Koyduğunuz İsim Çocuğunuzu Nasıl Etkiler?

Bebeğiniz için bir isim seçmeden önce, isimlerimizin bizi belirli şekillerde etkilediğini unutmamak önemlidir. İsmimiz kişiliğimizi, geleceğimizi ve kimliğimizi oluşturur.
Koyduğunuz İsim Çocuğunuzu Nasıl Etkiler?

Son Güncelleme: 21 Nisan, 2021

Çocuklarımıza koyacağımız ismi seçmek, hafife alınmaması gereken bir şeydir. Bu konunun önemini kavrayamamış olabilirsiniz ancak küçük çocuğunuza koyduğunuz isim aslında onun kişiliğini etkileyebilir.

Bu yazımızda, seçtiğiniz ismin çocuğunuzu nasıl etkileyebileceğini size anlatacağız. Bir ömür boyu sürecek bir karar verirken bunu aklınızda bulundurun.

Çocuğunuza koyduğunuz isim onu nasıl etkiliyor?

Kişiliğimiz, aldığımız eğitim türü ve ebeveynlerimizin çocukluğumuzda bize gerekli bakımı ne kadar verdiğine bağlı olarak farklı faktörlerle şekillenir. Ayrıca bize verilen isim de hayatımızı ve karakterimizi önemli ölçüde etkiler.

Birçok çift için, çocuklara ne isim verileceği konusunda bir anlaşmaya varmak kavgalara, tartışmalara ve birkaç saat süren fikir alışverişlerine yol açabiliyor. Bununla birlikte, sonuç dünyaya gelmek üzere olan bebeğiniz için mükemmel ismi bulmaksa, ince eleyip sık dokumak en iyisidir.

İsmimiz ebeveynlerimizin bize verdiği ilk mirastır; bize bir kimlik kazandıran ve bizi herkesten ayıran çok önemli bir şeydir.

Pek çok kültürde, ebeveynler veya büyükanne ve büyükbabalar bebeğin doğmasını bekler ve birkaç gün sonra onda gördükleri niteliklere göre bir isme karar verirler. Ancak Batı kültürlerinde ebeveynler çoğu durumda zevklerine veya beğenilerine göre bir isim seçer.

Tabii ki, tüm ebeveynler çocuklarının iyi bir şekilde büyümesini, doğru gelişmesini, hayallerini gerçekleştirmesini ve mutlu olmasını ister. Bu nedenle isim seçmenin önemini anlatmak son derece önemlidir.

Çocuğunuzu etkileyen ismi nasıl seçersiniz? Gelenekler ve kafa karışıklıkları

Adımızı hayatımız boyunca kullanırız, bir süreliğine katlanıp sonra bir kenara bırakmayız. İsim konusunda yapılan bir hata,  belirli karakterlere yönelik fanatizmi simgeleyen veya telaffuzu zor yabancı isimler vererek en özgün ve seçkin olmak istemektir.

Bir çocuğa verilecek ismi seçmenin basit bir iş olmadığı çok açıktır. Bu nedenle çok iyi düşünmek ve analiz etmek için zaman ayırmak gerekir. Bebeğinizin bu ismi sadece çocukken değil, aynı zamanda bir yetişkin ve yaşlı olarak da taşıyacağını düşünün.

Çocuklarımıza ne isim vereceğimize karar verirken, aşağıdaki faktörleri göz önüne almak gerekir:

kız çocuğu

1. Moda isimler

Sık kullanılan veya popüler isimler çok hoş olabilir ancak aynı zamanda belirli durumları karmaşıklaştırabilir. Anaokulunda çocuğunuzla aynı adı taşıyan başka çocuklar da varsa, öğretmenlerin onları başka bir şekilde tanımlaması gerekebilir. Bunun için de örneğin soyadla veya takma bir isimle hitap edilebilir.

2. Aile büyüklerinden gelen isimler

Çocuklara büyükanne-büyükbaba gibi aile büyüklerinden gelen isimlerin adını vermek bir gelenektir ancak bunun da bazı sonuçları vardır. Örneğin çocuklar kendilerini evde ayrı bir  birey olarak hissedemeyebilir veya büyüdüklerinde bir telefon geldiğinde veya evrak geldiğinde, “Dede olan mı torun olan mı” gibi ikilemler yaşanabilir.

hamile kadın

Bir çocuğa ölen birinin adını verirken de dikkatli olmak gerekir. Bu,  artık hayatta olmayan büyüklerinizi onurlandırmanın mükemmel bir yolu olsa da, bu kişinin tüm yükünü çocuğa yüklememek de önemlidir. İsmimiz  o kadar önemlidir ki,  bize bir kimlik verir ve bizi başkalarından ayırır.

4. İki İsim

Çocuğunuza Ayşe Nur, Can Berk gibi çift isim de verebilirsiniz ancak bu durumda bazen isimlerde kısaltma yapılabilmektedir. Bu da çocuğun karakterini uzun vadede değiştirebilir.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklukta Kişilik Gelişimini Etkileyen Faktörler
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklukta Kişilik Gelişimini Etkileyen Faktörler

Çocuklukta kişilik gelişimi ilerleyicidir. Bu yazıda çocukların bir kimlik oluşturmak için geçtikleri farklı aşamalardan bahsedeceğiz.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.