Bebeğinizi Şımartma Sanatı

Bu yazımızda bebeğinizi şımartmanızı sağlayacak, 15 maddeden oluşan bebeğinizi şımartma listesi hazırladık. Bu maddeleri yazımızda bulabilirsiniz.
Bebeğinizi Şımartma Sanatı

Son Güncelleme: 26 Mart, 2021

Bebeğinizi öpücüklere boğarak şımartma, bebeğinizi okşamak ve bebeğinize sarılmak, ikinizin de her saniye tadını çıkarabileceğiniz sihirli bir şeydir.

Küçük bir insana anne olmak, kalbinizin içindeki tüm sevgiden vazgeçme iznini verir. Hiç kimse bu sevgiye kollarınızdaki o özel varlık kadar değer vermeyecektir çünkü zamanla kendine güven ve saygı gibi önemli değerlere dönüşecektir.

Ne yazık ki, zaman geçtikçe küçük çocuğunuzu şımartmanın olası yan etkilerine işaret eden yanlış bir inanç ortaya çıktı. Örneğin, zamanınız yettiği sürece çocuğunuzu şımartmak, bazılarına göre ”kollarınıza alışmaları” nedeniyle yanlış olarak kabul edilir.

Bebeğinizi korkmadan ve önyargısız sevin

Fakat bu sözler üzerinde bir saniye durur ve düşünürsek, çok fazla tutarlılık olmadığını anlarız çünkü bebeğiniz, size, babaya ya da anneye alışmayacaksa kime alışacak? Kendisinin özel ve sevilen bir varlık olduğunu ona kim gösterecek? Kendisini evinde hissetmesi için sevgimizi küçük bebeğimize değil de kime vereceğiz?

Küçük çocuğunuzu şımartmanın 15 yolu

şımartmak

Şımartmak, bebeğinizin yaşamının ilk üç ayında doğru bilişsel gelişiminin anahtarıdır. Çeşitli bilimsel araştırmalara göre sinir bağlantılarının %90’ı, çevreden, fiziksel ve duygusal temastan aldığı uyaranlar sayesinde oluşur. Bu nedenle gelişime katkıda bulunmanın en iyi yöntemi olarak kabul edilmektedir.

İnsanların söylemelerine rağmen, elleriniz bebeğinizin büyümesine yardımcı olacak sihirle doludur. Bu yüzden, sizi, bebeğinizi şımartma sanatında uzman olabilmeniz için bu harika fikirleri keşfetmeye davet ediyoruz:

1. Temel ihtiyaçlarını karşılayın:

Onu bir program olmadan besleyin, temiz tutun, ağlamasını sevgiyle sakinleştirin, hastalıklardan koruyun ve sadece giydirmenin ötesinde görünümüne dikkat edin.

2. Bir yaşam alfabesi yapın:

Her harf ikiniz için de önemli olan bir şeyi temsil etsin. İlk üçü sarılma, öpüşme ve okşama anlamına gelebilir.

3. Karnınızdaki ortama benzer bir ortam oluşturun:

Vücudunuzun onun için en mükemmel beşik olarak kalması için sıcaklık, yakınlık ve bağlılık oluşturun. Birlikte suya dalın, birlikte uyuyun ve bebeğinize dünyayı gösterin.

4. Niteliklerini yüksek sesle vurgulayın:

Aynı anda bu kadar çok değişiklikle yorulabileceğinizi biliyoruz, yavaş yavaş alışacaksınız. Ancak, ona ne kadar güzel olduğunu, ne kadar değişik koktuğunu veya ne kadar yumuşak göründüğünü söylemek için vakit kaybetmeyin. Enerjinizi  ve sevildiğini hissedecektir.

5. Kollarınızda uyutun

Vücudunuzun yanında dinlenmesine izin verin ve sanki karnınızdaymış gibi sallayın. Bir uyku rutini oluşturmak için zamana ihtiyacınız olacak.

6. Masaj her zaman çocuğunuza iyi gelir:

Küçük çocuğunuzun vücuduna masaj yapmak için birçok teknik vardır. Bebeğinize vazgeçilmez dakikalar vererek keyifli bir zaman dilimi geçirmesini sağlayarak bebeğinizin rahatlamasını ve huzurlu olmasını sağlayacaksınız.

7. Ilık bir banyo:

Bebeğinize rahatlatıcı bir banyo yaptırırken, onunla etrafındakiler hakkında konuşun veya ona yumuşak tonda bir şarkı söyleyin. Sihirli dakikalar geçireceğinden hiç şüphemiz yok.

8. Yeni alanları keşfedin:

Bazen kendimizi bazı yerlerle sınırlarız çünkü bu yerler bebeğimize uygun değildir. Peki ya salıncakta bir gezinti veya onunla bir sanat galerisinde vakit geçirmeye ne dersiniz?

Bebeğinizi şımartacak aktiviteler bulun

9. Yaşına göre oyunlar:

Yaşlarına göre uyarlanmış ve özgürce oynayabilecekleri seçenekler bulun. Kirlenmeleri veya bilmediği bir şeye dokunmaları önemli değildir.

10. Yüksek sesle okuyun:

Onlara komik bir hikaye anlatın ve harika okuyucular olacaklarını göreceksiniz.

11. Aktiviteleri beraber yapın:

sanatı

Yoga ve yüzme gibi aynı anda yapabileceğiniz aktiviteler.

12. Söz olmadan iletişim kurun:

Gözlerine bakın ve sessizce bebeğinize onu sevdiğini söyleyin.

13. Özel bir müzik listesi yapın:

Ana rahmine düştükleri günden itibaren müziğin faydalarından yararlanabiliyorlar. Çocuğunuz için şarkı söyleyin veya onu cesaretlendirmek için bir enstrüman çalın.

14. Odasını dekore edin:

Bu güzel işe biraz zaman ayırın ve onlara renkleri, dokuları vb. şekilleri keşfetmeleri için bir alan yaratın.

15. Aşırıya kaçmaktan korkmadan onu sevin:

Başkaları ne derse desin ona sevginizi verin. Minnettar olacaktır.

Bugün kalbinizin emrettiği gibi bebeğinizi şımartmak için mükemmel bir gün. Onu dinleyin ve duygularınızı özgür bırakın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.