Hamilelikten Sonra Kilo Vermek İçin İpuçları

Hamilelikten Sonra Kilo Vermek İçin İpuçları

Son Güncelleme: 05 Nisan, 2018

Birçoğumuz hamile kalmayı hayal ediyor, ancak bebek doğduktan sonra vücudumuzda gördüğümüz değişimlerden endişeleniyoruz. Bu yüzden hamilelikten sonra sağlıklı bir şekilde kilo vermek için ipuçları öğrenmeli ve uygulamalıyız.

Dünyaya bir bebek getirmek hiç şüphesiz harika bir deneyim. Ancak bu önemli olay, özellikle fiziksel görünümümüzle ilgili bazı endişelere neden olmaktadır. Yani, hamilelikten sonra nasıl görüneceğimiz ve daha önce sahip olduğumuz şekli kurtarmak için ne yapmamız gerektiği.

Bebek sahibi olmanın tadını sonuna kadar çıkarabilmeniz için vücudunuzu kabul edecek sabrınız olsun

Hamilelikten sonra kilo vermenize yardımcı olacak yeni bir yaşam tarzı yaratırken sabır bir müttefik olmalıdır. Bu, ilk birkaç ayda dengeyi oluşturmaya ve fiziksel görünümümüze alışmaya ve bebeğinizin keyfini çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Mükemmel beslenme alışkanlıkları ve egzersiz rutini istenen sonuçları sağlayacaktır. İyi bir zaman yönetimi becerisine sahip olmanız, tutarlı olmanıza ve belirlediğiniz hedefin belirlenmesine olanak tanır.

Eğer figürünüzde meydana gelen değişime uymazsanız: stres, post-partum depresyon ve anksiyete, yemek saatinde ezici bir ruh hali ve dürtüsellik yaratabilir ve bu da beklenenin tam tersi olur.

depresyonda kadın ve eşi

Emziriyorsanız dikkatli beslenin

Emziriyorsanız, bunun ortaya çıkardığı enerji harcamasının bir sonucu olarak kilo kaybına yaşayacağımızı hatırlamak önemlidir. Bu nedenle tükettiğimiz şeyler konusunda dikkatli olmalıyız, çünkü aynı zamanda bebeğimizi besliyor olacağız.

Fiziğimizi geliştirmenin anahtarı doğru beslenme hakkında düşünmek ve hipokalorik diyetlerden kaçınmak olacaktır. Bu tür diyetler vücudunuzda, emziriyorsanız bebeğinizi de dolaylı olarak etkileyebilecek agresif değişiklikler yaratabilir.

bebeğini emziren anne

Yeni beslenme alışkanlıkları

Yeni yeme alışkanlıklarını tanıtmak önemlidir, bu yüzden aşağıdakiler önerilir:

 • Aşırı yağ kullanmayın
 • Izgara sebzeler
 • Meyve ve sebze ye
 • Bol su için

Tüm bu ipuçlarının uygulanması, figürünüzdeki önemli bir değişikliği aşamalı olarak gözlemlemenize yardımcı olacaktır.

Hamilelik sonrası kilo vermenize yardımcı olacak gıda önerileri:

 • Süt, yumurta ve yağsız etler kilo vermenize yardımcı olacak gerekli proteinleri sağlayacaktır.
 • Sebzeler antioksidan içerir ve vücudunuzun işleyişini kolaylaştırır.
 • Kuruyemiş kabızlığı önleyen lif içerir.
 • Hububat enerji ve doygunluk hissi verir.
 • Meyveler yüksek vücut savunmalarını koruyacak ve sağlığınızı iyileştirecektir.

 Kilo kaybına ulaşmak için ek ipuçları

Aşağıda, hedefinize ulaşmak için dahil etmeniz gereken bir dizi ipucu bulacaksınız:

Vitamin takviyeleri

Vitamin almak vücuda sahip olduğunuz yeni rolü geliştirmek için gerekli enerjiyi sağlar. Buna ek olarak, kalsiyum, demir ve çinko gibi mineraller bu önemli ve güzel çalışmayı sürdürmeye devam etmek için gerekli bir yakıt görevi göreceklerdir.

Su alımı

Ani iyileşme ve kilo kaybı cildin elastinini gevşetir, bu da çatlakların ortaya çıkmasına neden olabilir. İçme suyu, cildinizi içten dışa doğru nemlendirmek, vücudunuzun düzgün çalışmasını desteklemek, selülitlerden kaçınmak ve sağlığınızı arttırmak için önemli olacaktır.

Fiziksel aktivite

Bebeğinizle birlikte bir bebek arabasıyla yürümek, bir bağı korumak ve yaratmak, temiz hava solumak, güneş ışınlarından birkaçına maruz kalmak ve her ikinizin de başlamış olduğunuz yeni hayata uyum sağlamak gibi sayısız fayda sağlayabilir.

En az bir saatlik günlük egzersiz yapmak, ilerlemeniz için sağlıklı olacaktır. Yoga, Pilates, Kegel gibi egzersizler, pelvik taban, dans ve aerobik güçlerini kuvvetlendirmek için yapılan egzersizler, zamanla şekil almamız için yoğunlaşabileceğimiz egzersizlerdir.

Stres yapmayın

Vücut, travma ya da komplikasyon yaratmaması için dinlendirilmelidir. Fiziksel değişimde başarıya ulaşmak için kilo vermeden önce makul bir süre beklemek hayati önem taşımaktadır.

Nasıl göründüğümüzü geliştirmeye hazır olduğumuzda, kaçınılması gereken kalori seviyesinde hesaba katmamız gerekir. Aksi halde, vücut sadece kendimizi değil, aynı zamanda bebeğimizi de önemsememiz gereken bir zamanda ayrışmaya maruz kalabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ahmed SH., Kharroubi W., Kaoubaa N., Zarrouk A., et al., Correlation of trans fatty acids with the severity of coronary artery disease lesions. Lipids Health Dis, 2018.
 • Christodoulides S., Dimidi E., Fragkos KC., Farmer AD., et al., Systematic review with meta analysis: effect of fibre supplementation on chronic idiopathic constipation in adults. Aliment Pharmacol Ther, 2016. 44 (2): 103-16.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.