Beyaz Giysilerden Leke Çıkarmak

İmkansız gibi görünse de, beyaz giysilerden leke çıkarmak için birçok yol vardır. Bu yazımızda bu lekelerden nasıl hızlı ve kolayca kurtulabileceğinizi anlatacağız.
Beyaz Giysilerden Leke Çıkarmak

Son Güncelleme: 23 Nisan, 2019

Beyaz giysiler genelde hassas giysilerdir. Özellikle de üzerine bir şey döktüğünüzde. Bu yüzden  beyaz giysilerden leke çıkarmak, üstelik bunu giysiyi mahvetmeden yapmak oldukça önemlidir.

Bu ufak numaralarla dolabınızdaki bütün beyaz giysileri nasıl koruyabileceğinizi göstereceğiz. Böylece lekeleri yüzünden sakladığınız giysileri kurtarabilirsiniz.

Birçok insan özellikle beyaz ve hassas kıyafetleri yıkamayı zor bulur. Çocuklar boya yaptığında ya da yemek yediğinde genellikle üzerindeki giysiyi kirletir.

Beyaz giysilerden leke çıkarmak

Aşağıdaki ipuçlarına geçmeden önce lekenin giysi üzerinde ne kadar kaldığının bir önemi olmadığını belirtmemiz gerek. Bu ufak numaralarla birlikte lekeleri kolaylıkla çıkarabileceksiniz.

1. Karbonat ve limon

Sarı lekeler en sinir bozucu lekelerdir. Daha çok beyaz gömleklerde olur ama çok az karbonat ve limon ile bu lekelerden kurtulabilirsiniz.

Lekenin olduğu bölgeyi yarım limon ile ovun ve üzerine karbonat dökün. Daha sonra dışarıda kurumaya bırakın. Kuruduğunda gömleğinizi normalde yıkadığınız gibi yıkayın. Makineden çıktığında lekesiz olacak!

bir kase karbonat ve yarım limon

2. Çamaşır suyu veya klor

Beyaz giysiler zamanla sarımsı bir renk alır ve bu hoş bir görüntü değildir. Ancak az miktarda klor ve su ile normal rengine döndürebilirsiniz.

Yarım fincan kloru yaklaşık 10 litre suyun içine dökün. Sonrasında lekenin çıkmasını istediğiniz giysileri bu suyun içine bırakın ve 20 dakika suyun içinde bekletin. 20 dakikanın sonunda giysileriniz eskisi gibi olacak! Güzel kokması için biraz yumuşatıcı eklemeyi de unutmayın.

Klorun, giysileri tekrar beyazlatmak için etkili ve kullanışlı bir kimyasal olduğunu biliyor muydunuz?

3. Hidrojen Peroksit

Giysilerinizdeki sararmayı gidermek için daha doğal bir diğer yol ise hidrojen peroksit kullanmaktır. Önce soğuk su ile hidrojen peroksiti karıştırın. Sonra, giysileri 20 dakika içinde bekletin ve yıkamaya atın.

Eğer giysileriniz orijinal renklerine dönmezse istediğiniz sonucu elde edene kadar bu uygulamayı tekrarlayın.

4. Leke çıkarıcı

Eğer sorun bir yağ lekesi ise bunun için en iyi çözüm ev yapımı bir leke çıkarıcı kullanmaktır. Örneğin sirke ve tuz kullanabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise lekeye derinlemesine nüfuz etmek için yardımcı olacak karbonattır. Sonrasında deterjan ekleyin, köpürene kadar birkaç dakika ovalayın ve çamaşır makinesine atın.

Kir ve yağ lekelerini çıkarmanın zor olduğu göz önünde bulundurulursa bunun için özel yapılmış bazı ürünler kullanmanız gerekebilir. Her halükarda bir leke çıkarıcı kullandığınız zaman giysilerinizi normal yıkamanız gerektiğini unutmayın.

5. Bulaşık deterjanı

Bunu yapabilmek için bulaşık deterjanı ve hidrojen peroksite ihtiyacınız olacak. İki ölçek hidrojen peroksidi bir ölçek sıvı deterjan ile karıştırın. Sonrasında ise bu karışımı lekeye uygulayabilirsiniz.

6. Beyaz tebeşir

Bu teknik çok yaygın değil fakat beyaz tebeşirin kimyasal özelliklerinden dolayı çok etkilidir. Yapmanız gereken ilk şey tebeşir ile lekeyi nazikçe ovalamaktır. Sonrasında, yaklaşık 10 dakika kadar tebeşirin içerdiği kimyasalların lekeyi emmesini bekleyin.

Son olarak soğuk suda yıkayın ama sakın kurutucuya koymayın. Çünkü leke diğer giysilerinizin üzerine geçebilir.

7. Beyaz Şarap

Kırmızı şarabın giysilerde leke bırakması oldukça yaygındır. Bu durumlar için en iyi çözüm etkisizleştirmek için çok az beyaz şarap kullanmaktır. Bu şekilde leke tamamen çıkar.

halıya dökülmüş şarap kadehi

Bir peçete ya da havlu yardımı ile yumuşakça lekeye bastırarak lekenin daha geniş alana yayılmasını engelleyin. Böylece giysinizin geri kalanını mahvetmez ve lekeyi çıkarmak sizin için çok daha kolay olur.

Beyaz giysilerden leke çıkarmak için verdiğimiz bu pratik tavsiyelerle sonunda dolabınızda unuttuğunuz giysileri giyebilirsiniz. Giymeye hazır olduğunuzda onları kolayca temizleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Bebek Giysileri Yıkamak İçin 7 ipucu
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bebek Giysileri Yıkamak İçin 7 ipucu

Bazı çocuklar belirli deterjanlara karşı alerji gösterebilir. Aşağıda, bebek giysilerini yıkarken aklınızda bulundurmanız gereken yedi ipucu bulaca...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bockmühl DP. Laundry hygiene-how to get more than clean. J Appl Microbiol. 2017 May;122(5):1124-1133.
  • Kerr KL, Rosero SJ, Doty RL. Odors and the perception of hygiene. Percept Mot Skills. 2005 Feb;100(1):135-41.
  • Leri AC, Anthony LN. Formation of organochlorine by-products in bleached laundry. Chemosphere. 2013 Feb;90(6):2041-9.
  • Tavčer PF, Brenčič K, Fink R, Tomšič B. Influence of Hydrogen Peroxide on Disinfection and Soil Removal during Low-Temperature Household Laundry. Molecules. 2021 Dec 29;27(1):195.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.