Büyükanne ve büyükbabalarıyla büyüyen çocuklar daha güvende ve mutlu

Büyükanne ve büyükbabalarıyla büyüyen çocuklar daha güvende ve mutlu

Son Güncelleme: 25 Mart, 2018

Büyükanne ve büyükbabalarıyla büyüyen çocuklar çok şanslı. Bu ilişki sayesinde, daha etkili dinamiklerle, duygusal destekle ve hayatları boyunca onlara eşlik edecek ve onlar için eşi benzeri olmayan bir miras olacak anılarla hayatları zenginleşecek.

Bu, tabi ki çocuklarımızın büyükanne ve büyükbabaları olmadan büyümelerinin onları daha mutsuz bireyler haline getireceği anlamına gelmiyor. Sadece, çocukluklarını bu uyarım, ilgi ve karşılıksız sevgiye dayalı bağlarla geçirmeleri onların duygusal olgunluğa erken ulaşmalarında eşsiz bir şans.

Ayrıca, birçok okuyucumuzun ilgisini çekebilecek bir diğer ilginç ve değerli nokta ise, bir çalışmaya göre, bir kreşe gönderilmek yerine büyükanne ve büyükbabalarının bakımını üstlendiği çocukların dil gelişimlerinin daha akıcı olduğu ve duygusal olarak daha güvende hissettiği yönünde.

Şu açık ki, bütün çiftler anne babalarıyla bu “büyükanne-torun” ilişkisini sağlayacak kadar yakın olmayabilir. Ancak, sizin durumunuz bu değilse, tereddüt bile etmeyin. Bu ilişkinin tadını çıkarmalarına izin verin. Çocukluk hızlı sonlanan bir süreçtir, bu nedenle, çocuğunuzda erken yaşta güçlü ve mutlu bir karakter oturtmak için, bizim de zamanında yararını gördüğümüz bu özel bağdan faydalanmalarını sağlamak oldukça yararlı olacaktır.

Ve zaten bildiğimiz üzere, torunlarına karşı sonsuz sevgiye, ceplerinde sihire ve çocuğunuzun her zaman yüzünü güldüren o bitmez gülümsemeye sahiptirler.

3 yaşından itibaren, çocuklar büyükanne ve babalarının yakınlığından daha fazla yararlanırlar

yıldızlarla oynayan çocuk

0 ila 3 yaş arası, çocuğun ihtiyacı olan anne ve babasına yakın olmaktır. Bu ilk sosyal ve şefkatli çevreleri beyin gelişimlerine ve bağlılık duygularına fayda sağlar.

Çocuğunuz, çevreyle etkileşime girmeye, nesneleri kontrol etmeye, dokunmaya ve bu iletişimsel sürece başladıklarında, büyükanne ve babaların varlığı ona sonsuz fayda sağlayacaktır.

Büyükanne ve babalarıyla büyüyen çocuklarda iletişimsel ve duygusal gelişme daha hızlı olur

Şunu kabul edelim, büyükanneler ve babalar torunlarının dünyaya gelmesiyle birlikte inanılmaz bir enerjiye kavuşurlar ve edindikleri yeni rol sebebiyle gençleşirler: şefkat, hikaye, şeker, beklenmeyen hediyeler ve parkta yaptıkları uzun sakin yürüyüşler.

  • Artık kurallar ve sorumluluklar dayatacağı o ebeveynlik dönemi sona ermiştir. Büyükanne ve babaların rolü bu değildir, ki zaten buna sahip olmak da istemezler.
  • Ebeveynlerin otoritesine sahip olmak istemezler. Onun üstlendiği rol, vanilya kokulu, bahar akşamlarının sıcaklığını ve çocukların en sevdikleri yemeklerin tadını taşıyan, serbest ve şefkatlidir.
  • Bu harika dinamikler, çocuğun dil gelişimini uyararak, daha önce de bahsettiğimiz üzere, bir kreşe göre daha etkili olur.
  • Büyükanne ve babalar, çocuklarla sürekli bir etkileşim halindedir. Neredeyse fark etmeden, iletişimsel becerilerinin mimarı haline gelirler.

Çocuklar üzerinde kalıcı bir duygusal iz bırakırlar

babaanne ve torun ağaçta

Bu kaotik, stresli, sorumluluklarla dolu anne baba dünyasında, büyükanne ve babalar eşi benzeri olmayan bir avantaja sahiptirler: baskı olmadan yaşarlar ve “şimdinin ve anın” tadını çıkarmayı bilirler.

  • Unutmamamız gereken bir şey de, günümüz büyükanne ve babalarının, genç bir ruha sahip, dinç, deneyimlemeye, yaşamaya ve anı biriktirmeye meraklı olduğu.
  • Hayat deneyimleri onlara neyin önemli olduğunu öğretmiştir. Torunlarına bırakacakları mirasın bütün maddi değerlerin daha üstünde olduğunun farkındadırlar, onlara bırakacakları en önemli şey olumlu izlerdir.
  • Çocuklar ve büyükanne ve babalar aynı ritimde ilerler, anın tadını çıkarırlar, “şimdi ve anın” değerini bilerek bir böceğin çiçeğe tırmanışını, yağmur damlalarının pencerelere çarpışını veya sıcak çikolatanın üstünde eriyen bir parça çikolatanın keyfini çıkarmayı bilirler.

Çocuğumuza eşsiz bir öğrenme deneyimi sunan bu mükemmel anların her biri büyülü gibidir; samimiyetsizlik veya yanlış olmadan, saf mutluluk.

torununa kitap okuyan nine

Sevilen, mutlu ve güvende hisseden çocuklar

Bu denklemin sırrı ve anahtarı burada yatıyor; sevilen, değer verilen ve saygı gören çocuklar daha mutlu bireyler oluyor, çünkü kendi karakterlerinin ve öz güvenlerinin farkında oluyorlar.

Büyükanne ve babalar, bu olumlu bakış açıları, bilgelikleri ve etrafındaki herkesin kalplerini ışıldatan huzurlarıyla bu formüle her zaman katkı sağlayacaklardır.

Bu nedenle, eğer sizin ebeveynlerinizin de hamuru böyleyse tereddütte kalmayın; sonsuz şefkate ve karşılıksız sevgiye sahiplerse, buna izin verin, o bağın tadını çıkarsınlar, bırakın birlikte hatıralar, anılar ve unutamayacakları hikayeler biriktirsinler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.