İç Çamaşırlarını Yıkamanın En İyi Yolu

İç çamaşırlarını yıkamanın en iyi yolunu bilmek ister misiniz? Bu ipuçlarıyla, çamaşırlarınız daha uzun süre dayanacak ve yeni gibi kalacak.
İç Çamaşırlarını Yıkamanın En İyi Yolu

Son Güncelleme: 20 Nisan, 2021

Gardıroplarımızda bulunan en narin giysiler iç çamaşırlarıdır. Günlük olarak kullandığımız iç çamaşırlara gerektiği kadar iyi bakmıyoruz. İç çamaşırlarını yıkamanın ömrü uzatan yolları olduğunu biliyor muydunuz?

Yapmamız gereken ilk şey etiketleri okumak, kumaş türünü görmek ve yıkamayla ilgili tavsiyelere odaklanmaktır. Bu ipuçlarını takip ederseniz, iç çamaşırlarınızı daha uzun süre kullanabilirsiniz.

El ile yıkayanlar için

Külot, sütyen ve çoraplar, hassas dokuya sahip olan kıyafetlerdir. Bunların pek de ekonomik olmadıklarını göz önüne aldığımızda, özellikle pamuklu olmayan çamaşırları elde yıkamak iyi bir fikirdir.

İç çamaşırlarını yıkamak için tavsiyeler

 • İç çamaşırlarının etiketlerini çok iyi okuyun.
 • Bir leğenin içerisine ılık su ve biraz da beyaz sirke koyduktan sonra çamaşırlarınızı yarım saat bekletin. Ayrıca karbonatlı su da yapabilirsiniz. Böylece iç çamaşırlarınızı temizleyebilir, beyazlatabilir ve kokuları yok edebilirsiniz. Son aşamada soğuk suyla durulamayı unutmayın.
 • Beyaz sirke ayrıca siyah dantel kıyafetleri daha iyi korumanıza yardımcı olur ve her tür lekede süper etkilidir.
 • Beyaz danteller için tuzlu su kullanabilirsiniz. Bu kombinasyon sararmayı önleyecektir.
 • Çamaşırları her zaman renklerine ayırın.
 • Çamaşırları elinizle ovalayın, hassas dokulara zarar vereceği için asla fırça kullanmayın.
 • Daima bol miktarda ve soğuk suyla durulayın.
 • İç çamaşırını temiz bir havluyla kurulayın – özellikle sütyenlerin deforme olmasını önlemenin en iyi yolu budur.
 • Kuruması için asacaksanız, çamaşırların rengini soldurduğu için doğrudan güneş ışığı almadıklarından emin olun. Ek olarak, kumaştaki sporlar, mantarlar veya bakteriler kumaşların arasına gizlenebilir.
kırmızı iç çamaşırı
 • Beyaz çamaşırlarınızda bile asla çamaşır suyu kullanmayın. Giysilerdeki sarı lekeler, külot ve sütyenlerdeki elastiklere zarar verir.

Çamaşır makinesi kullananlar

Günlük hayatın telaşesi göz önüne alındığında, yapılması gerekenler listesi bir hayli kalabalık olabiliyor. Bu nedenle çamaşır makinesi olmadan yaşamak iyi bir fikir gibi görünmüyor.

Her şeyin bir çözümü var. Bu ipuçlarını takip ederek, makinenizi iç çamaşırlarınızı yıkamak için doğru şekilde kullanabilirsiniz.

 • Narin giysiler için özel çamaşır torbaları satın alın. Bu şekilde, narin kıyafetlerinizi diğer kıyafetlerden koruyarak hasar görmelerini engelleyebilirsiniz.
 • Sütyenlerinizi her zaman ayrı bir yıkama kabına koymalı veya kopçasını takarak yıkamalısınız. Böylece sütyenin diğer kıyafetlere takılmasını önlemiş olursunuz.
 • Makinede kısa bir program seçin ve soğuk su ile yıkayın.
 • Kurutma makinesi kullanmayın. Bu cihaz yararlı olabilir ancak kumaşlara zarar verir.

Çamaşır makinesi en çok pamuk kıyafetler için idealdir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken ilk şey çamaşırların etiketlerini okumak ve etiketteki tavsiyelere uymaktır.

İç çamaşırları neden ayrı yıkanmalı?

Arizona Üniversitesinden bir mikrobiyolog Charles Gerba tarafından yapılan bir araştırmada, iç çamaşırlarıyla yıkanan diğer kıyafetlerde de iç çamaşırlara ait bakterilere rastlanmıştı.

Deterjanla yıkanmış olmalarına rağmen analiz edilen toplam giysi sayısının %40’a varan bir kısmında bu bakterilere rastlanmıştır.

Bu nedenle, iç çamaşırlarını olması gerektiği gibi yıkamak kadar ayrı yıkamak da çok önemlidir. Kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonlarına çok sık rastlanır. Eğer iç çamaşırlarının hijyenine dikkat edilmezse, mantar enfeksiyonu devam eder.

Çok yoğun sabunlardan kaçınmak ve çamaşır kurutma makinesini kullanmamak, sirke ve sıcak su kullanmak vajinal enfeksiyondan kaynaklanan rahatsızlıktan korunmanıza yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, yine de çamaşır kurutma makinesini kullanırsanız, kurutma işlemi bittikten sonra biraz çamaşır suyu ile durulamayı deneyin. Böylece mikroplardan arındırabilirsiniz.

iç çamaşırlarını yıkamak

İç çamaşırlarını daha iyi muhafaza etmenin ipuçları

İç çamaşırlarını asla ütülemeyin, elastik lifler yırtılır.

 • İç çamaşırlarını kıyafetlerden ayrı bir çekmeceye koyun.
 • İç çamaşırlarının alt kısmına bir bez koyarak sıkışmaları önleyebilirsiniz.

Fark etmiş olabileceğiniz gibi iç çamaşırlar, özellikle daha narin parçalar özel bir bakımı hak eder. Bununla birlikte, iç çamaşırınızı nasıl yıkayacağınıza ve uzun süre sağlıklı tutacağınıza dair bu önerilerle rahatlayabilir ve kullanım sürelerini uzatabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.