Çocuklara Hoşgörülü Olmayı Öğretmek Neden Önemlidir?

Çocuklara erken yaşlardan itibaren hoşgörülü olmayı öğretmek çok önemlidir. Bu sayede daha iyi sosyal ilişkiler kuracak ve daha sağlıklı bir kişisel gelişim süreçleri olacaktır. 
Çocuklara Hoşgörülü Olmayı Öğretmek Neden Önemlidir?

Son Güncelleme: 05 Mayıs, 2019

Alay, zorbalık, saygısızlık ve diğer olumsuz davranışlar, hoşgörülü olmanın önemini asla öğrenememiş çocuklarda yaygındır. Neyse ki ebeveynler erken yaşlardan itibaren hoşgörü ve saygı gibi değerleri öğreterek çocuklarını daha iyi yetiştirebilirler.

Hoşgörü, kuşkusuz bugünün dünyasında sahip olunması gereken en önemli özelliklerden biridir. Ahlak ve değerler okulda öğretilse de, genellikle bu yeterli değildir. Evde iyi davranışları öğretmeye devam etmelisiniz.

Bu makalede, çocuklara hoşgörülü olmayı öğretmenin önemini, ayrıca evde başvurabileceğiniz eylemleri ve yönergeleri öğrenebilirsiniz.

Öncelikle, Hoşgörü Nedir?

Hoşgörü, diğer bakış açılarını anlamaya istekli olmaktır. Ayrıca kendi yaşadığınızdan farklı gerçeklikler hakkında bilgi edinmek anlamına gelir. Bu nedenle, başkalarına saygı, bağlılık ve hatta sosyal bir oyun alanı anlamını taşır.

Ancak hoşgörülü olmayı, zayıf olmakla karıştırmamaya dikkat edin. Bu değer, sadece başkalarını kınamamak veya küçümsemek demektir. Hoşgörülü çocukları yetiştirmenin zor kısmı, kendi kimliklerini kaybetmemelerini öğretmektir.

Yani grup etkinlikleri sırasında çocuğunuzun arkadaşları ona ne yapacağını söylememelidir. Çocuklara arkadaşları ile denge kurmayı öğretmenin en iyi yolu başka bir konsepti dahil etmektir: adalet.

“Hoşgörü, diğer bakış açılarını ve kendi yaşadığınızdan farklı gerçeklikleri anlama isteğidir.”

Çocuklarımıza adaleti öğretelim

Ebeveynleri olduğumuzdan, çocukların bizi bir tür “yargıç” gibi görmeleri normaldir. Ne de olsa ebeveynler çocuklara neyin doğru neyin yanlış olduğunu söyler. Ayrıca iyi davranışları ödüllendirip kötü davranışları cezalandırırız.

çocuklara hoşgörülü olmayı öğretmek

Bu nedenle, hoşgörüyü öğretmenin ilk yolu kendi kararlarınızdan geçer. Bu anlamda birkaç şeyi uygulamaya koymalısınız.

  • Çocuklarınızın ilk sosyal çevrelerindeki bencil ve kaba tutumları sorgulayın.
  • Haksızlık karşısında güçlü ve cesur olun.

Bu düşünme anları önemlidir. Çocuklarınızın kendi yargı duygularını geliştirmelerine yardımcı olurlar. Ayrıca sorularına mantıklı ve eksiksiz cevap vermemize yardımcı olurlar.

Hoşgörülü Olmayı Öğretirken Sözlü Anlatım Önemlidir

Onlarla yapacağınız sohbetler ve yaşadıkları problemler, çocuğunuzla bu konu hakkında konuşmanın tek zamanı değildir. Değerleri aktarmanın harika bir yolu, çocukların anlatılarıdır. Şarkılar, hikayeler ve hatta çizgi romanlar çocuğunuzun ahlak değerlerini öğrenmesine yardımcı olabilir.

“Bu düşünme anları önemlidir. Bunlar çocuklarınızın kendi yargı duygularını geliştirmelerine yardımcı olur. ”

Dikkat etmemiz gereken bir diğer şey, çocuklarımızın bize sorduğu şu gibi sorulardır: “Şu adamın saçları neden uzun?” Veya “Bu çocuk neden farklı görünüyor?” Bunlar, çocuklarınıza hoşgörüyü öğretmek için mükemmel fırsatlardır. Ebeveynlerin bu soruları nasıl cevapladıklarına dikkat etmeleri gerekir. Çocuklarınız verdiğiniz cevapları hatırlayacaktır.

Çeşitliliği destekleyen bir söylem inşa etmek önemlidir. Özellikle sosyal meseleler söz konusu olduğunda. Ayrıca şakalar yoluyla, çocuğunuza her türlü insana saygı duymayı öğretebilirsiniz.

Çocuklar onlardan farklı insanlarla geçinmek için hoşgörülü olmayı öğrenmek zorundadır.

down sendromlu çocuk

Hoşgörülü Olmayı Öğretmek İçin Ön Yargılara Dikkat Edin

Çocuklar ebeveynlerinin ve diğer aile üyelerinin bir yansımasıdır. Yargılayıcı veya kötü şeyler söylediğimizde çocuklarımıza bu şeyleri öğretmiş oluruz. Her ne kadar birçok insan farkında olmasa da, çocuklar söylediklerimizi ve davranışlarımızı adeta küçük süngerler gibi emerler.

Çocuklara hoşgörülü olmayı öğretmek söz konusu olduğunda, yapmamız gereken ilk şey bu erdemi kendi hayatımızda uygulamaktır. Ebeveynler saygı, empati ve iyi davranışların örneği olmalıdır. Ayrıca gereksiz çatışmalardan kaçınmaları gerekir. Her türlü kaba söz ve küfür kesinlikle yetişkinler arasında kalmalıdır. Çocukların yanında bu tür şeyler söylenmemelidir.

Şaka yaptığımızda bile çocuklar yanlış bir fikir edinebilir. Bu yüzden farklı bakış açıları olduğunu açıklamamız gerekiyor. Bunu öğretmek için ise çocuklarımıza zaman ayırmamız gerek. Bu önemsiz bir şey değil: Çocuklara toplumda nasıl yaşayacaklarını öğretiyoruz.

Sorunları Nasıl Ele Aldığınıza Dikkat Edin

Kızgın, mutsuz ve çok katı ebeveynler, hoşgörüsüz çocukları yetiştirmektedir. Dolayısıyla, öğrenme evinizde ve günlük olayları idare etme şekliniz ile başlar.

Çocuğunuz, sinirlerinizi kontrol edemediğinizi görürse, bunu normal bir davranış olarak kabul eder. Hoşgörüsüzlükten kurtulmanın en iyi yolu şiddeti aile hayatından uzaklaştırmaktır. Hoşgörülü olmanın temeli, hepimizin insan olduğumuzu anlamaktır. İlginizi çekebilir ...

Ebeveynlikte ve Eğitimde Pozitif Disiplin Kullanımı
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Ebeveynlikte ve Eğitimde Pozitif Disiplin Kullanımı

Sağlıklı bir duygusal eğitim, “bunu yapma” yerine daha çok “Seni seviyorum”, “Seni anlıyorum”, “Senin için buradayım” gibi ifadeler içermelidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.