Çocuğunuza 5 Yaşından Önce Öğretmeniz Gereken Değerler

Çocuğunuza 5 Yaşından Önce Öğretmeniz Gereken Değerler

Son Güncelleme: 25 Şubat, 2018

Bazı anne ve babalar çocuklarına, onlar küçükken bazı değerleri öğretmenin mümkün olmadığını ve anlamsız olduğunu düşünürler. Yaşlarından dolayı çocukların bir şey öğrenemeyeceğini düşünmek büyük bir yanlıştır çünkü 5 yaşına gelmiş bir birey karakteriyle ilgili birçok özelliği tanımlamış ve edinmiş durumdadır.

Eğer çocuğunuz bu yaş aralığındaysa, öğretmeniz gereken bu değerleri lütfen not alın. Ne kadar önce öğretmeye çalışmaya başlarsanız, çocuğunuz bu değerleri o kadar erken hayatına sokacaktır.

Dürüstlük 

Çocuğunuza dürüstlüğü öğretmenin en iyi yolu öncelikle çocuğunuza doğruları söylemenizdir. Eğer çocuğunuz sizin yalan söylediğinizi görürse, eğer ikna edici açıklamalarda bulunmazsanız, kafasını karıştırmış olursunuz ve en sonunda yalan söylemenin normal bir şey olduğu duygusunu uyandırırsınız.

Eğer bu şekilde olursa, çocuğunuz, yalanı normal, doğal ve önemsiz bir şey olarak görmeye başlayacaktır. Bu sebeple çocuğunuz size yalan söylediği zaman, aşırı tepki göstermekten kaçının. Yalan söylemenin kötü olduğunu kelimelerle düzgünce açıklamanız gerekmektedir; onların en iyi şekilde anlayabildikleri yol budur.

Eğer çocuğunuzun yalan söylediğini fark ederseniz, lütfen onu durdurun ve yalan söylediğini söyleyin. Bu şekilde yalan söylemenin iyi bir seçenek olmadığını, başından beri dürüst olmanın daha mantıklı olduğunu öğretmiş olursunuz.

0 yaşından 5 yaşına kadar, çocuklar öyle çok zarar veren yalanlar söylemezler. Problem olan şey, sizin onun yalan söylemesini alışkanlık edinmesine ses çıkarmamanızdır. Yalan söylemek bir alışkanlık haline döner.

Adalet 

Kaç kere çocuğunuzu kötü bir davranışından dolayı özür dilemeye teşvik ettiniz? Kaç kere çocuğunuz yaptığı kötü bir davranış neticesinde ceza aldı? Çocuğunuza mutlaka öğretmeniz gereken en önemli ikinci değer, adalettir.

Çocuğunuza adaleti öğretmeniz demek, çocuğunuzun yaptığı her kötü davranışın bir sonuç doğuracağını bilmesi demektir. Çocuklarının kötü davranışlarını görmezden gelen anne baba, çocuklarına davranış ve değer yargıları açısından hiçbir şey öğretmemektedirler. Bu sebeple, bu küçük bireyler büyüdükleri zaman gerçek dünyayla yüzleşmede zorluklar çekmekte ve toplum kurallarına tam ayak uyduramamaktadırlar.  

Kararlılık 

sörf yapan çocuk

Çocuğunuzu yeni kararlara, yeni şeyler yaparak kendine meydan okumasına teşvik etmeniz; çocuğunuzun özgüven ve kararlılık duygusunu geliştir. Bu sebeple, çocuğunuza 5 yaşından önce öğretmeniz gereken üçüncü önemli değer olan kararlılık ise, hayatta çocuğunuzun karşısına çıkabilecek zorluklara karşı meydan okuyabilmesini sağlar.

Bu değeri öğretmenin en iyi yolu, çocuğunuza gereksiz yere ödül vermemektir. Çocuğunuzun her attığı ileri adımda bunu görmek ve çocuğunuzu tebrik etmek çok önemlidir. Ancak ödüllendirme konusunda biraz daha dikkatli davranmanız gerekmektedir.  

Eğer çocuğunuza her sebze yemeğini yedikten sonra ödül olarak şeker veriyorsanız, bu çocuğunuzun sağlıklı yeme alışkanlığını normal ve zorunlu bir şey gibi görmemesine sebep olur. Aksine, sağlıklı yeme alışkanlığını sizin dayattığınız bir şey gibi görür. Bunun yerine, hedeflerine ulaşmaları için kendilerine meydan okumaları konusunda onları “gaza getirin”. Bunu yapabilmenizin en iyi yolu, bir spor dalı ile ilgilenmeleri için onları teşvik etmektir.

Düşünceli Olmak 

Çocuğunuza öğretmeniz gereken dördüncü en önemli değer ise düşünceli olmaları ve başkalarının düşüncelerine ve duygularına saygı göstermeleridir. Hayatımız ve yaşadığımız her yer insanlarla doludur. Onlarla birlikte yaşamayı, onlara saygı göstermeyi bilmeliyiz.

Çocuğunuz hareketlerinin ve kelimelerinin başka insanları incitebileceğini ya da başka insanlara bu şekilde yardım edebileceğini iyi öğrenmesi lazım. Eğer çocuğunuzun ağzından başkasını inciten bir laf çıkarsa ya da kaba hareketlerde bulunursa, atılacak ilk adım çocuğunuza yaptığının kötü bir şey olduğunu uygun bir dille söylemektir. Sizin de bilmeniz gereken bir şey var ki o da, çocuğunuz neyin iyi neyin kötü olduğunu öğretilmediği sürece bilemez. Bunu onlara düzgün kelimelerle anlatmak sizin görevinizdir. 

Çocuğunuzdan başkasının yerine kendini koymasını isteyin. Ne düşünürlerdi? Nasıl hissederlerdi? Aynı şey onlara yapılsaydı kendisi ne hissederdi? Açık açık konuşun ve göreceksiniz ki, çocuğunuz çok kısa bir sürede konuştuğunuz şeylerden ders çıkartmış olacaktır.

Sevgi 

kumsalda elele aile

Ebeveynler genellikle çocuklarının doğuştan sevgi dolu olduğunu düşünürler. Bu doğru evet, ancak çocuğunuza sevgi kavramını da öğretmelisiniz ve bu kavramın karşılıklı olması gerektiğini uygun şekilde anlatmalısınız. Çocuğunuza birkaç dakika ayırıp onun çok özel olduğunu ve onu sevdiğinizi söylemeniz onun gelişimi için çok önemlidir.

Siz ona sevginizi gösterdiğiniz zaman, bu duygunun pozitif bir şey olduğunu görecektir ve çevresindeki insanlara da sevgi göstermeyi öğrenecektir. Çocuğunuzu öpmekten ya da çocuğunuza sarılmaktan korkmayın. Aslında, bu onların güvende ve özel hissedeceği anlardır ve bu anlara ihtiyaçları vardır. 

Bunlar çocuğunuzu büyütürken ilk beş yılda bilmeniz gereken ve öğretmeniz gereken değerlerdir. Bu değerler çocuğunuzun iyi huylu birisi olmasında ve neticede mutlu bir kişi olmasında temel olacak değerlerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.