Bebeğiniz İçin En İyi Mama Sandalyesi Nasıl Seçilir

Bebeğiniz bir kere farklı türde yiyecekler yemeye başladığında onu yetişkinlerin masasına alma zamanı gelmiş demektir. İşte küçüğünüz için doğru mama sandalyesini seçmenize yardımcı olacak bazı ipuçları.
Bebeğiniz İçin En İyi Mama Sandalyesi Nasıl Seçilir

Son Güncelleme: 31 Mart, 2021

Eninde sonunda, bebekler ilk kez yeni yiyecekler denemeye başlarlar ve bu harikadır, ama bu noktaya ulaşmak için kendi bebek sandalyelerine ihtiyaçları olacak. Bu yazımızda, küçüğünüz için en iyi mama sandalyesi seçimini yapabilmeniz için size tavsiyelerde bulunacağız.

Bebeğiniz İçin En İyi Mama Sandalyesi Nasıl Seçilir

Bebekler altı aylık civarında olduklarında yalnızca süt ile beslenmezler; püre ya da rende meyve gibi diğer yiyecek türlerini yemeye de başlayacaklardır. Bu nedenle bebeklerin uzun bir süre boyunca kullanılabilecek bir mama sandalyesi olması gerekir.

Yüzlerce mama sandalyesi modeli ve çeşidi mevcuttur. Ancak, bir sandalye satın almadan önce, bazı özellikleri aklınızda bulundurmanız gerekir. Bu, bebekler iki yaşına gelene kadar kullanılabilecek bir yatırım olmalıdır.

Kendi kendine yemek yiyen bir bebek.

1. Güvenlik

Sandalyenin bebeğin bedenine göre ayarlanan ve onu düzgün bir şekilde tutan bir kemer ya da kayışa sahip olması gerekir. Ayrıca tepsi, tekerlekler ve koltuk için güvenlik kilitlerine sahip olması da önemlidir.

En iyi tasarım, masanın yanına vurmasını önlemek için yuvarlak bir tasarımdır ve herhangi bir kazayı önlemek için yerleşik parçalar içermemelidir.

2. Materyaller

Günümüzde her türden mama sandalyesi bulabilirsiniz. Plastik, ahşap ve metal en yaygın şekilde kullanılan malzemelerdir. Plastik daha hafif ve hijyeniktir; ahşap sandalyeler sağlam ve ağırdır ve metal sandalyeler daha dirençlidir.

3. Uyarlanabilirlik

Bebek sandalyesinin birkaç ay boyunca kullanılabilecek kadar iyi olması çok önemlidir. Bu nedenle bebeğinizin büyümesine uyum sağlayabilen ve koltuğu, tepsisi ve yüksekliği ayarlanabilen modelleri tercih etmelisiniz.

4. Katlanabilir

Bazen basitçe mutfağınızda mama sandalyesi için yeterli yer yoktur, bu nedenle sandalyenin katlanabilir olması çok önemlidir. Ayrıca tek elle bile kolayca açılabilen bir sandalye seçin. Bu şekilde sandalyeyi katlayıp açmak için çok fazla zaman harcamayacaksınız.

5. Rahatlık

Arkaya yatan bir koltuk harikadır çünkü bunu bebeğin pozisyonunu düzenlemek için kullanabilir, hatta yemekten sonra kısa bir şekerleme yapmasına bile izin verebilirsiniz. Bundan dolayı, bebeğin rahat olması ve içinde kalmak istemesini sağlaması için koltuğun geniş, rahat ve sıcak olması gerekir.

Temizlemesi daha kolay olacağı için plastik koltukları olan sandalyeler arayın.

Bebeğine yemek yediren bir anne.

Ne Gibi Mama Sandalyesi Türleri Vardır?

Artık tüm gereksinimleri bildiğinize göre, tüm farklı bebek sandalyeleri hakkında bilgi edinme zamanı geldi. Piyasada birkaç tür bulacaksınız, şunlar ise en yaygın seçeneklerdir:

1. Sabit Mama Sandalyesi Türleri

Geleneksel mama sandalyesi olarak da bilinen bu sandalyeler çok basittir ve ayarlanamazlar. Çıkarılabilir bir tepsileri vardır, böylece çocuk yeterince büyüdüğünde ailenin geri kalanı ile birlikte masaya oturabilir. Sorun, çocuğunuz büyüdüğünde daha büyüğünü almanız gerekmesidir.

“Mama sandalyesi alırken bazı özellikleri dikkate almamız gerekiyor. Bu, en az iki yıl boyunca dayanacak bir yatırım olmalı.”

2. Katlanabilir Mama Sandalyeleri

Bunların pek çok konuma ayarlanabilen yatırılabilir koltukları vardır ve ayrıca koltuğun yüksekliği de ayarlanabilirdir. Hareket ettirmek için tekerlekleri vardır – ancak çocuk sandalyedeyken sabitlenebilirler – ve onları katlayıp saklayabilirsiniz.

Çocuk yaklaşık üç yaşına gelene kadar kullanılabilirler, ancak diğerlerine kıyasla biraz daha pahalı olabilirler.

3. Evrimsel Mama Sandalyesi

Bu, anatomik bir tasarıma ve kalıcı özelliklere sahip çok modern bir bebek koltuğudur. Bunlar ahşaptan yapılmıştır ve normal bir sandalyeye dönüştürülebilirler. Çok pahalıdırlar ama çok dayanıklıdırlar.

Buna benzer şekilde, bir dönüştürülebilir sandalye de vardır. Üç ila altı yaş arası çocuklar için bir sandalye görevi görür.

Üzerine yemek bulaştırmış bir bebek.

4. Takma Mama Sandalyesi

İki tür takma mama sandalyesi vardır: şişirilebilir sandalye ve masaya uyum sağlayan sandalye. Şişirilebilir olanlar, bir restoranda olmak gibi evden uzakta olduğunuz durumlarda harikadır çünkü herhangi bir sandalyenin üzerine yerleştirilebilirler. Şiştiklerinde fazla yer kaplamazlar ve onları çantanızda taşıyabilirsiniz.

Uyarlanabilir sandalye, masaya takılabilen metalik bir yapıya sahip olup, bebeğin ailesi ile birlikte masada olmasını sağlar. Dezavantajı, 15 kg’den fazla ağırlığı taşıyamaması ve güvenlik kilidinin çok hassas olabileceği gerçeğidir.

Hangi sandalyeyi satın alacağınıza karar verdiniz mi, ve neden? Son kararınızı verirken ihtiyaçlarınız ve tercihleriniz üzerine düşünün.

İlginizi çekebilir ...
Bebeğinizin Yeni Yiyecekler Denemesine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bebeğinizin Yeni Yiyecekler Denemesine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Bu yazımızda bebeğinizin yeni yiyecekler denemesine nasıl yardımcı olabileceğinizden bahsedeceğiz. Makalemizi okumak için lütfen sitemizi ziyaret e...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Palma, C., Cahuana, A., & Gómez, L. (2010). NUTRICIÓN INFANTIL Guía de orientación para la salud bucal en los primeros años de vida. Acta Pediatr Esp.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.