Bir Annenin Sevgisi, Onun İtici Gücüdür

Bir Annenin Sevgisi, Onun İtici Gücüdür

Son Güncelleme: 28 Mart, 2018

Bugünkü yazımız, bir annenin sevgisinin gücü ile ilgilidir. Bu, ilerlemenizi sağlar ve sizi sonsuza dek değiştirir.

Anne olduğunuzda, gizli detayları keşfedersiniz. Bu yeni görevi üstlenmek genellikle annelik vizyonunuzun bir şekilde idealize edildiğini öğrenmek anlamına gelir.

Öyle olsa bile, bebeğiniz kollarınızdayken hayatta çocuğunuzdan daha büyük bir itici güç olmadığını büyük bir berraklıkla göreceksiniz. Bir annenin sevgisi onu yaşamaya iten şeydir.

Anne sevgisi ilerlemenizi sağlar

Bazen milyonların kalplerine dokunan haberlerde gördüğümüz üzere, bir annenin sevgisi dağları hareket ettirebilir. En beklenmedik mucizelerin ardındaki güçtür.

Ne kadar yorgun olduğunuzun ya da içinde bulunduğunuz durumun ne kadar zor olduğunun bir önemi yoktur. Uykusuz geceler, dağınıklıklar, kırık eşyalar ve bitmemiş işler önemsizleşir.

Asla gerçekleşmeyen planlar da öyle. Kendinize yeni öncelikler belirlediniz ve hayatınızın ufku değişti.

Anne sevgisi sizi harekete geçirdiğinde, içinizde olduğunu kendinizin bile bilmediği bir güce ulaşırsınız.

Sabrınızı günlük beslersiniz ve çiçekleninceye kadar umut tohumlarını sularsınız. Çocuğunuz için hissettiğiniz özveriyle, gelecek dışında hiçbir şey önemli değildir.

Annelik, sizi yeniden şekillendirir, özelliklerinizi yeni bir koşulsuz sevginin parıltısıyla yıkar. Sizi, yeni bir anne, bir koruyucu ve bakıcıya çevirir.

Ailenize ışık veren ve evinizi ısıtan parlayan bir yol gösterici haline gelirsiniz.

Bir annenin sevgisi, çocuğunun kişiliğini ve öz saygısını şekillendirmekle kalmaz. Aynı zamanda onlara gelecek için güvenlik ve bağımsızlık verir.

Bilginizi ve bilgeliğinizi onlarla paylaşırsınız. Gün geldiğinde mümkün olduğu kadar yüksek uçabilsinler diye onların kanatlarını güçlendirmelerine yardım edersiniz.

annesine sarılan öpen çocuklar


Bir annenin sevgisi en tatlı ödülü sunar.

Belki küçük bir kızken, anne olmak isterdiniz. Evcilik oynardınız ve oyunlarınızda her şey pembeydi. Ancak şimdi, hayat sizi her zaman özlem duyduğunuz şeyle yüz yüze getirdi.

O zaman onu eleştirmiş olsanız bile, annenizin sizi yetiştirme çabasını, özveri ve fedakârlığını takdir etmeye başlarsınız.

İşte bu, yorgunluğun ve beraberindeki arkadaşının, sinirliliklerin, sizi nasıl yıpratabildiğini ve yıllar geçtikçe acımasız bir mücadelede nasıl yenebileceğinizi ilk elden anlama şansınız.

“Seni seviyorum, gün ışığım” sözüne sinsi bir “yeter artık, bıktırdın beni” sözünün karışabileceğini anlayacaksınız.

Bu korkunç kelimeleri söylediğinizi hissettiğinizde, dünyanızın çökmeye başladığını hissedebilirsiniz. Berbat bir anne gibi hissedersiniz.

Hayal kırıklığı, yalnız ağladığınız sıkıntı gözyaşlarına dönüşür. Ama sonra çocuğunuz bir şekilde sizi bulup acılarınızı hafifletmeyi başarır. Onların gülümsemeleri kin tutmayı bilmez.

Anne sevginin her zaman tatlı yanını göstermediği ve öfkenizin bazen baş çıkardığını gördüğünüzde endişelenmeyin. Çocuğunuz huysuz olsanız bile sizi kabul edecektir.

Size karşı şükranları ve sevgileri de koşulsuz, ölçülemez ve kesinlikle saftır.

yenidoğanını tutan anne

Kendinizi suçlu hissetmeyin. Çocuğunuzu kucaklayın, gözlerine bakın ve üzgünüm deyin . Gülümsemelerine karşılık verin, onlara biraz zaman ayırın.

Onlara en sevdikleri şarkıyı söyleyin, büyüdükleri için bıraktıkları eski oyuncaklarla oynayın. Onlarla birlikte dans edin, onların tereddütlü adımlarını takip edin.

Bir annenin sevgisi hayat ve gelecektir

Anne olmak gerçekten bir hediyedir; Hayatın bize sunabileceği en güzel hediye. Şüphesiz, zaman zaman da karmaşıklaşabilir.

Ancak bu karşılıksız yapılan iş, yüreğiniz ve ruhunuz için en büyük ödülü sunar; günlük yaşamın küçük rahatlatıcı detayları.

Bir annenin sevgisini güçlendiren, bazen anlaşılması imkansız olan eşsiz ve özel bir bağlantı ile işaretlenmiş olan bu günlük deneyimler tam da budur.

Hayatın küçük sorunlarının ve aksaklıklarının, ekşi tatlarının, kucaklamalar ve oyunların tatlılığı ile dengelendiği sürekli bir öğrenme sürecidir bu.

Bir annenin sevgisi durdurulamaz bir güçtür, en yoğun ve en saf, samimi ve cömert şeydir. Ve günümüzün her biri, bir anne olarak bizde iz bırakan bu deneyimlerle vurgulanır.

Bu, bir anne olmanın, körü körüne sevme konusundaki gerçek yeteneğimize şaşırmak demek olduğunu gösterir.

Hayatın zorluklarını aşmaya devam etmemizi sağlayan bu küçük varlığın her gün anlamını bulması anlamına gelir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.