Çocuğunuzu Anaokulu İçin Nasıl Hazırlarsınız?

Anaokulunun başlaması bazı ebeveynlerin endişelenmesine neden olabilir. Bundan dolayı size çocuklarınızı anaokulu için nasıl hazırlayabileceğinize dair bazı tavsiyeler vermek istiyoruz. Bunu kaçırmayın!
Çocuğunuzu Anaokulu İçin Nasıl Hazırlarsınız?

Son Güncelleme: 07 Aralık, 2020

Anaokuluna başlamak tüm çocuklar için bir meydan okumadır. Yeni bir aşama başlar ve ebeveynler, küçüklerinin yeni bir okula uyum sağlamakta zorlanabileceğinden korkarlar. Aslında bu, daha önce kreşe gitmiş çocukların ebeveynleri için dahi geçerlidir. Bunu akılda tutarak, çocuklarınızı anaokulu için hazırlamak adına bazı fikirleri aşağıda bulabilirsiniz.

Tüm çocukların eğitimlerinin bu yeni aşamasına alışmak için bir süreye ihtiyaçları vardır. İlk başta zor olsa da, beklediğinizden daha erken bir zamanda, tamamen uyum sağlamayı başaracaklardır. Yine de ebeveynler, başlamak üzere oldukları bu yeni maceraya onları daha iyi hazırlayacak aktivitelere önayak olabilir.

En önemli şey, çocuklarınızın yaptığınız her şeyi sıkıcı bir ders değil de, eğlenceli bir aktivite olarak görmesidir. Peki, çocuklarınızı anaokulu için hazırlamak adına ne yapabileceğinizi bilmek ister misiniz? Bunu öğrenmek için okumaya devam edin!

Çocukları Anaokulu İçin Hazırlamak Adına Etkinlikler ya da Fikirler

Bu fikirlerden bazıları erken çocukluk öğretmenlerinden ve ABD Eğitim Bakanlığı’nın “Öğrenme Ortakları” programından gelmektedir. Hepsi çocuğunuzu anaokulu için hazırlamanıza yardımcı olabilir.

Anaokulunda aktiviteler yapan çocuklar.

Bu aktiviteler çocuğunuzu dinlemeye, talimatları takip etmeye ve bir ekip olarak çalışmaya hazırlar. Bunlar, erken çocukluk programlarındaki en önemli üç hedeftir. Aşağıda, bunların her birine bakacağız.

Günlük Rutinin Bir Parçası Olarak Her Gün Çocuğunuza Bir Hikaye Okuyun

Anaokulu sınıflarının pek çoğunda, öğretmen çocuklara bir hikaye okumak için 10-15 dakika gibi kısa bir süre ayırır (bu, okulun başlangıcı ile ilgili bir hikaye olabilir). Aynı rutini evde de teşvik ederseniz, çocuğunuz öğretmenin ne okuduğunu ya da söylediğini dikkatle dinlerken sınıfı takip etmeyi ve yerinde durmayı çok kolay bulacaktır.

Anaokulu döneminde okumayı henüz öğrenmedikleri için yüksek sesle okumak çocukları dinlemeye teşvik eder. Okumaya ne kadar aşina olurlarsa, gelecekte okumaları da o kadar kolay olacaktır.

Küçüklere yüksek sesle bir şeyler okumak, erken yaşlardan itibaren okuduğunu anlamayı geliştirmenin harika bir yoludur. Böylece, çocuğunuza bir hikaye okuduğunuzda, ona duyduğu şeyler hakkında sorular sorabilirsiniz. Çocuklar bir hikayeyi gerçekten sevdiklerinde, sizden onu onlara defalarca okumanızı isteyeceklerdir. Sonuç olarak, bu hikayeyi o kadar iyi bildikleri bir zaman gelebilir ki pratikte hikayeyi ezbere okuyabilirler.

Dinleme ve Talimatları Takip Etme Alıştırmaları Yapın

Anaokulunda çocuklar masalarına oturur ve öğretmenler onlardan sessiz olmalarını ve dinlemelerini ister. Küçük çocuğunuzla yapabileceğiniz bir etkinlik, sessizce oturmalarını ve etrafındaki her şeyi dinlemelerini istemektir. Ardından duydukları her şeyi tarif etmelerini isteyin. Örneğin annelerinin yemek pişirmesi, kuş cıvıltıları, televizyondaki sesler, jaluzileri hareket ettiren rüzgar vb.

Küçük çocuklar için sadece dinlemek değil, aynı zamanda birden fazla adım gerektiren talimatları takip etmek de önemlidir. Bunun nedeni, bunun sınıfta yapmaları gereken şeylerden biri olmasıdır. Bundan dolayı, evdeki farklı görevler için onlara talimatlar verebilirsiniz. Örneğin, oturma odasından oyuncakları alıp odalarına götürmek. Ya da masayı kurmaya yardım etmeden önce banyoda ellerini yıkamak.

Ayrıca yürüyüşe çıktığınızda “nesi var” gibi tahmin oyunları da oynayabilirsiniz. Burada her oyuncu, ne gördüklerini birbirlerine sormak için sırasını beklemelidir. Her seferinde, baktığınız şey hakkında birbirinize ipuçları verirsiniz. Ve, diğer kişinin nesnenin ya da eylemin ne olduğunu bulmak için sorular sorması gerekir.

Okula Girerken Bir Veda Etme Ritüeliniz Olsun

Çoğu çocuk için kreş, küçüklerin ebeveynlerinden uzakta vakit geçirmek zorunda kaldıkları ilk zamandır. Bu nedenle, geri dönmeyeceğinizden ya da onları nasıl alacağınızı bilemeyeceğinizden korkabilirler ve bu da gerginleşmelerine neden olabilir. Bu nedenle, çocukları anaokuluna hazırlamak için bir veda rutini oluşturmak iyidir. Bu şekilde, çocuğunuzun içeri girmeden önce sizden ayrılması daha kolay olacaktır.

Anaokulu öğretmenlerini dinleyen çocuklar.

Çocuğunuzu anaokulunun kapısına bıraktığınızda, ona bir öpücük verin ve ona sarılın, elini sıkın ya da bir şarkı söyleyin… Gerginliği hafifletmek için aklınıza gelen her şeyi yapabilirsiniz. Bu şekilde, bu anı bir süre okulda kalmakla ilişkilendirecektir ve anne ya da babasının onun için geri döneceğini anlayacaktır.

Çocuğunuzu Anaokulu İçin Hazırlamak İçin Sosyal Aktiviteler Yapın

Çocukların anaokuluna girdiklerinde, nasıl davranacaklarını ve diğer çocuklarla nasıl geçineceklerini bilmeleri gerekir. Belki de çocuğunuz kreşe gitmiştir ya da oynayacak kuzenleri vardır. Bu, diğer çocuklarla ilişki kurmalarını kolaylaştıracaktır. Bununla birlikte, eğer küçüğünüz kreşe gitmediyse ya da herhangi bir çocukla temas kurmadıysa, başkalarıyla etkileşime girebileceği etkinlikler hazırlamak önemlidir.

Bir parka gitmek ya da onu dans derslerine, yüzmeye vb. kaydettirmek iyi bir seçenektir. Kısacası, bu zevk aldıkları ve akranlarıyla ilişki kurmalarına yardımcı olan herhangi bir aktivite olmalıdır. Okul öncesi dönemde, küçüklerin nasıl paylaşacaklarını, sıralarını bekleyeceklerini ve diğer çocuklarla ortak çalışacaklarını bilmeleri önemlidir.

Anaokuluna Başladığında Ne Bekleyebileceği İle İlgili Çocuğunuzla Konuşun

Bu çocuklar için yeni ve alışılmadık bir aşama olduğundan, anaokuluna başladıklarında gergin hissetmeleri normaldir. Bu nedenle, iyi ya da kötü olmasından bağımsız, yanlış beklentiler yaratan şeyler söylememeniz önemlidir.

Onlarla anaokulunun ne olduğu hakkında konuşun ve varsa sorularına ve endişelerine yanıt verin. Ne tür etkinlikler yapacaklarını, sınıf arkadaşları olacağını, okullarının nerede olduğunu vb. onlara açıklayın.

Kısacası, gördüğünüz gibi, bunlar basitçe çocuklarınızı anaokulu için hazırlamak adına kullanabileceğiniz bazı fikirler ya da etkinliklerdir. Bu şekilde, daha az gergin olacaktırlar ve bu geçiş mümkün olduğunca acısız olacaktır.

Yeni bir evreye başlamak için çocuklarımızdan uzaklaşmak kalbimizi kırsa bile, yakında buna değeceğini göreceksiniz. Öyleyse, hadi başlayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Llenas, A. (20018). El monstruo de colores va al cole. Flamboyant
  • Denchfield, N. (2015). El pollo Pepe va al colegio. Ediciones SM.
  • Gaimanadam, N. (2016). El primer día de escuela de Chu. Océano.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.