Hamilelik Sırasında En İyi 4 Masaj

Eğer hamileyseniz, bu dört çeşit masaj ağrılarınızı ve rahatsızlık hissinizi azaltmak için gerekli olacaktır. Ayrıca, bu masajlar doğuma da yardımcıdır.
Hamilelik Sırasında En İyi 4 Masaj

Son Güncelleme: 03 Mart, 2020

Hamilelikte masaj yaptırmak, anne adaylarının daha iyi hissetmesine ve aylar geçtikçe meydana gelen değişimlerle mücadele etmesine yardımcı olarak son derece faydalı olabilmektedir.

Hamilelik, kadınlarda pek çok değişimi de beraberinde getirir. Maalesef, gebelikle gelen rahatsızlık hissini önlemek mümkün değildir. Bu hissi azaltmanın iyi bir yolu, masaj yaptırmaktır.

Şüphesiz, bunlar rahatsızlık hissini azaltmanın kolay ve etkili yollarıdır. Buna ek olarak, gebelik sırasında yaptırılabilecek çeşitli masajlar mevcuttur. Bunların hepsi kadınların farklı ihtiyaçlarını karşılar ve hem anne hem de bebek için faydalıdır.

Hamilelikte en iyi 4 masaj

1. Kafa, yüz ve boyun masajı

Bu, vücuttaki gerginliği azaltmak için harika bir yöntemdir. Kafa masajı yaparken, parmaklarınızla kafa derinize hafif baskı yapmak yeterli olacaktır.

Böylece gün içerisindeki baş ağrısını hafifletebilirsiniz. Üstelik bu masajı evinizin konforunda, rahatça yapabilirsiniz. Genel sağlığınızı iyileştirmek için kafa derinizde kullanabileceğiniz bazı araçlar da vardır.

Yüzdeki ve boyundaki kaslar da gün içerisinde gerilebilmektedir. Çok hassas kaslar olduğundan, kan dolaşımı hafif bir masaj yardımıyla hızlandırılabilir. Böylece gerginlik de azalmış olur.

Bu masajlar son derece kolaydır. Boynunuzun alt kısmından başlayarak çenenize, yanaklarınıza, kulaklarınıza, alnınıza ve özellikle gerginliğin en çok biriktiği kısım olan kaşlarınıza doğru parmak uçlarınızla masaj yapın.

Son derece rahatlatıcı olan bu masaj, hamileliğin her döneminde yapılabilir.

hamile kadın

2. Bacaklara, bileklere ve ayaklara masaj

Gebelik sırasında mutlaka yapılması gereken masajlardan bazıları, bacaklara, ayaklara ve ayak bileklerine yapılandır. Vücudun bu bölgelerinde büyük miktarda bir baskı olduğundan, bu bölgeler ağrı, ödem ve şişkinliğe meyillidir.

Bu durum, hamilelik boyunca özellikle de hamileliğin ilerleyen zamanlarında çok fazla rahatsızlık hissine yol açar. Bacaklara ve ayaklara yapılacak masajlar kan dolaşımını hızlandırır.

İdeal olarak, bu masaj en iyi etkileri yaratması için bir uzman tarafından yapılmalıdır. Benzer şekilde, partneriniz de evde size masaj yapabilir. Bu masajlar iltihabı, ağrıyı, ödemi ve bacaktaki krampları azaltır.

“Hamilelik, kadınlarda pek çok değişimi de beraberinde getirir. Maalesef, gebelikle gelen rahatsızlık hissini önlemek mümkün değildir. Bu hissi azaltmanın iyi bir yolu, masaj yaptırmaktır.”

3. Sırt masajı

Hamilelikte, sırt en çok etkilenen bölgelerdendir. Bunun sebebi, hamilelikte görülen kilo artışıdır. Sırt masajı mutlaka bir uzman tarafından yapılmalıdır.

Sırt masajları sayesinde, sırt bölgesindeki gerginliği azaltmak mümkündür. Bu nedenle, sinirlerin ve kasların iltihaplanması azalır ve bu da olası krampları önlemeye yardımcı olur. Bu masajlar, kilo artışının en belirgin olduğu ikinci ve üçüncü trimester sırasında tavsiye edilir.

hamilelikte masajın faydaları

4. Perineal bölge masajı

Bu masajlar, doğuma hazırlanmanıza yardımcı olabileceği gibi evde de yapılabilir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, perineal bölge masajlarını hamileliğin üçüncü trimesteri için öneriyor. Amaç, nazik ve esnetme amaçlı bir masaj yapmaktır.

Böylece, doğum sırasında epizyotomi yapılması veya yırtılma riskini azaltabilirsiniz. Bu masajlar için en iyi zaman, beklenen doğum tarihinin yaklaşık olarak 6 hafta öncesidir ve her gün 5 dakika süreyle yapılmalıdır.

Hamilelik sırasında herhangi bir masaj yaptırmadan önce, bir doktora danışın. Böylece masajın sizin için uygun olup olmadığını, ne zaman ve ne sıklıkta yaptırmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.