Düz Taban Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Düz tabanlar birçok çocuğu ve yetişkini etkiler. Neyse ki çoğu durumda çok fazla komplikasyona neden olmazlar. Bu yazıda size bu durum hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.
Düz Taban Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 16 Nisan, 2021

Düz taban sorunu olan kişilerin ayak tabanlarında normalden daha düşük bir kavis vardır. Bu, bir veya iki ayağın yere düz basabileceği anlamına gelir. Bir rahatsızlığın göstergesi olabileceği veya vücudun diğer bölümlerinde ağrıya neden olabileceği için yalnızca rahatsızlık verici olduğunda tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bu yazıda size bununla ilgili her şeyi anlatacağız.

Düz tabanlılık, tıpkı yüz hatları veya göz rengi gibi kalıtsal olabilir. Bebeklerin çoğu düz tabanlarla doğarken, yaklaşık üç yaşında kemerler oluşmaya başlar. Yani yetişkinliğe ulaştıktan sonra bu durum kendi kendine düzelecektir.

Aksine, bazı insanlar hiçbir zaman bir kemer geliştirmez ve bunun sonucunda zorluklar yaşayabilir veya yaşamayabilir. Semptomların ne olduğunu, tedaviyi ve bunun çocukları nasıl etkilediğini görelim.

Düz taban belirtileri nelerdir?

Düz tabanları olan pek çok kişinin hiçbir semptomu yoktur, ancak diğerleri genellikle durumun ciddiyetine bağlı olarak farklı sonuçlar hissederler. Her durumda, en yaygın semptom ayak ağrısıdır.

Bu bozukluk aynı zamanda vücut ağırlığının eşit olmayan dağılımına da neden olabilir. Sonuç olarak, ayakkabılar özellikle yanlarda normalden daha hızlı veya düzensiz bir şekilde aşınır. Aslında, bunlar daha fazla yaralanmaya neden olabilir.

Öte yandan, düz taban ayak bileklerinde gerginliğe ve yanlış hizalamaya neden olabilir, bu da ayakları içe doğru hareket etmeye zorlar.

Birçok kişi bu rahatsızlığa sahiptir ve herhangi bir sorun fark etmez, bu durumda tedaviye ihtiyaç duymazlar. Bu arada, diğerleri vücudun bu kısımlarında ağrı gibi semptomlar hissederler: ayak kemeri, kalçalar, bel, bacaklar ve ayaklar. Elbette bu ağrılardan herhangi birini hissederseniz doktorunuza görünmenizi tavsiye ederiz.

düz tabanlı çocuk ayağı

Tedavi

Bu, ayakların normal bir kavise sahip olmadığı bir durumdur. Alt ekstremitelerden birini veya her ikisini birden etkileyebilir. Çoğu zaman, ayak hastalıkları uzmanına gitmek tedavi için doğru yönde atılmış bir adımdır.

Tabanlık kullanmak veya daha fazla kemer desteğine sahip ayakkabılar giymek de rahatsızlığın bir kısmını gidermeye yardımcı olabilir.

Kadın ayak tabanı

Benzer şekilde, ağrıya neden olan aktiviteleri azaltmak, size yardımcı olabilecek başka bir tavsiye niteliğindedir. Ayaklarınızın kemerlerde fazla ağırlık taşıması gerekiyorsa kilo vermek bile yardımcı olabilir.

Elbette farklı ayakkabı giymek, dinlenmek ve ilaç kullanmak gibi ameliyatsız tedavi seçenekleri ağrıyı kontrol etmede ve ayaklarınızı normal şekilde kullanabilmenizde çok etkili olabilir. Genellikle en iyi yaklaşım budur. Ameliyat genellikle sadece çok aşırı durumlar içindir.

“Bebeklerin çoğu düz tabanlarla doğarken, kemerler yaklaşık üç yaşlarında oluşmaya başlıyor.”

Çocuklarda düz taban

Çoğu küçük çocuğun ayağında bu sorun vardır. Kemerler genellikle tam olarak oluşmaz. Ancak yıllar geçtikçe gelişmeye devam ederler. Zamanla normal şekilde gelişmeleri gerekir.

Bazı durumlarda, bebeklerin ayaklarındaki fazla yağ, kemerlerini gizleyebilir. Bu nedenle, çocukluğun ilk birkaç yılında bu duruma sahip olmak, her zaman onlara sahip olacakları anlamına gelmez.

Bununla birlikte, bir çocuğun uygunsuz kemik gelişimi veya başka bir durum nedeniyle düz tabanları varsa, doktorun altta yatan nedeni tedavi etmesi gerekir. Elbette, çocuk ayaklarında veya bileklerinde çok fazla ağrıdan şikayet ediyorsa, muhtemelen onu doktora götürmenin zamanı gelmiştir.

Daha büyük çocuklarda bu durum topuklarında veya kemerlerinde ağrıya neden olabilir. Ayrıca koşmak veya yürümek rahatsız edici olabilir. Çoğu çocuk yaklaşık altı yaşında kemerleri geliştirirken, bazılarında normal kemik gelişimini engelleyen gecikmeler veya deformasyonlar olabilir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, çocuklarda bu durum tedavi gerektirmez. Kemerler genellikle ergenlik döneminde veya erken yetişkinlikte gelişir.

Son olarak, çocuğunuzun bu rahatsızlığı varsa ve ağrılar yürüme veya egzersiz gibi normal aktiviteler yapmaktan alıkoyuyorsa onu bir ayak hastalıkları uzmanına götürmeniz gerektiğini unutmayın. Önleyebileceğiniz bir şey olmasa da erken tedavi ağrı ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Çocukların Ayaklarına Nasıl Bakım Yapılır?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocukların Ayaklarına Nasıl Bakım Yapılır?

Çocuklarınızın ayaklarına bakım yapmak yetişkin döneminde sorun yaşamalarının önüne geçecektir. Yazının devamındaki bilgilerden faydalanabilirsiniz...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.