye özen göstermelisiniz. Çocuklarınızın meyvenin gerçek tadına alışabilmeleri adına meyve suyuna şeker de ilave etmemelisiniz.

Vitamin açısından zengin meyve sularının yararları

%100 doğal bir meyve suyu hazırladığınızda birçok önemli besin içeren bir içeceğe sahip olmuş olursunuz. Meyve suları yağ içermedikleri gibi A, B ve C vitaminleri açısından da zengin olurlar. Meyve sularında çocuklarınızın büyümesi açısından önemli olan çeşitli mineraller bulunur. Düzenli bir şekilde doğal meyve suyu tüketen çocuklar besin zincirindeki diğer tatlara karşı da daha açık hale gelirler.

Meyve suları genellikle çocukların kiloları üzerinde herhangi bir etki yaratmazlar. Bunun ile birlikte her besin maddesi gibi meyve suları da belirli miktarda kalori içerdikleri için çocukların bu içeceği aşırı miktarda tüketmeleri engellenmelidir. Kalori alan çocukların metabolizmaları hızlanacağı için onları fiziksel aktivitede bulunmaları konusunda teşvik etmenizi öneririz.

Doğal meyve suları ile fiziksel egzersizlerin bileşimi (dengeli beslenme ile birlikte) çocuklarınızın büyümeleri açısından mükemmel bir kombinasyondur.

Çocuklar için vitamin açısından zengin meyve sular hangileridir?

Çocuklar için Meyve Suyu

  1. Havuç, Elma ve Portakal

Bu karışımdan elde edeceğiniz meyve suyu besin değeri açısından son derece zengin olduğu için çocuklarınızı kuvvetlendirecektir. Taze meyveler kullanırsanız  özellikle sıcak havalarda harika bir içecektir. Hazırlanışında kullanacağınız içerik şu şekilde olmalıdır: 2 havuç, 1 elma, 2 portakal ve 1 çorba kaşığı şeker.

İlk önce havuçları yıkayın ve kabuğunu soyun. Elmanın da kabuğunu soyabilirsiniz ama biz önemli miktarda vitamin içerdiği için soymamanızı tavsiye ediyoruz. Devamında havuç ve elmaları küçük küpler şeklinde doğrayın.

Sonra portakalların suyunu sıkın ve bu suyu mutfak robotunda doğranmış elma ve havuç parçaları ile birleştirip karıştırın. Eğer hazırladığınız meyve suyunun kıvamı fazla yoğun olur ise biraz daha portakal suyu ekleyebilirsiniz.

  1. Muz ve Buz

Gerekli malzeme içeriği yarım fincan süt, yarım fincan süt tozu, soyulmuş bir adet muz ve buz taneleridir. Tüm bu içeriği mutfak robotunda güzel kıvamlı bir “smoothie” ‘ye (meyveli buzlu içecek) dönüşene kadar karıştırın.

  1. Çilek ve Hindistan cevizi 

İhtiyacınız olan tüm malzeme sadece 1 fincan süt, yarım fincan çilek, 1 çay kaşığı rendelenmiş Hindistan cevizi ve 5 damla da Hindistan cevizi özüdür. Bu içeceğin yapımı da son derece basittir!

Yapmanız gereken tek şey tüm malzemeyi bir mutfak robotunda karıştırmaktan ibaret. Hazırlayacağınız bu smoothie özellikle yorgun olan ve enerjiye ihtiyaç duyan çocuklar için çok faydalı bir içecektir.

  1. Muz ve Portakal

Bu meyve suyu için 1 adet kabuğu soyulmuş ve 4 parçaya bölünmüş portakala, buz parçalarına ve tatlandırıcı olarak da bala (tercihe bağlı olarak değiştirilebilir) ihtiyacınız olacaktır. Önce buz haricindeki malzemeyi bir mutfak robotuna koyup robotu “pre-cut” modunda bir süre çalıştırın. Devamında çalışan mutfak robotunun hızını orta seviyeye yükseltin.

Elde ettiğiniz karışıma buzları ekleyin ve robotun hızını düşük seviyeye getirip yoğun kıvamlı bir meyve suyu elde edene kadar çalıştırmaya devam edin. Meyve suyunuzu artık servis edebilirsiniz. Hazırlayacağınız bu meyve suyu çocuklarınızın bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olacaktır.

Vitamin Açısından Zengin 7 Meyve Suyu

  1. Çilek ve Şeftali

İhtiyacınız olan malzeme çekirdeği çıkarılmış ve ortadan ikiye ayrılmış 2 adet şeftali ile 8 adet çilekten oluşmaktadır. Şeftali ve çilekleri birer birer mutfak robotunun içine atıp karıştırın. Tercih ederseniz bu meyve suyu buz parçaları ile de servis edilebilir.

  1. Hindistan cevizi ve Muz

Bu meyve suyunu hazırlamak için 1 fincan yağsız süt, 1 muz, kabuğu soyulmuş ve ufak parçalar halinde doğranmış 1/8 oranında Hindistan cevizi ve 5 adet badem gerekmektedir. Önce muzun kabuğunu soyun ve Hindistan cevizi parçaları ile birlikte mutfak robotuna koyup karıştırın.

Devamında elde edeceğiniz karışıma sütü ve bademleri ekleyin. Tüm malzemeyi mutfak robotunun yüksek hızında karıştırın. Elde edeceğiniz meyve suyunu tercihe bağlı olarak tarçın ile servis edebilirsiniz.

Tarifini verdiğimiz bu meyve suyu kalsiyum, potasyum, çocuklarda öğrenme ve hafıza gelişimi sağlayan folik asit, lif, demir ile A,C ve E vitaminleri açısından son derece zengin bir içeriğe sahipken bağırsak parazitlerini engellemek açısından da çok faydalıdır.

  1. Mango ve Elma

Bu meyve suyunu hazırlamak için gerekli olan malzeme içeriği şu şekildedir: 100 gram mango, 200 gram elma, 125 gram salatalık ve bir miktar buz. Önce salatalıkları yıkayıp kabuğunu soyun. Devamında elmaları yıkayıp çekirdeklerini çıkarın. Sonra mangonun kabuğunu soyup bu meyveyi de çekirdeklerinden arındırın.

Mango, elma ve salatalık parçalarını mutfak robotuna koyup iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışıma buz parçaları ekleyip servis edebilirsiniz.

Tarifini verdiğimiz tüm bu meyve sularını her gün farklı bir tat olacak şekilde çocuklarınıza içirebilirsiniz.

Her gün farklı bir meyve suyu deneterek hem çocuklarınızın aynı tattan sıkılmalarını engellemiş hem de vücutlarını zengin içerikli gıdalar ile beslemiş olursunuz.