Yeni Doğan Bebeğinizin İçin Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin hassas cildi birçok farklı faktöre bağlı olarak kolayca tahriş olabilir. Bu yazımız yeni doğan bebeğinizin cildine nasıl bakmanız gerektiği konusunda sizlere yardımcı olacak.
Yeni Doğan Bebeğinizin İçin Cilt Bakımı

Son Güncelleme: 25 Şubat, 2019

Doğduktan sonra birkaç gün boyunca bebeklerin cildi son derece hassas ve narindir. 9 ay boyunca anne rahminde amniyotik sıvı içinde geliştikten sonra yeni doğan bebekler kendilerini tamamen farklı bir çevrede bulurlar. Bu dönemde bebeğin cildi yalnızca yeni koşullara değil aynı zamanda dış etkenlere de adapte olmaya çalışır.

Örneğin, yeni doğan bir bebeğin cildi temizlik ürünlerindeki kimyasallar ve çamaşır deterjanları gibi yabancı maddeleri tanımaya çalışır. Buna ek olarak bebekler, bebek bezi ve kıyafetlerin ciltlerine sürtünmesine de alışmaya çalışırlar. İşte bu sebeple, ilk kez anne baba olan birçok ebeveyn bebeklerinin cildini en iyi şekilde nasıl koruyabilecekleri konusunda endişeli olabilirler.

Bu yazıda paylaşacağımız basit tavsiyeler hijyen ve nemlendirme bakımından bebeğinize ihtiyacı olan cilt bakımını yapmanıza yardımcı olacak. Bu basit tavsiyeleri uygulayarak yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen cilt kurumasını ve soyulmaları önleyebilirsiniz.

Yeni doğan bebeğinizin için cilt bakımı

Yeni doğan bebeklerin anne rahmi dışındaki dünyaya alışmaya çalışan cildi son derece hassas ve narindir. Ebeveynlerin bu süreçte doğru bakımı yapmaları oldukça önemlidir.

Gebelik dönemi boyunca bebeğiniz karanlık ve sıvı ile dolu bir ortamda dış etkenlere maruz kalmadan gelişir.

Anne rahminde vernix caseosa denen ve fetüsü enfeksiyonlardan koruyan mumsu bir madde bulunur. Fakat doğum esnasında bebekler alıştıkları ortamdan aniden ayrılarak farklı bir çevreye ve farklı maddelere maruz kalırlar.

Bu sebeple, doğum sonrası dönemde bebeğinizin cildine doğru bir şekilde bakabilmek için göz önünde bulundurulması gereken dört faktör vardır:

  • İlk olarak, bebeğinizin cildinin kirli ve ıslak bebek bezi ile uzun süreli temasından kaçının.
  • Yalnızca dermatolojik olarak bebek cildine özel tasarlanmış temizleyiciler kullanın.
  • Bebeklerin hassas cildi için uygun kıyafetler tercih edin ve son olarak günde iki kere bebeğinizin cildini nemlendirin. Aşağıda bu konuyla alakalı detayları paylaşıyor olacağız.
anne bebeğinin vücudunu nemlendirirken

Sık sık bez değişmek

Ebeveynlerin bebeklerin bezlerini sık sık kontrol etmeleri ve kirli bezleri ilk fırsatta değiştirmeleri son derece önemlidir. Bu şekilde bebeğin cildinin idrar ve dışkı ile teması azalır. Aksi taktirde, idrar ve dışkı ile aşırı temas tahrişe ve acıya sebep olabilir.

Buna ek olarak, ekstra emici bebek bezleri, sabunsuz ve kimyasal madde içermeyen temizleme mendilleri kullanılması tavsiye edilir. Pişik önleyici kremler ve merhemler uygulamak da oldukça faydalıdır.

Banyo vakti

Bebeğiniz doğduktan sonraki birkaç gün boyunca mümkün olduğunca sabun kullanmaktan kaçının. Tercihen yeni doğan bebeğinizin cildini kesinlikle ovalamayarak yalnızca suyla yıkayın.

Cilt temizleme ürünleri kullanırken pH derecesi 4 olan ürünleri tercih edin. Bu özellikte ürünler bebeğinizin cildini tahriş etmez ancak az miktarda kullanmaya özen gösterin.

Bununla birlikte, yeni doğan bebeğinize haftada iki kereden fazla banyo yaptırmayın. Banyo süresinin oldukça kısa olması önemlidir.

Bebeğinizin göbek deliği konusunda çok dikkatli olmanız gerekir. Göbek bağı düşene kadar bebeğinize banyo yaptırmayı ertelemeye çalışın. Banyodan sonra ise bebeğinizi yumuşak bir havlu yardımıyla ovalamadan kurulayın.

Yeni doğan bebeğinizin hassas cildi için kıyafet önerileri

Yeni doğan bebeklere yalnızca %100 pamuklu kıyafetler giydirilmelidir. Bazı kumaş tipleri yumuşak gibi görünse de ciltte tahrişe sebep olabilir.

Bu sebeple, yeni doğan bebeğiniz için kıyafet seçerken görünüşe aldanmak yerine önceliğiniz bebeğinizin cildini korumak olmalıdır.

Kıyafetleri ne kadar yumuşak olduklarına göre değerlendirmeyin. Alerjiye ve ciltte tahrişe sebep olabilecek ürünlerden uzak durun. Yeni doğan bebeğinizin hassas ve narin cildinin bazı sentetik kumaşlarla ve boyalarla temas etmeye uygun olmadığını unutmayın.

Bebeğinizin kıyafetlerini yıkamak için kullandığınız çamaşır deterjanları da bebeğinizin cildi için bir o kadar önemlidir.

6 aya kadar olan bebekler için özel olarak üretilmiş ürünleri tercih edin. Bu ürünleri bebeğinizin kıyafetlerini, havlularını, battaniyelerini ve çarşaflarını yıkamak için kullanabilirsiniz. Yıkama esnasında yumuşatıcı kullanmaktan kaçının.

yeni doğan bebeğin elleri

“Bebeğiniz doğduktan sonraki birkaç gün boyunca mümkün olduğunca sabun kullanmaktan kaçının. Tercihen yeni doğan bebeğinizin cildini kesinlikle ovalamayarak yalnızca suyla yıkayın.”

Bebeğinizin cildini nemlendirin

Yeni doğan bebeklerin cildi kurumaya ve pul pul dökülmeye çok müsaittir. Bu doğal bir süreçtir ve endişelenmenizi gerektirmez.

Bu gibi durumlarda bebeğinizin cildinin ihtiyaç duyduğu nemi karşılayabilmesi için özel losyonlar kullanılması oldukça faydalıdır. Bebeğinizi olası rahatsızlıklardan koruyabilmek için bu adımı ihmal etmeyin.

Nemlendirici losyonu günde iki kere uygulamanız tavsiye edilir. Seçtiğiniz losyonun yumuşatıcı etkisi olmasına ve bebekler için özel olarak üretilmiş olmasına özen gösterin.

Son olarak, bebeğiniz için en iyi losyonu bulma konusunda çocuk doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Bebeğinizin cildinde herhangi bir anormallik fark ettiğinizde de doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.