Kadınlar Kaç Kere Sezaryen Doğum Yapabilir?

Bu yazımızda sezaryen doğum hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşacağız. Kadınların kaç kere sezaryen doğum yapabileceğini, ne sıklıkta yapabileceğini ve doğum prosedüründe hangi riskler olduğunu öğrenebilirsiniz.
Kadınlar Kaç Kere Sezaryen Doğum Yapabilir?

Son Güncelleme: 30 Temmuz, 2019

Daha önce, kadınların kaç kere sezaryen doğum yapabileceğini merak etmiş miydiniz? Bu konuda farklı fikirler vardır. Pek çok kadın, kaç sezaryen doğumun güvenli olacağını veya sezaryenin iyi bir seçenek olup olmadığını merak eder.

İkiden fazla sezaryen doğumun anne için riskli olduğunu düşünen kişiler de vardır. Kimileri ise, üç doğuma kadar herhangi bir risk olmadığını öne sürer.

Aynı şekilde, bazı uzmanlar ise daha önce üç kez sezaryen doğum yapmış bir kadının vajinal doğum yapabileceğini söylüyor. Bununla birlikte, bu o kadar da kolay değil.

Kaç sezaryen doğum güvenlidir?

Bu soruya cevap olarak, pek çok doktor 3 sezaryen doğumdan fazlasını önermemektedir. Tabii ki, her vaka farklıdır ve ameliyat sırasında annenin sağlık durumu her şeyi değiştirebilir.

sezaryen doğum

Sezaryen doğum ne sıklıkta güvenlidir?

Akla gelen bir diğer soru ise, sezaryen doğumun ne sıklıkta yapılabileceğidir. İstatistiklere göre, daha önce iki kez sezaryen doğum yapan bir kadının, üçüncü doğumunda komplikasyonlar gelişme riski dört kat artıyor.

Doktorlar, iki sezaryen doğum arasında en az 12-18 ay olması gerektiğini doğruluyor. Kesiğin türü de bu konuda önemli bir faktördür. Özellikle kadın daha önce bir sezaryen doğum yaptıysa, dikey kesiklerin çok daha tehlikeli olduğu söyleniyor.

Sezaryen doğumun riskleri nelerdir?

Kaç sezaryen doğum yapılabileceğini ve bu doğumların ne sıklıkta olacağını öğrenmenin yanı sıra, riskler hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Adezyonlar ve uretüs rüptürü bu risklere örnektir.

Adezyonlar, sezaryen doğum gibi ameliyatlardan sonra vücudun iyileşme sürecinde oluşan güçlü iç bağlardır. Yara dokusu oluştukça, rahim yakınındaki organlarla da temasa geçer. Bu organlar bağırsaklar, omentum ve idrar torbasıdır.

Her sezaryen doğumdan sonra, kendine özgü karakteristik özellikleri ve etkileri olan yaralar oluşur. İlk olarak rahim duvarı zayıflar ve adezyon olasılığı artar.

Adezyonların varlığı, sezaryen doğumdan kaynaklanan yara dokusu riskini beraberinde getirir.

Adezyonlar doğurganlık ile ilgili sorunlara yol açabilir çünkü fallop tüplerinin görevini yapmasını zorlaştırır. Ayrıca ağrıya da neden olabilir çünkü bazı iç organların hareket etmesini zorlaştırabilir.

Uterüs rüptürü ve amniyotik sıvı rüptürü, hem anne hem de bebek için en ciddi ve tehlikeli sonuçlardan bir tanesidir.

Sezaryen doğumdan sonra vajinal doğum mümkün müdür?

Bu konu hakkında pek çok şüphe ve karşıt görüş vardır. Vajinal doğum tamamen normal ve doğal bir süreçtir. Bununla birlikte, pek çok kadın sezaryen doğumdan sonra vajinal doğum yapıp yapamayacağını merak eder. Genellikle, buna karşı olan genetik bir sebep yoktur.

Üç sezaryen doğum yapmış olan bir annenin, bir diğer sezaryen doğumu yapmasında sakınca görmeyen pek çok kadın hastalıkları ve doğum uzmanı vardır. Durum ne olursa olsun, her zaman bir jinekologtan yardım almak önemlidir.

Kaç sezaryen doğum yapabileceğinizi ve bu doğumların ne sıklıkta olması gerektiğini doktorunuza sorun. Aklınızdaki soru işaretlerini gidermenin ve sizin için en iyi olan seçeneği öğrenmenin yolu doktorunuza danışmaktır.

doktora danışmak

“Doğum yapmak ve doğmak, bize insan ruhunun cesaretini ve vücudun bir mucize olduğunu gösterir ve yaratıcılığımızı destekler.”

–Harriette Hartigan–

Tüm anneler için genel tavsiyeler

Bir sonraki hamileliğinizi planlarken, yapmanız gereken en doğru şey jinekoloğa danışmaktır. Doktorunuz size risklerden bahsedecektir. Aynı zamanda, doktorunuza kaç tane sezaryen doğum yapabileceğinizi de sormalısınız.

Araştırmalara göre, sezaryen hastanelerde sık sık yapılan güvenli bir prosedür. Bunun yanı sıra, her hastanın sağlığını bireysel olarak değerlendirmek önemlidir.

Nihai kararı anne adayı vermelidir. Doğru bir karar için ise, kadının gerekli tüm bilgilere ulaşabilmesi ve kendisini ve bebeğini gereksiz bir tehlikeye sokmaması gerekir.

Peki, bir kadın kaç adet sezaryen doğum yapabilir? Genel olarak konuşmak gerekirse, sağlıklı bir kadının üç kez sezaryen doğum yapması mümkündür.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.