Bebeğiniz İçin Islak Mendillerden Uzak Durmak Neden Sağlıklıdır?

Bu yazımızda ıslak mendil kullanımının neden bebeklerinizin sağlığı açısından zararlı olduğunu sizlere açıklıyoruz.
Bebeğiniz İçin Islak Mendillerden Uzak Durmak Neden Sağlıklıdır?

Son Güncelleme: 11 Mart, 2021

Islak mendiller, onları yalnızca bebeklerinin poposunu temizlemek için değil, aynı zamanda evden uzaktayken yüzlerini ve ellerini temizlemek için de kullanan birçok annenin en iyi dostudur. Dezavantajı, birçok kişi için gerekli hale gelen bu kozmetik ürünün bebeğin cildine zarar verebilmesidir. Bunun sebebi bileşenlerinin, dermatit ile ilgili bir kimyasal olan fenoksietanolü içermesidir.

Bu madde birçok bebek için alerjik reaksiyon gösterir. Bebek cildinde tahriş edici özelliğe sahiptir ve etkisi sadece ciltte görülmez, aynı zamanda çocuğun solunum yolunu da tahriş edebilir ve hatta bazı tüketici savunma kuruluşları fenoksietanolü kanserojen olarak sınıflandırmıştır. Buna ek olarak, bu madde çocuğunuzun doğal bağışıklık tepkisini engelleyebilir.

Kısa süre önce Pediatrics dergisinde bebeklerin cildinde ıslak mendil kullanımına ilişkin bir çalışma yayınlandı. Farmintog’da bulunan Connecticut Tıp Üniversitesi’nde dermatoloji profesörü olan Dr. Mary WuChang, bu ürünün birkaç çocuğun cildi üzerindeki etkisine odaklanan bu çalışmayı yürüten yazarlardan bir tanesidir.

Islak mendillerde kimyasallara verilen reaksiyonlarla ilgili raporlar, deneye katılan çocukların ağzında pullara, ciltte iltihaplanmaya, kabarcıklara ve küçük yaralara dönüşen şekilsiz lekelerin görünümünü vurgulamaktadır. Çalışma, fenoksietanolün yanı sıra, çoğu kozmetik ürünün, alerjik reaksiyonlara neden olabilen bir koruyucu olan yüksek dozda Metilizotiazolinon içerdiğini ortaya koymaktadır.

bebek alt bezleme

Islak mendiller şiddetli kızarıklıklara neden olurlar

Dermatolog tarafından yürütülen çalışmaya katılan çocuklardan altısında perianal bölgede ve yüzde antibiyotik uygulaması veya topikal ve oral kortikosteroidlerle düzelmeyen kronik dermatit görülmüştür.

Hatta 8 yaşında bir kızın kalçasında ve ağzında büyük bir kızarıklık oluşmuştu. Yapılan birkaç testten sonra şiddetli kızarıklığın nedeninin bebek bezleri olduğu belirlendi. Kızın annesi onları kullanmayı bıraktı ve tüm kızarıklıklar iyileşti.

“Kızarıklıklardan sorumlu olan koruyucu maddedir (…) ancak en önemli şey, çocukların cildinde aylarca veya haftalarca süren kızarıklıkların ebeveynlerin mendil kullanmayı bıraktıktan birkaç gün sonra kaybolmasıdır” şeklinde açıklamaktadır, dermatolog Mary WuChang.

Genel olarak kozmetik ürünlerdeki kimyasalların sağlığa zararlı etkileri endişe verici boyuttadır. Örneğin fenoksitamol, çocuklar için losyonlarda, kremlerde, parfümlerde ve hijyen ürünlerinde yaygın olarak kullanılan organik bir bakterisidal ajandır.

Bu ürünün kullanımı Japonya gibi ülkelerde yasaklanmıştır çünkü 3 yaşın altındaki çocukların gelişimini etkileyebilmektedir.

Etiketleri okumanın size faydası olabilir

En iyisi, bebeğinizi temizlemek için kullandığınız ürünlerin etiketlerine dikkat etmeniz ve polietilen glikolün yanı sıra kanser görünümü ile ilişkili kimyasal bileşenler olan paraben, ftalat içermeyenleri kullanmaya çalışmanızdır.

Çözücü veya emülgatör olarak kullanılan, kullanımı çocukların gelişimine müdahale edebilen ve sinir sistemini etkileyebilen bir kimyasaldır. Polietilen glikol, yüksek nüfuz etme gücü nedeniyle kalpte, beyinde ve böbreklerde birikerek uzun süreli hasara neden olur.

Bu ürünlerin etkilerini bilmek, satın alırken daha bilinçli olmanıza yardımcı olur ve bunları kullanırken de ideal olan, bu tür ürünleri kötüye kullanmamak ve giderek daha fazla doğal alternatifler ve daha az kimyasal kullanmaya çalışmaktır.

ıslak mendil

Islak mendiller için alternatifler

Islak mendillerin, özellikle ilk kez ebeveynliğe ilk adım attığımız zamanlarda ve telaşlı bir bebeğin bezini değiştirmek için gereken beceriye sahip olmadığımızda çok pratik olduğu doğrudur.

Bebeğinizin hassas cildini temiz tutmak için yapılacak en iyi şey yumuşak sabun ve su kullanmaktır. Bu, bebeğinizin ıslak mendillerde bulunan kimyasalların ürettiği zararlı etkiye maruz kalmasını önleyecektir.

Bununla birlikte, piyasada doğal ve çevresel mendil markaları da bulunmaktadır. Bu tür kozmetik ürünün özelliği, biyolojik olarak parçalanabilir olması ve bu nedenle bebeğinizin cildine zarar veren kimyasallar içermemesidir.

Bez mendil kullananlar da vardır. Bunlar bebeğinizin cildiyle temas eden ürünler üzerinde tam kontrole sahip olmanızı sağlar ve bezlerin yıkanması da bebek bezlerinin yıkanması kadar kolaydır. Pratik olması söz konusu olduğunda ise sabunsuz suyla bile bebeklerinin poposunu yıkamak için kullanmayı tercih edenlerin sayısı az değildir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.