Dar İç Çamaşırı ve Erkek Doğurganlığı

27 Mayıs 2020
Erkeklerin giydiği iç çamaşırının türü, doğurganlıklarını etkileyebilir. Bu konuyu araştıran pek çok çalışma yapılsa da, henüz sonuç alınamamıştır. Bu yazımızda dar iç çamaşırı ve erkek doğurganlığı arasındaki ilişkiyi öğrenin.

Daha önce dar iç çamaşırları ile erkek doğurganlığı arasında bir ilişki olduğunu duymuş olabilirsiniz. Dar iç çamaşırı giymenin sperm üretimini etkileyebileceği ve bunun sonucunda da çocuk sahibi olmayı zorlaştıracağını belirten farklı teoriler vardır.

Şüphesiz, testisler vücudun geri kalanından daha soğuk bir ısıda daha iyi çalışır. Dar iç çamaşırları, testisleri vücuda doğru iter ve daha sıcak olmalarına neden olur. Isıdaki bu artış, sperm sayısını ve hareketliliğini azaltır.

Erkeklerde infertilitenin pek çok sebebi olabilir. Bunlardan bazıları hormonal dengesizlikler, psikolojik veya davranışsal problemler olabilir. Bununla birlikte, erkeklerdeki infertilitenin en büyük sebebi sperm anormalliğidir. Bu, yaşam tarzıyla alakalı faktörlerden kaynaklanır.

Buna ek olarak, bazı araştırmalar sağlıklı bir yaşam tarzı olan erkeklerin daha sağlıklı spermlere sahip olduğunu iddia etmektedir. Sonuç olarak da, infertiliteden muzdarip olma riski azalmaktadır.

Aşağıda, dar iç çamaşırları ve erkek doğurganlığı arasındaki  ilişkiye dair efsanelerden kurtulmanıza yardımcı olacağız.

Erkeklerde doğurganlık problemleri

Erkeklerin sperm üretme ve aktarma yeteneğini etkileyebilen pek çok şey vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  • Prostat ve testis enfeksiyonları
  • Uyuşturucu kullanımı
  • Sigara
  • Obezite
  • Aşırı sıcak
sperm hareketliliği

Spermi testisler üretir. Üreme hücrelerinin semende bulunan ve yumurtayı dölleyebilen olgun spermler oluşturması 70 gün alır.

Kadın Bakımı ve İnfertilite Merkezi, 20 erkekten 1’inin bir çeşit doğurganlık sorunundan muzdarip olduğunu belirtiyor. Bu erkeklerde, semendeki sperm miktarı düşüktür. Ayrıca, 100 erkekten 1’i, hiç sperm üretmemektedir.

Dar iç çamaşırı ve erkek doğurganlığı

Araştırmalara göre, çocuk sahibi olamayan çiftlerin yaklaşık olarak yarısında sorun erkek infertilitesinden kaynaklanıyor. Çoğu vakada, sorun spermden kaynaklanıyor. Erkekte az sayıda sperm olabiliyor ve bu spermler hareketsiz veya yavaş hareket edebiliyor ve anormal olabiliyor.

Spermin gelişimini ve hareketini olumsuz etkileyen faktörler, uyuşturucu ve alkol tüketimi, diyabet ve bakteriyel enfeksiyonlardır. Buna ek olarak, kimyasal maddelere maruz kalmak, radyasyon veya testislerin fazla ısınması gibi çevresel faktörler de vardır.

“Dar iç çamaşırları, testisleri vücuda doğru iter ve daha sıcak olmalarına neden olur. Isıdaki bu artış, sperm sayısını ve hareketliliğini azaltır.”

Pek çok farklı teori olsa da, dar iç çamaşırı ve erkek doğurganlığı arasında bir ilişki olabilir. Bazıları dar iç çamaşırlarının testisleri ısıtarak sperm üretimine zarar verdiğini düşünüyor.

Kaliforniya’daki Stanford Universitesinde bilim insanları tarafından yakın zaman önce yapılan bir araştırma, gün içerisinde boxer giyen ve çamaşırsız yatan erkeklerin spermlerindeki DNA hasarı seviyelerinin önemli ölçüde azaldığını doğrulamaktadır. Bu araştırmada karşılaştırma gün içerisinde ve gece boyunca dar iç çamaşırı giyen erkeklerle yapılmıştır.

Dar iç çamaşırları testislerin ısısını artırıyor

Spermi testisler üretir. Testislerin çok sıcak veya çok soğuk olması sperm üretimini kesintiye uğratır. Isı normale dönene kadar üretim de normale dönmez. Aynı şekilde, eğer ısı nedeniyle sperm üretimi azalırsa, sperm sayısının artması için testislerin normal ısıya gelmesi birkaç ay sürebilir.

erkek doğurganlığını etkileyenler

Dar iç çamaşırı ısıyı artırabileceğinden sperm hareketliliği azalır ve bu durumda da sperm sayısı azalır veya anormal sperm üretimi gerçekleşir.  Bölgenin sürekli sıcak ve nemli olması, mantar ve mikroorganizmalardan kaynaklı enfeksiyonlara sebep olur. Bunların da doğurganlık üzerinde olumsuz etkileri vardır.

Bununla birlikte, az sperme sahip erkekler testis torbasını mümkün olduğunca soğuk tutmalıdır. Böylece testisler en iyi şekilde çalışır.  Doğurganlık sorunları yaşayan erkeklerin endişelerini ve soru işaretlerini doktorla paylaşması önemlidir.

  • Carrell, D. T. (2012). Epigenetics of the male gamete. Fertility and Sterility. https://doi.org/10.1016/j.fertnstert.2011.12.036

  • Lindgren, M. C. (2018). Male Infertility. Physician Assistant Clinics. https://doi.org/10.1016/j.cpha.2017.08.002