Hamileler İçin Güzellik Kılavuzu

Hamileliğiniz süresince size faydalı olabilecek bir güzellik kılavuzu hazırladık. Bu sayede siz de hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığını da gözeterek kişisel bakımınızı yapabilir ve güzelliğinizi koruyabilirsiniz.
Hamileler İçin Güzellik Kılavuzu

Son Güncelleme: 14 Nisan, 2021

Güzellik dünyası uçsuz bucaksızdır ve kimi zaman oldukça karmaşık olabilir. Bu geniş dünyada o kadar çok seçenek, ürün ve teknik bulunur ki, sık sık kendimizi bu alanda kaybolmuş olarak buluruz. Ayrıca bir de bebek bekliyorsanız içinde bulunduğunuz durum biraz daha kompleks bir hal alır. İşte bu yüzden sizler için hamilelik boyunca güzelliğinizi korumanıza yardımcı olacak bir güzellik kılavuzu hazırladık.

Bu dönemde değişen hormonlar nedeniyle saçlarınızda ve cildinizde farklılaşmalar yaşanacağından her ürünün kullanılması uygun değildir. Bunun yanında elbette siz en iyilerine layıksınız. Bu yüzden sizler için bir araya getirdiğimiz faydalı ipuçlarını kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

hamile kadınlar konuşuyor

Hamileler İçin En İyi Güzellik Kılavuzu

Çelişkili gibi dursa da, hamilelik süresince hem size hem de bebeğinize zarar verebileceğinden bazı ürünlerin sınırlı kullanılması gerekir. Ancak aynı zamanda hormon değişiklikleri cildinizin ve saçınızın olumsuz etkilenmesine de neden olur.

Hamile kadınları en fazla rahatsız eden değişimlerden biri elbette sivilcelerin çıkmasıdır. Metabolizma hızının artması ve bu süreçte artan hormonlar cildin daha yağlı olmasına yol açar. Bu dönemde özellikle hassas ciltler için üretilmiş olan ürünleri tercih etmek gerekir. Peki cilt bakımınız ve saçınız için hamilelik boyunca neler yapabilirsiniz?

Güzellik Kılavuzu: Hamilelik Boyunca Uzak Durulması Gereken Ürünler

Öncelikli öneri elbette size doğru bilgiler verecek ve neler yapmanız gerektiğini söyleyecek bir uzmana görünmek olmalıdır. Bu kişi size özel ihtiyaçların neler olduğunu ve hangi ürünlerin sizin için en uygun olacağını belirleyecek bir dermatolog olabilir. Ancak yine de sizlere bu konuyla ilgili genel bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

A Vitaminine Dikkat Edin

A vitamininin cilt üzerinde kullanımı hamilelik süresince tavsiye edilmez. İspanya İlaç ve Sağlık Ürünleri Kurumuna göre, bu vitamin ve türevi retinoidler fetüste doğuştan bazı bozukluklar oluşması ve annede nörolojik ve psikiyatrik rahatsızlıkların (depresyon, anksiyete, ruh hali ya da davranışsal değişimler) ortaya çıkma riskini artırmaktadır.

Her Uçucu Yağ Kullanılmaz

Aromaterapinin pek çok faydası olsa da hamilelik süresince bu konuda dikkatli davranmanız gerekir. Çünkü hamileyken duyularınız çok daha hassas bir hale gelir ve normalde sevdiğiniz bazı kokular bile size rahatsızlık verebilir.

Öte yandan uyarıcı niteliğe sahip bazı uçucu yağlar bebek üzerinde çeşitli olumsuz etkilere yol açabilir. Örnek olarak bu durum adaçayı ve biberiye esanslı yağlarda yaşanabilir. Çünkü bunlar oksitosin salımına neden olur ve kasılmalara yol açar. Ayrıca tarçın, karanfil, dağ kekiği, nane ve atlas sediri esanslarında da dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir.

Hamile Kadınlar İçin Güzellik Kılavuzu: Bazı Faydalı Bilgiler

hamile bir kadın

Çatlaklar

Hamile kadınların en büyük problemlerinden bir diğeri ise çatlaklardır. Bu problem, cildin aşırı derecede gerilmesinden kaynaklanır. Bu süreçte özellikle karın ve göğüs bölgesinde sıklıkla görülür.

Bu problemden kaçınmak için cildin esnekliğine dikkat etmeniz çok önemlidir. Bu yüzden susuz kalmamaya ve yeterince su tüketmeye gereken önemi vermeniz gerekir. Ayrıca bu maksatla üretilmiş özel kremler de bulunmaktadır. Fakat nemlendirici özelliğe sahip yağlı kremlerden herhangi birini kullanmanız sizin için yeterli ve faydalı olacaktır. Diğer bir doğal seçenek ise badem ya da hindistan cevizi yağıdır. Bunlar da çatlakların oluşmasını engelleyici etkiye sahiptirler.

Lekeler Konusunda Dikkatli Olun

Gebelik lekesi olarak da adlandırılan bu lekeler daha çok yüz bölgesinde, linea alba (karnın orta hattında uzanan lifli yapı), meme başı çevresi ve genital organların dış kısmında yoğun pigmentasyon nedeniyle ortaya çıkar. Hormonlar nedeniyle cilt güneş ışınlarına karşı aşırı derecede hassas bir hale geldiğinden dolayı bu aşırı pigmentasyon durumu görülür. Bu yüzden güneş ışınlarına maruz kaldığınız süreyi azaltmanız çok önemlidir.

Hamileliğin ilk üç ayında geniş kenarlı bir şapka giymenizi ve her iki saatte bir cildinize 30 – 50 faktörlü güneş koruyucusu uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca çinko oksit ve titanyum dioksit gibi mineral filtreleri de kullanabilirsiniz. Bunlar cildiniz tarafından emilmez ve yüzeyde bir tür koruma perdesi işlevi görür.

güneşlenen hamile bir kadın

Saç Bakımı

Eğer hamileyseniz saçınızı gerçekten beğenme olasılığınız oldukça yüksektir. Çünkü hamilelikle birlikte saçta hacim ve yoğunluk artışı görülür. Fakat doğum sonrası lohusalık döneminde ise belirgin bir düşüş gerçekleşir. Bu durum normaldir ancak saçınızı güçlendirici bazı ürünler kullanmanız halinde hamilelik dönemindeki hacmini ve yoğunluğunu koruyabilirsiniz.

Elbette örnek olarak saç spreyinde bulunan ftalat içerikli bazı kimyasalların kullanımından uzak durmak gerekir. Kesin olmasa da bu tür maddelerin fetüsün gelişimini olumsuz yönde etkilediği ifade edilmektedir.

Umarız sizler için hazırladığımız bu kısa hamilelik dönemi güzellik kılavuzu faydalı olacaktır. Bu dönemde kendinize dikkat edin ve eğer herhangi bir şüpheniz varsa mutlaka bir uzmana danışın. Saunalardan, aşırı sıcak banyolardan ve bazı masaj türlerinden uzak durun. Ancak hayatınızın bu çok özel döneminde kendinizi biraz da olsun şımartacak pek çok seçeneğinizin olduğunu da unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.