Bebek Giysileri Yıkamak İçin 7 ipucu

Bu yazımızda, bebeğinizin kıyafetlerini en iyi şekilde yıkamanız için gerekli yöntemlerden bahsediyor olacağız. Bu ipuçları çocuğunuzun hassas tenine gerekli özeni gösterebilmenizi sağlayacaktır.
Bebek Giysileri Yıkamak İçin 7 ipucu

Son Güncelleme: 05 Temmuz, 2018

Bebek kıyafetlerini yıkamak söz konusu olduğunda, özenli davranmak ve en iyi tavsiyelerden faydalanmanız önemlidir.

7Bebekler, renk, koku ya da boya içeren deterjanlara reaksiyon verebilen, hassas bir cilde sahiptir. Bazı çocuklar belirli deterjanlara karşı alerjik reaksiyona girebilir.

Bebeğinizin cildini önemsiyorsanız, dikkat etmeniz gereken birçok şey vardır. Toplu olarak üretilen bebek kıyafetleri, özellikle de ucuz olanlar, çocuğunuzu zararlı kimyasallara maruz bırakıyor olabilir. Bunlar alerjik reaksiyonlara ya da dermatite yol açabilir.

 Bebek giysilerini yıkamak için 7 ipucu

Aşağıda, bebek giysilerini yıkarken aklınızda bulundurmanız gereken yedi ipucu bulacaksınız:

1. İlk kullanımdan önce kıyafetlerini yıkayın

İlk ve çok önemli ipuçlarından biri, çocuğunuza giydirmeden önce yeni alınan kıyafetleri yıkamaktır.

Organik pamuk giysiler almadığınız sürece, bebeğinizin yeni kıyafetlerinde zararlı kimyasallar bulunabilir ve onları yıkamak bu kimyasallardan kurtulmanızı sağlar.

Giymeden önce bebek kıyafetlerini yıkamanız, bebeğinizin hassas cildini korumanıza ve rahat etmenize yardımcı olur.

Bebeğinizin cildiyle doğrudan temas halinde olabilecek, çarşaf ya da örtü gibi diğer malzemeler de ilk kullanımdan önce yıkanmalıdır.

2. Sadece bebekler için üretilen deterjanlar tercih edin

Hafif kokulu ve çevre dostu bir deterjan kullanmanızı öneririz. Bu sayede, bebeğinizin kıyafetlerinin gereksiz sentetik katkı maddelerine maruz kalmadığından emin olabilirsiniz.

Büyük deterjan markaları, üzerinde  hassas ciltler için uygun yazan bebeklere özel bir ürün grubu üretir.

Kullandığınız ürün renk, boya, parfüm ya da koku içermemelidir. Bu da alerjik reaksiyon riskini azaltır.

uyuyan bebek

 3. Kumaş parlatıcılardan uzak durun

Bebek kıyafetlerini yıkamak için kumaş parlatıcı ürünlerden kaçının. Çocuğunuzun maruz kaldığı zararlı kimyasalları mümkün olduğunca sınırlamak iyi bir fikirdir.

Bebek dermatiti vakaları artmaktadır ve riski azaltmanın en iyi yolu, gerekli olmayan herhangi bir kimyasal üründen uzak durmaktır.

“Bebeğinizin cildiyle doğrudan temas halinde olabilecek, çarşaf ya da örtü gibi diğer malzemeler de ilk kullanımdan önce yıkanmalıdır.”

4. Ürün etiketini mutlaka okuyun

Bu önemsiz görünebilir, ancak bebek kıyafetlerini yıkarken ürün etiketine dikkat etmek son derece önemlidir. Yıkama talimatlarına ek olarak, kıyafetlerin hasar görmemesi için kurutma talimatlarına da özen göstermek gerekir.

5. Çamaşır yumuşatıcısı kullanın

Yumuşak kumaş, hassas ciltler için daha iyidir. Çamaşır yumuşatıcısı, kumaştaki liflerin gevşemesini sağlar, bebeğinizin kıyafetlerini ve yatak örtülerini yumuşatır.

Hipoalerjenik formüllü kokusuz ve hassas ciltler için uygun bir ürün tercih edin. Talimatlar için her zaman paketi ve ürün etiketini okumayı unutmayın.

6. Bez bebek bezlerini ayrı yıkayın

Bebek bezi yıkamak karmaşık bir iş olabilir. Mikropların yayılmasını önlemek için ıslak ve kirli bebek bezlerini diğer giysilerden ayrı tutun. Çamaşır makinesinde de diğer kıyafetlerden ayrı yıkayın.

Genel olarak, soğuk suyla ıslatıldıktan sonra yüksek sıcaklıkta yıkanması temizlenmesi için yeterli olacaktır. Bebek bezleri hala kötü kokuyor ise, onları tekrar yıkayınız.

kuruyan bebek giysileri

7. Bebeğinizin kıyafetlerini ayırın

Bebek kıyafetlerini yıkamak için son bir ipucu da çocuğunuzun çamaşırlarını, beyazlar ve koyu renkliler olarak ayırmaktır. Yanmaz giysileri ayrı yıkamak, bu giysilerin ateşe dayanıklı olmasını sağlayan özel kumaş dokusunun korunmasına yardımcı olacaktır.

Gerekirse, daha düşük sıcaklıkta ya da kısa programda yıkanması gereken çamaşırları, ayrı bir çamaşır yığını haline getirin.

Genel olarak, bebek giysileri çok kirlenmez. Çamaşır makinesinde ya da elde yıkayabilirsiniz. Çevre dostu bir deterjanınız yoksa, hassas ciltlere uygun bir formülü olan herhangi bir ürün sizin için uygun olacaktır.

Bebek giysileri yıkamak için 7 ipucu listesinin faydalı olacağını umuyoruz. Bir sonraki çamaşır yükünü biraz daha kolay hale getirmek için bunları mutlaka göz önünde bulundurun!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.