Çocuklarınıza İç Çamaşırı Kuralını Öğretin

Çocuklarınıza İç Çamaşırı Kuralını Öğretin

Son Güncelleme: 03 Eylül, 2018

Küçükleri cinsel saldırıdan korunmak her ebeveynin görevidir. Çocuğunuza, cinsel tacize karşı kendilerini savunmak için başka bir silah verebilecek “iç çamaşır kuralı”nı öğretmeye çalışın.

İç çamaşır kuralı, ebeveynlerin çocuklarına, basit kurallar ile cinsel istismara karşı kendilerini nasıl savunacaklarını açıklamasına yardımcı olur.

Cinsel istismarın hala devam ettiği bir dünyada yaşıyor olmamız nedeniyle çocukları bu tür saldırganlıklara karşı korumak için sürekli çalışmalıyız.

İç çamaşırı kuralı

Vücudun sadece sana aittir

İç çamaşırı kuralı, ebeveynlerin çocuklarına bedenlerinin sadece kendilerine ait olduğunu öğretir ve hiç kimsenin kendilerine dokunmasına izin vermeyeceklerini öğretmenin önemini vurgular.

Hikaye çocuklara fiziksel temasın sadece istedikleri kişi ve istedikleri gibi olması gerektiğini öğretir. Başka kimseye asla dokunmamaları gerektiğini ve özellikle iç çamaşırlarıyla kaplı kısımlarda hiç kimsenin onlara dokunma hakkına sahip olmadığını vurgular.

Çocukların kendilerini rahat hissetmedikleri insanlardan nasıl kaçınacaklarını öğrenmeleri gerekir. Kibar olmanın ötesinde, hayır demeyi ve onlara uygunsuz bir şekilde yaklaşmak isteyen insanlardan uzaklaşmayı öğrenmeliler.

babasına fısıldayan kız

Oyun oynamanın iyi ve kötü şekilleri

Çocuklarımız, vücudunda kendisinden başka kimsenin dokunamayacağı alanlar olduğunu bilmelidir. Bu yüzden onları özel bölümlerinin nerede olduğu hakkında açık bir şekilde bilgilendirmeliyiz. Bunu yapmaları istenmiş olsa bile özel bölgelerini hiç kimseye göstermemelidirler.

Onlara, başkalarının cinsel organlarını göstermelerine ya da onlara dokunmalarına da izin vermemeleri gerektiği konusunda uyarmanız önemlidir.

Onlara annenin, babanın ya da onlara bakan kişinin sadece banyo zamanında bu alanları yıkadığını ve vücudun geri kalanıyla aynı şekilde yıkanması gerektiğini söylemelisiniz.

İyi sırlar, kötü sırlar

Çocuğunuz iyi bir sır ile kötü bir sır arasındaki farkı bilmelidir. İç giyim kuralı onlara bu bilginin önemini öğretir.

Kötü bir sır, çocuğun cinsel organlarını veya başka birinin cinsel organlarını içerir. Kötü sırlar ayrıca kendilerini rahatsız hissettiren uygunsuz davranışlar içerir.

Kötü bir sır, ebeveynlerden gizlenen fiziksel temasla ilgilidir. Çocuklar, anneleri veya babalarından asla kötü bir sır saklamamalılar.

Aksine kötü sırlar her zaman ebeveynlere anlatılmalıdır. Çocuklarımız bunu bilmeli.

dur diyen çocuk


Önleme ve koruma bir ebeveynin sorumluluğundadır

Ebeveyn-çocuk iletişimi sürekli ve açık olmalıdır. Hiçbir tabu konu veya ertelenen konular olmamalıdır.

Çocuklara erken yaşlardan itibaren cinsiyet hakkında bilgi verilmelidir, çünkü yalnızca cinsellik hakkında bilgileri olursa bir tür cinsel istismara maruz kaldıklarını tespit edebilirler.

Cinsel şiddet veya istismar mağduru olan bir çocuk kendini geri çeker. Ebeveynlerinin ne düşündüğü veya yapacağı konusunda korku duyarlar. Başkalarının da onlara zarar vermek istediklerini düşünebilirler.

Ebeveynler çocuklarına cinsel saldırıya karşı kendilerini savunmak için gerekli tüm araçları sağlamalıdır.

Çocuklarınızın size her zaman güvenebileceklerini ve herhangi birinin uygunsuz bir şekilde davrandığından şüphelendiklerinde sizi haberdar etmeleri gerektiğini bilmelerini sağlayın.

Güvenlik ağlarını tanımak

Ebeveynlerinin yardımıyla bir çocuk kendi güvenlik ağını kurmalıdır.

Güvenlik ağı, çocuğun istediği kişiden oluşur. Cinsel istismar tehlikesi ile karşı karşıya kaldıklarında, çocuğun kendilerine gitmek için yeterince güvendiği insan olacaktır.

Çocuğunuza “iç çamaşırı kuralı”nı öğretin.

İç çamaşırı kuralı, sadece çocuğun suistimal edildiğinden şüphelenmeniz durumunda öğretilmemelidir. Her türlü cinsel istismardan kaçınmak için önleyici olarak kullanılmalıdır.

Çocuk istismarı travmatik bir olaydır ve bir ömür boyu süren psikolojik sonuçlara yol açar . Bunu aklında tutmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.