6 Yaşından Küçük Çocuğunuz İçin Okumanızı Önerdiğimiz 5 Kitap

6 Yaşından Küçük Çocuğunuz İçin Okumanızı Önerdiğimiz 5 Kitap

Son Güncelleme: 04 Nisan, 2018

Erken yaşlarda çocuklarınızla birlikte kitap okumak, onların bu alışkanlığın önemini anlamasına yardımcı olabilir. Onlar da böylece, kitap okumanın zorunluluktan dolayı yapılan bir şey değil, aksine keyifli bir aktivite olduğunu fark edebilirler. Hayal gücünün ve yazılı kelimelerin ana kahramanlar olduğu yepyeni bir dünya keşfetmelerini sağlar.

Kitap okumak zihnin daha iyi gelişmesini sağlar. Burada, Ben Anneyim’de siz ve çocuğunuz için mutlaka okunması gereken 5 kitap paylaşacağız.

Çocuklar için okumanın önemi

Çocuklarınızın iyi birer okur olmasını istiyorsanız, onlara örnek olarak bunu öğretmelisiniz. Eğer, okumayı sevdiğiniz, sizi eğlendirdiği, size yeni bilgiler kattığı ve okumanın hayatın her aşamasında faydalı olduğunu bildiğiniz için okuduğunuzu görürlerse, çocuklarınız da kitap okumayı pozitif bir şey olarak görecektir.

Buna ek olarak bir çocuğun okuma becerilerini zenginleştirmesini sağlamak, onların daha başarılı bir geleceğe sahip olmalarına yardım eder. Ne kadar küçük olurlarsa olsunlar, çocuğunuza kitap okumak için hiçbir zaman erken değildir. Onlar büyüdükçe, bu ektiğiniz tohumların meyvelerini toplamaya başladığınızı göreceksiniz. Onlara sesli olarak kitap okuyabilirsiniz, bu onların gelişimi için birçok fayda sağlayacaktır.

Çocuklarına Kitap Okuyan Anne

Çocuğunuzun neden okumaya ihtiyacı var?

Okumanın önemini keşfetmeye başlayan ya da kendisine kitap okunan çocuklar için aşağıdaki faydaların gerçekleşeceğini bilmenizi isteriz.

Aşağıdaki liste kısa olabilir; öte yandan, okumanın faydalarının sonsuz olduğunu unutmayın. Çocuklar, onlara ilginç gelecek, onların varlığına katkıda bulunacak ve onlara kendilerini iyi hissettirecek kitaplar okunmalıdır. Kazanacakları bazı faydalar şu şekildedir:

 • Eline bir kitap alıp oturmak, çocuklara sakinleşme ve huzurlu vakit geçirme şansı sunar.
 • Okudukları hikayeler hayal güçlerini canlandırır.
 • Okumak, ebeveynlere, çocuklarıyla bağ kurma imkanı sağlar.
 • Kitap okumak, merakı ve eleştirel düşünmeyi geliştirir.
 • İlhamı, düşünmeyi ve yansıtmayı artırır.
 • Görsel ögelerle dolu olan kitaplar da sanata olan ilgiyi ve saygıyı da artırır.
 • Okumak, kelime dağarcığını genişletir.
 • Dil gelişimini ve bilgiyi de artırır.

“Vücut için egzersiz yapmak neyse, zihin için de okumak aynı etkiyi yapar.” — Joseph Addison

Çocuğunuzun 6 yaşından önce okuması gereken kitaplar

Eğer çocuğunuzun kitap okumasını istiyorsanız ama ona hangi kitapları önereceğinizi bilmiyorsanız, ilk yapmanız gereken şey, ne türde kitapların onun ilgisini çektiğini bulmak olacaktır. Bunu keşfettiğiniz zaman, onlara ilginç gelen kitap başlıkları seçmelerinde rehberlik edebilirsiniz. Okumaya başlayınca, yaptıkları şeyi sevdiklerini fark etmeye başlayacaklar. Aşağıda bahsedeceğimiz kitaplar kesinlikle onların ilgisini çekecektir.

Kitap okuyan çocuk

Bil bakalım seni ne kadar çok seviyorum

Bu kitap Sam McBratney tarafından yazılmıştır ve 0 ila 4 yaş arası kız ve erkek çocukları için uygundur. Bu kitabın öyküsü sevginin nasıl ölçüleceğini anlatır. Peki ya bu gerçekten yapılabilir mi?

Bu hikayede, küçük bir tavşan annesinin sevgisini ölçmeye çalışır. Yatmadan önce okunmak için çok uygun ve harika görsellerle dolu bir hikayedir. Çocuğunuza sesli okuyarak bu kitabın tadını çıkarın.

Kurbağa ve Kara Kurbağası, Ayrılmaz İkili.

Bu kitap Arnold Nobel tarafından yazılmıştır ve 4 ila 6 yaş arası kız ve erkek çocukları için uygundur. Tahmin edebileceğiniz gibi, Kurbağa ve Kara Kurbağası en iyi arkadaşlardır. Heyecanlı maceralar yaşarken, birlikte birçok şey yaparlar ve birbirleriyle pek çok şey paylaşırlar. Yeni okumaya başlayan çocuklar için çok kolay ve uygundur. Çocuklar, bu hikayeyi, sesli olarak anne ve babalarına okuyabilir ya da sadece kendileri keşfedebilirler.

Senin için canavarları öldürürüm

Bu kitap Santi Balmes tarafından yazılmıştır ve 5 yaş ve üzerindeki kız ve erkek çocukları için uygundur.

Martina, yatağının altında canavarlar olduğunu düşündüğü için geceleri korkan bir kızdır. Bu, çocuklarla paylaşmak için mükemmel olan bir hikayedir; hepsinden önemlisi de onların korkularla savaşılabileceğini öğrenmesini sağlar.

Kırmızı, yeşil, sarı ve beyaz başlıklı kızlar.

Bu kitap Bruno Munari ve Enrica Agostinelli tarafından yazılmıştır ve 6 yaş ve üzerindeki kız ve erkek çocukları için uygundur.

Bu, bildiğiniz klasik hikayeden biraz farklı olan bir versiyondur. Bu hikayede birçok başlıklı kız vardır. Arkadaşları sayesinde çok zeki ve iyi hazırlanmış olan bu kızlar kötü kurdu aç bırakır. Bu hikayenin ana öğretileri takım çalışması ve güvendir.

Canavarların yaşadığı yer

Bu kitap, 6 yaşında ve daha büyük olan kız ve erkek çocuklar için mükemmel olan bir başka kitaptır. Maurice Sendak tarafından yazılmıştır. Max, ana kahraman, korkunç bir canavar olmak isteyen yaramaz bir çocuktur. Bir gece, odası vahşi bir ormana dönüşür… Acaba bundan sonra neler olacak?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • McBratney, S. (2019). Adivina cuánto te quiero. Editorial Kókinos.
 • Label, A. (2016). Sapo y Sepo, inseparables. Santillana Educación.
 • Balmes, S. (2019). Yo mataré monstruos por ti. Principal de los libros.
 • Munari, B. y Agustinelli, E. (2001). Caperucita Roja, Verde, Amarilla, Azul y Blanca. Grupo Anaya Publicaciones Generales.
 • Sendak, M. (2014). Donde viven los monstruos. Kalakandra.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.