Doğumdan Sonra Neden Hala Hamile Gibi Görünüyorsunuz? 

Doğumdan Sonra Neden Hala Hamile Gibi Görünüyorsunuz? 

Son Güncelleme: 19 Mart, 2018

Hayatınızda en çok beklediğiniz gün nihayet geldi, bebeğinizin doğumu. Ancak merak ediyor olabilirsiniz: Orada başka bir şey var mı? Neden doğumdan sonra hala hamile görünüyorsunuz? Okumaya devam edin ve nedenini öğrenin.

Doğumdan sonra karnınız muhtemelen bazı yerlerde yuvarlak, yumuşak ve düzensiz görünür. Bu durum dokular kesildiği için sezaryenden sonra normaldir ve karnınız 6 aylık hamileymişsiniz gibi görünebilir.

Rahim orijinal boyutuna geri döndüğünde, karın da yavaş yavaş doğal görünümünü geri kazanır. Emziriyorsanız, sürecin kalori çıktısı sebebiyle daha hızlı kilo verebilirsiniz.

elma yiyen kadın

Görünüşünüzden dolayı biraz endişelenmeniz ve hatta özgüven sorunu yaşamanız çok normal. Ama endişelenmeyin, doğumdan sonraki ilk günden itibaren başlayarak yapabileceğiniz bir kaç şey var. Etkileri daha geç görmektense daha erken görmek için hemen başlamalısınız.

Hala hamile mi görünüyorsunuz? İşte tavsiyeler

Hamilelik sırasında ve sonrasında kendinize dikkat etmenin doğumdan sonraki görünümünüz için çok önemli olduğunu unutmamak gerekir. Çünkü yiyecek seçimleriniz ve günlük egzersizleriniz lenfatik drenaja ve organlarınızın yerine geri dönmesine yardımıcı olurken görünüşünüzü düzeltir.

Karın, vücudun en büyük hormonal değişim geçiren kısmıdır. Bedendeki artış, çatlaklar ve izler vs diğer değişikliklerdir.

Karın postpartum inflamasyonunun çatlakların oluşması kadar doğal olduğunu bilmelisiniz. Günde 8 bardak su içerek ve bu amaç için üretilen özel kremlerle sık sık cildinizi nemlendirirseniz istenmeyen izlerden kaçınabilirsiniz.

Vücudumuzda kaçınılmaz bazı değişiklikler vardır, ancak her sorunun bir çözümü olduğunu da unutmamalısınız. Bu tavsiyeleri adım adım takip ederek, karnınızın görünümünü iyileştirebilir ve doğumdan sonra hala hamileymiş gibi görünmekten kurtulabilirsiniz.

spor yapmış kadın
  • Sakin olun ve kendinizle mutlu olun. Bunun geçici bir durum olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden, hedeflerinizi gerçekleştirmeye, sabırlı olmaya ve huzur içinde hissetmeye odaklanmalısınız.
  • Bu değişikliklerle ve insanların düşünceleriyle yüzleşmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bazen insanlar düşüncesiz sözler sarf edebilir; Lütfen bunları dikkate almayın, sizi etkilemesine izin vermeyin ve önünüze bakın.
  • Unutmayın, her kadının deneyimi farklıdır. Bedenler ve bedenlerin geçirdiği değişiklikler her birimiz için farklıdır, fakat eğer sorununuz karnınızın büyüklüğüyse, doktorunuzun görüş ve önerilerine odaklanın ve talimatlar harfiyen uygulayın.
  • Bebeğinizi emzirin. Hem bebeğinizin sağlığını güçlendirecektir hem de kilo vermenize yardımcı olacaktır.
  • Beslenmenize dikkat edin. Tüm hamilelik boyunca ve doğum sonrası, ne yediğinize dikkat etmeli ve çok yemekten kaçınmalısınız.
  • Dinlenmek için bebeğinizin uyuduğu zamandan yararlanın. Bu enerjinizi telafi etmenize ve kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.
  • Su için. Su çok önemlidir. Su içmek, genellikle karın bölgesinde ve ayaklarda meydana gelen su tutulmasını önlemeye yardımcı olacaktır.
  • Doğum sonrası korseleri. Her zaman büyükannenizin tavsiyesini dinleyin. “Korse takmak” denilince akla hemen ağrı ve acı gelmektedir ancak iyi bir tavsiyedir.  Özellikle doğum sonrası korsesi kullanmak önemlidir. Korseyi takmak, organlarınızın orijinal yerlerine dönmesine yardımcı olurken, fiziğinizin genel görünümünü iyileştirir.

Aktif Kalın ve Sonuna Kadar Bebeğinizin Tadını Çıkarın

Sabır, istikrar, sağlıklı beslenme ve düzenli sporun sağlıklı ve formda kalmanın anahtar noktaları olduğunu unutmayın. 

Bir varlığa hayat verme ayrıcalığına sahibiz, bununla ilgili her şey kolay değil, ama aynı zamanda imkansız da değil, bu nedenle bu tavsiyelerin her birini takip edin ve nihayetinde en çok istediğiniz şeyi elde edeceksiniz.

Ama şimdilik, bebeğinizle her dakikanın sonuna kadar tadını çıkarın ve görünüşünüz hakkında olumsuz düşünmeye başladığınızda, bebeğinizle zaman geçirin. Böyle bir mucizeyi deneyimlemenin her şeye değdiğini unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.