Sen Benim Bugünüm, Geleceğim ve Geçmişimin En Güzel Parçasısın

Sen Benim Bugünüm, Geleceğim ve Geçmişimin En Güzel Parçasısın

Son Güncelleme: 25 Temmuz, 2018

Bir çocuğun gelişi hayatımızı yeniden başlatır. Onlar bizim bugünümüz, ümit ve neşe kaynağımız, başımıza gelen en iyi şeydir. Ayrıca, onlarla birlikte kuracağımız geleceğimizin nasıl olacağına dair sürekli hayaller kurarız.

Sosyologlar ve psikologlar bize sık sık bugünkü toplumda yayılmakta olan bir sorunu hatırlatırlar. Sorun bizim yaşadığımız andan yararlanmadaki yetersizliğimizdir.

Bizler karmaşık yapıda canlılarız ve depresyon noktasına gelene kadar geçmişimize saplanıp kalırız.

Ayrıca sürekli henüz gerçekleşmemiş olan geleceğe odaklandığımız zamanlar da vardır. Bu bizi bulunduğumuz kalabalık içinde kaybolmuş ve sıkışmış hissetmeye zorlar.

Anı yaşamak hiç de kolay değildir, özellikle de etrafımızdakiler, yüksek beklentiler içinde olduğunda ve bizi yarın için somut hedefler koymaya zorlarken. Ayrıca çevremiz bize sürekli geçmiş hatalarımızı hatırlatır.

Mutluluk tam da şimdi bulunduğunuz konum ve zamanda yatıyor. Her anne doğum yaptıktan sonra bunun ne kadar doğru olduğunu kavrar. Babalar ise, küçük çocuklarının ellerini tuttuklarında bunu keşfederler.

Hayatınızda aniden bir şeyler değişiverir. Bu durum, açıldığında bizi durmaya ve düşünmeye davet eden bir müzik kutusu gibidir. Bizi yaşadığımız şu ana bağlayan şey, bu mükemmel çocuğun güzelliğidir…

Geçmişim önemlidir ama beni tam olarak tanımlamaz. Öte yandan çocuğum; benim bir insan olarak gerçekliğimi, özümü tanımlar.

baba ve oğlu

Hatalar geçmişimize kazınmıştır. Bize gittiğimiz yanlış yolları ve yaptığımız işleri hatırlatırlar. İnsanlar; anılardan, küçük nostalji damlalarından ve arada sırada yaşadıkları pişmanlıklardan oluşur.

İlk çocuğumuz doğduğunda geçmişin hiçbir önemi kalmaz. Doğum nihayet gerçekleştiğinde, geçmişte yaptığımız hataların ağırlığını, kötü sonuçlanmış ilişkilerimizin acısını ve aldığımız yanlış kararların yükünü hafifletir.

Bir çocuk temiz bir sayfa demektir. Geçmişimizin acılarını silen yeni bir sayfadır. Mutluluğumuzu yönlendiren ve bizi daha iyi bir geleceğe doğru iten güçtür.

Bugününüzü, dünden kalan yüklerin belirlemesine izin vermeyin. Bazen zor geçirilmiş bir çocukluk veya ebeveynlerin ayrılması gibi geçmişten kalan yaralar birçok anne-babayı ve anne adaylarını korkutur.

  • İyi birer ebeveyn olabilmek için kendimizi iyileştirmeliyiz. Bu, zaman alan ve hassas bir yaklaşım gerektiren bir süreçtir, ancak bunun gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir.
  • Kötü babaların ve kötü annelerin, kendi hayal kırıklıklarını çocuklarına yansıtanlar olduğunu unutmayın. Onlar dünkü yaralarını iyileştirememiş olanlardır.

Bu nedenle bu tür dinamiklerden kaçınmaya çalışmalıyız.

Çocuğum bugünümü neşeyle doldurur ve onu çok daha güzel bir hale getirir

Çocuk doğurmanın ve büyütmenin kolay olmadığını biliyoruz. Günleriniz, yeni doğan bebeğinizin neden ağladığını öğrenmek zorunda kaldığınız zaman daha karmaşık ve yoğun bir hale gelir.

Sonsuz uzunluktaki bir uykunun bile sizi dinlendiremeyeceğini düşündüğünüz bir yorgunluk hissediyor olabilirsiniz. Ancak yine de, çocuğunuzu emzirmek, yıkamak, doktora götürmek ve güldürmek için gerekli gücü kendinizde bulursunuz.

Bugün zordur ama tohumları güzeldir. Kendinizi harika ve hatta bazen olağanüstü derecede iyi hissetmenizi sağlar. Hatta bazen sizi bile şaşırtan, zıt hisleri bir arada barındıran bir çiçek dürbünüdür.

Kendinize, her şeyi yapmanın bazen mümkün olmadığını söyleyin. Ancak bazen bunu başardığınız anlar da olacak. Bu size inanılmaz derecede gurur verecek.

Annelik ve babalığa, kimse aslında tam olarak hazır olduğuna inanmaz. Ancak, her doğan güneşle yeni bir gün başlar ve yaşadığınız her an; sağlık, güç, sevgi, yaramazlık ve güzellikler içinde büyüyen o küçük insana da yansır.

Gelecek korkusu olmadan çok daha güçlü bir insanım

renkli fil resmi

Yarından korkunuz mu var? Hiç gerek yok. Yarınlar, artık hayallerinizde umudun rengini giymiş ve cesaretle çalışıyor.

Siz artık daha güçlü bir insansınız. Çocuğunuzun gelişiyle birlikte artık içinizde yer alan korku ve belirsizliklerin var olmadığını keşfedeceksiniz.

Zihninizde artık sadece kesinlikler var. Çocuğunuza hep en iyisini vermek istediğinizin kesinliği. Siz artık, ailesine elinden gelenin en iyisini vermek için çabalayan bir insansınız.

Gelecek artık sizi korkutamaz. Çünkü artık bugünü yoğun bir şekilde yaşıyorsunuz. Çünkü gün be gün, an be an, çocuğunuzla sakin ve güvenli bir şekilde vakit geçirebileceğiniz bir evren inşa etmekle meşgulsunuz.

Işık, enerji ve canlılığın olduğu yerde korkular kendine saklanacak kuytu köşeler bulamaz. Hayatınızda karanlığa yer yok, artık size her gün motivasyon ve umut kaynağı olacak bir çocuğunuz var.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.