Doğum Sonrası Selülit ile Mücadele

4 Şubat 2020
Hamilelik boyunca meydana gelen fiziksel ve hormonal değişiklikler, doğum sonrasında selülit sorununu su yüzüne çıkarabilmektedir. Böyle olmasına rağmen, temel kişisel bakımınız kapsamında uygulayabileceğiniz birkaç basit önlem ile selülitle mücadele edebilirsiniz.

Bu yazımızda doğum sonrası selülit ile nasıl mücadele edebileceğinizi açıklayacağız.

Hamilelik sırasında ve sonrasında, kadınların vücudunda bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Bunlardan biri de selülittir.

İşin aslına bakarsanız, selülit hamilelikten önce de meydana gelebilmektedir ve bu da selülit ile mücadeleye daha erken başlayabilirsiniz demektir. Yazımızın devamını okuyarak bu konu hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hamilelikten sonra selülit ortadan kalkar mı?

Evet, bazı durumlarda bu mümkündür. Bununla birlikte, selüliti tamamen ortadan kaldırmak oldukça zordur.

Hamilelikten sonra selülit ile farklı yöntemler kullanarak mücadele edebilirsiniz. Maalesef selülitin kendi başına kaybolmadığını unutmamanız gerekmektedir. Belirli teknikler ve stratejiler kullanarak bizzat ortadan kaldırmanız gerekecektir.

Bu mücadelenize destek verebilmek ve size doğum sonrası selülit ile nasıl başa çıkabileceğinizi göstermek için birkaç önerimiz var:

Sağlıklı bir beslenme programı ile selülitle mücadele edin

Doğum sonrası selüliti ortadan kaldırabilmek için düzgün bir beslenme programı çok önemlidir. Bunu göz önünde bulundurduktan sonra beslenme alışkanlıklarınızı iyileştirmek için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Tüm besin gruplarını içeren dengeli bir beslenme programı uygulayın. Özellikle meyvelere, sebzelere ve protein bakımından yüksek besinlere odaklanmalısınız. Bunlara ek olarak, cildi canlandırmaya yardımcı olduğu için yeterli miktarda antioksidan da tüketmeniz gerekmektedir.

Günlük beslenme programınızdan mineralleri eksik etmeyin. Bu nedenle pirinç, balık, karaciğer, peynir, avokado ve diğer mineral bakımından zengin besinleri tüketmeniz önem arz etmektedir.

Yiyeceklerde tuz kullanımını da azaltmak oldukça önemlidir. Selülitlerden kurtulmanıza yardımcı olacak dört temel yiyeceği aşağıda bulabilirsiniz:

  • Sebzeler: Doğal idrar söktürücü özellikleri vardır. Vücutta tutulan sıvının dışarı atılmasına ve selülite neden olan yağların azaltılmasına yardımcı olurlar. Fasulye, mercimek, brokoli ve ıspanağı salatalarınıza katkı olarak, kavrulmuş bir şekilde veya pişirilmiş olarak kullanabilirsiniz.
  • Limon ve portakal: Bu meyvelerin içerdiği C vitamini kusurları örtebilmek için çaba sarf etmektedir. Greyfurt gibi diğer turunçgilleri de tüketebilirsiniz.
  • Ananas: Doğal olarak güçlü bir idrar söktürücü olduğundan dolayı vücutta sıvı tutulmasını azaltmak için tüketilmesi en çok tavsiye edilen meyvelerden biridir. Ek olarak, kısa sürede kilo vermeye yardımcı olduğu gibi iltihaplanma önleyici özelliğe de sahiptir. Tüm bu özellikler cildinizin görüntüsünü iyileştirmeniz için size yardımcı olacaktır.
Farklı meyveleri içeren bir tabak

Doğum sonrası selülit ile mücadele için egzersizler

Özellikle bacaklarda ve karın bölgesinde meydana gelen yağlanmayı gidermek için farklı egzersizler yapabilirsiniz. Bununla birlikte, vücudunuzun normal doğum veya sezaryen tecrübe etmesine bağlı olarak, yapacağınız egzersizlerin vücudunuza uygun olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Yazımızın bu bölümünde selülit ile en iyi şekilde mücadele etmenizi sağlayacak birkaç egzersiz hakkında bilgi vereceğiz. Yine de bu egzersizlere başlamadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

Aerobik egzersizleri

Hafif etkilidir fakat uzun süreli yapılması durumunda daha fazla yağ yakabilirsiniz. Bu egzersizler selüliti ortadan kaldırmanız için tam olarak yapmanız gereken hareketleri kapsamaktadır.

Örneğin, sabah iyi bir tempoda bir saat boyunca yürüyüş veya jogging yapmak kan dolaşımını iyileştirdiği gibi, yağ yakmanıza ve vücudunuzdaki sarkmaları ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

Yüzme

Yüzme ve diğer su egzersizleri bacakların güçlenmesine ve selülitlerin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Bunlara ek olarak, bisiklet sürmek veya squat gibi belirli kas bölgelerini hedef alan egzersizler yapmak bacakları ve kalçaları güçlendirmektedir. Hamilelik sonrasında selülitler en çok bu bölgelerde ortaya çıkmaktadır.

Bu egzersizler haftada iki veya üç kere yapılmalıdır.

“Özellikle hafif etkili fakat uzun süreli yapıldığı takdirde, aerobik egzersizleri selülitleri ortadan kaldırmak için biçilmiş kaftandır.”

Selüliti azaltmak için nelerden uzak durmalısınız?

Selülite karşı başarılı sonuçlar almak istiyorsanız öncelikle birkaç alışkanlığınıza güle güle demeniz gerekmektedir. İşte bunlardan bazıları:

  • Kötü beslenme alışkanlıkları: Aşırı doymuş yağ ve şeker tüketimi sağlığınızı kötü etkilemektedir. Ek olarak bu besinler cildinizdeki yağlanmayı artırmaktadır.
  • Meşrubat içmeyin: Bu tür içecekler vücudunuzu nemlendirmek yerine ortaya farklı sağlık sorunları çıkaracak ve selülitlerin görünümü artıracaktır. Günde 2 litre su içilmesi tavsiye edilmektedir. İdeal olarak her güne aç karnına bir bardak su içerek başlayın.
  • Düzenli yemek saatleri belirleyin: Günde birkaç kere yemek yiyebilirsiniz ama karnınızı tıka basa doldurmayın. Belirli bir yemek programına uymaya çalışın ve mümkün olduğu kadar öğünleri atlamayın. Abur cuburdan uzak durun çünkü bu tür yiyecekler daha fazla insulin salgılanmasına ve yağ depolanmasına neden olmaktadır. Bu da selülite yol açmaktadır.
  • Sıcak su ile duş almayın çünkü yüksek sıcaklıklar dolaşım problemlerine ve vücudun fazla gevşemesine neden olmaktadır.
Portakal ve selülit

Doğum sonrası selülit ile mücadele için tedaviler ve masajlar

Deride yağ birikmesini azaltan tedaviler mevcuttur. Ketencik tohumu buna en iyi örneklerden biridir. Ketencik yönteminin ana bileşeni yeşil çaydır. Ek olarak kapsüllerde alınabilmektedir. Emziren bir anneyseniz, bu süreç boyunca bu yöntemi uygulamanızda herhangi bir sorun olup olmadığını bir uzmana danışarak öğrenmeniz gerekmektedir.

Öte yandan, selülitten etkilenen bölgelere kendiniz de masaj yapabilirsiniz. Bunun için ayak bileklerinizden başlayarak uyluk bölgenize kadar dairesel hareketlerle kendinize masaj yapın. Masaja başlamadan önce cildinizi selülit önleyici krem veya yağlarla nemlendirin.

Doğum sonrası selülitle mücadele ve daha sağlıklı bir cilde kavuşmak için yazımızda açıkladığımız farklı teknikleri uygulamaya başlayabilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi; maalesef sabır gerektiren bir süreçtir fakat azimli ve sabırlı olmanız durumunda oldukça iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.