Kusi Wawa Yöntemi: Bebeklerde Koliği Yatıştırmak

Kusi Wawa yönteminde kundaklama, yana yatırma, pışpışlama, sallama, emzik vermeyi bir araya geliyor. Bu yöntemi keşfetmek için okumaya devam edin!
Kusi Wawa Yöntemi: Bebeklerde Koliği Yatıştırmak

Son Güncelleme: 11 Nisan, 2021

Kolik bebeklerde ciddi bir rahatsızlık hissine yol açan yaygın sorunlardan biridir. Kusi Wawa yöntemi bu sorunun hızlı bir çözümünün olmamasından ötürü ortaya çıkmış bir teknik. Bugünkü yazımızda sizlere bu teknikten bahsedeceğiz.

Kusi Wawa, Dr. Harvey Karp’ın koliği iyileştirmek için uyguladığı yöntemle karın bölgesine sıcak su uygulaması yapılmasının harmanlandığı ve çoğu anneye bu sorunu çözmelerine yardımcı olan bir yöntem.

Kusi Wawa Yönteminin Doğuşu

Bu yöntem bebeği yoğun bir kolik ağrısı çeken ve ona yardımcı olmakta güçlük çeken Meritxell Vinyas tarafından geliştirildi. Dr. Harvey Karp’ın Mahallenin En Mutlu Bebeği kitabındaki teorisiyle karın bölgesine sıcak su uygulama yöntemini birleştirdi. Böylece bebeğinin hemen rahatlamasını sağladı.

Bir röportajda Meritxell Vinyas bebeğinin Amerika’da doğduğundan ve burada Harvey Karp’ın teorisini keşfettiğinden söz ediyor. Fakat bu yöntemi ilk kez Peru gezilerinde uyguladığını ve bu karma yöntemine burada isim koyduğunu da belirtiyor.

Kusi Wawa “aileye yeni bir ferdin katılmasıyla gelen mutluluk” anlamına gelen Keçuva dilinde bir terim.

Kusi wawa yöntemi

Kusi Wawa Yöntemi Nedir?

Kusi Wawa için üç farklı ürün kullanılıyor:

  • Wawa giysisi. Öncelikle bebeğinize %100 organik pamuktan Wawa pijaması giydirmelisiniz. Pijamada Wawa bandın nasıl yerleştirileceğine dair talimatlar da bulunuyor.
  • Wawa bandı. Sıcak uygulama yapılması için bebeğin karnının etrafına sarılıyor. Ayrıca içinde termoterapi ve aromaterapide kullanılan tohum ve bitkiler de bulunuyor.
  • Wawa sargı bezi. Yine pamuktan yapılmış bu bezi bebeğinizin etrafına sarıyorsunuz.

Kusi Wawa Yöntemi Nasıl Uygulanır

Oldukça basit bir yöntem olmakla birlikte bazı adımların takip edilmesi gerekiyor. Wawa giysilerini bulamıyorsanız, normal pijama ve bezlerden de yararlanabilirsiniz.

Bu tekniği uygularken takip etmeniz gereken adımlardan aşağıda söz ettik. Görsel olarak daha kolay anlaşılması için bu videoyu da izleyebilirsiniz.

  • Bebeğin beli etrafına sarıp bandı düğmeleyin. Bebeğin göbeğinin üstündeki cırt cırdı kapatın.
  • Termik yastığı mikrodalgada 20-25 saniye ısıtın. 800 watt’lık bir fırın iş görecektir.
  • Yastığı bandın içine yerleştirmeden önce çok sıcak olmadığından emin olun. Sıcaklık bağırsak geçişini kolaylaştırır ve aromaterapi de bebeği rahatlatır.
  • Bebeğinizi kundaklayarak işe başlayın. Böylelikle bebeğiniz rahat hissedecek ve yatışacak.
  • Ardından bebeğinizi yana ya da göbeğinin üstüne yatırın. Sonrasında bebeğinizin sakinleşmesi için rahat bir sesle pışpışlayın.
  • Sonrasında bebeği sakince sallayın.
  • Son olarak, bebeğinizin daha da rahatlaması için emzik verin.

“Isı etkili bir ağrı kesicidir, gazın ve dışkının geçişini kolaylaştırır.”

Kolik ağrısı nedeniyle ağlayan bebek

Önerilen Bir Yöntem

Kusi Wawa yönteminin internet sitesinde de onaylanan bu teknik, Uluslararası Bebek Masajı Derneği’nce de teşvik ediliyor. Bebeklerde gaz ve koliği rahatlatmak için uygulanan masajların yanında Kusi Wawa yöntemi de uygulanıyor.

İnternet sitelerinde belirtildiği üzere, Katalan Çocuk Hastalıkları Hemşireliği Derneği ve Amelia Hunter gibi sertifikalı uyku danışmanları da bu yöntemi destekliyor.

Her bebeğin ihtiyacı birbirinden farklı. Dolayısıyla bu teknik bebeğinize diğer bebeklere kıyasla daha iyi gelebilir. Bundan ötürü, bebeğinize ne iyi geliyorsa onu bulmak için denemeye devam etmelisiniz.

Örneğin, farklı sesler çıkarmayı deneyebilir ya da bebeğinizi hafifçe sallayabilirsiniz. Böylelikle bebeğinize en iyi gelen teknikte karar kılabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Kolik Ağrısı Olan Yenidoğanları Sakinleştirmenin Yolları
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Kolik Ağrısı Olan Yenidoğanları Sakinleştirmenin Yolları

Bu yazımızda kolik ağrısının nasıl anlaşılacağını açıklıyor ve bundan muzdarip yenidoğanlara yardımcı olabilecek bazı ipuçları veriyoruz


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.