Bebeğiniz İçin Uygun Ayakkabıları Seçmek

Bebeğiniz İçin Uygun Ayakkabıları Seçmek

Son Güncelleme: 14 Şubat, 2019

Çocuklarınız için erken yaşlardan itibaren uygun ayakkabıları seçmek çok önemlidir. Esasen , doğru ayakkabılar yürümeyi öğrenme sürecinde önemli bir rol oynayabilir.

Çocukların rahatı da çok önemlidir. Bazı uzmanlar, ilk adımlarını atmaya başladıklarında ayakkabılarla ve ayakkabısız yürümek arasında geçiş yapmaları gerektiğini önermektedir.

Çocuklarımızın sağlığı için uygun ayakkabılara ihtiyaçları var. Yürüme şekillerinin oluşması konusunda ayakkabılar çok önemlidir. Yetişkinler de ayakkabılarına bağlı olarak yürüme şeklini değiştirir.

Bebekler ve küçük çocuklar söz konusu olduğunda uygun olmayan ayakkabılar sağlıklarına zarar verebilir. Her şey ayaklarla başlar.

Çocukların zarar vermeyen ayakkabılara sahip olmaları önemlidir. Ayakkabı almayı zorlaştıran bir durum ortaya çıkarsa, her zaman çocuk doktorunuza danışabilirsiniz.

Çocuğunuza uygun ayakkabıları seçmek uzun vadede sakıncaları önler

Miguel Hernandez Elche Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, yerleşik tekerlekli ayakkabıların çok sık kullanılması durumunda sağlık sorunlarına neden olabileceği ortaya kondu. Ebeveynleri, çocuklara uygun ayakkabılar seçmek için teşvik ettiler.

İşte tekerlekli ayakkabıların sakıncaları:

 1. Büyüme sorunları Bu tür ayakkabılarda topuğun yüksekliği 5 cm’ye kadar ulaşabilir. Bu, tüm vücutlarının ağırlığının topuk üzerinde durmasına neden olur. Bütün bunlar, olası sağlık problemlerinde% 40 artışa yol açmaktadır.
 2. Topuk üzerinde çok fazla baskı vardır. Bu, arka kasların (soleus ve hamstrings) kısalmasına neden olabilir. Dolayısıyla, düz ayağa yol açar.
 3. Normal ayakkabılardan daha ağırdır. Çocuk doktorları, bu tür ayakkabıların, çocuk ayaklarını kaldırmak için daha fazla çaba harcadığından kalça sorunlarına neden olabileceği konusunda uyarırlar.
bebekler için uygun ayakkabıları seçmek

Bebeğiniz için uygun ayakkabıları seçmek konusunda aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları.

Bebeğiniz için ilk ayakkabıyı nasıl seçersiniz?

 1. Ayakkabı düz olmalı. Bunu nasıl anlayabilirsiniz? Tek yapmanız gereken tabana bakmak – sol ayakkabısını sağdan ayırt edemiyorsanız, ayakkabının düz olduğu anlamına gelir. Çok eğimli ise, bebeğin ayak parmaklarında deformasyonlara neden olabilir.
 2. Uç yuvarlak ve kapalı olmalıdır. Bebek ayak parmaklarını hareket ettirebilmelidir.
 3. Ayakkabılar hareket kabiliyetini etkilemeyecek şekilde bağlanmalıdır. Dikişsiz ayakkabılar daha iyidir. Bebeğin ayakkabısının iç kısmında çocuğa zarar verebilecek dikiş olmadığından emin olun.
 4. Destek eğimli olmalıdır. Ayak bileklerinin zorluk çekmeden bükülmesine izin vermek için topuktan biraz daha yüksek olmalıdır.
 5. Tabanın çok yönlü bir dokusu olması gerekir. Bu özellik bebeğin kaymasını önler. Tabanın kalınlığı yaklaşık 3-5 mm olmalıdır.
 6. Deri en iyi malzemedir. Deri esnektir ve ayakların nefes almasını sağlar.

Bebeğiniz için en uygun ayakkabı numarasını nasıl anlarsınız?

Bebeğinize uygun ayakkabı numarasını bulmak için kullanılabilecek birkaç farklı teknik vardır. İşte bazı ipuçları:

 1. Yapılacak ilk şey, ayakkabıyı denetmek. Ayaklarıyla ayakkabının ucu arasında 0,5 – 1,5 cm arası bir boşluk olması önemlidir. Parmaklarının orada olup olmadığını görmek için ayakkabının ucuna basın. Eğer öyleyse, ayakkabı çok küçük demektir.
 2. Yeni ayakkabıları akşam denetmeye çalışın. Bu, bebeğinizin ayaklarının en şişmiş olduğu zamandır.
 3. Bazı ebeveynler, bebeklerinin ayaklarını bir kağıda veya bir karton parçasına çizme hilesini kullanır. Ebeveynler bazen bebeğin ayaklarını bir kağıda çizip bir numara büyük ayakkabı alır. Ancak bu teknik bazı çocuk doktorları tarafından önerilmemektedir.
 4. Çok büyük ayakkabılar almayın. Bazen ebeveynler daha büyük ayakkabı alırlarsa daha uzun süre dayanacağına inanırlar. Bu doğru olabilir, ancak çocuk için iyi değildir. Ebeveynler, doğru numara ayakkabı almalıdır.
bağcıkları bağlı bebek ayakkabısı

Bir çocuğun sağlığı anne-babaların en çok düşündüğü şey olmalıdır. Ebeveynler olarak dikkatli olmalı ve ç ocuğumuzun ayakkabılarının sağlığını etkilemediğinden veya gelecekte sorun yaratmayacağından emin olmalıyız.

Gördüğümüz gibi, erken yaşlardan itibaren çocuklarınız için uygun ayakkabıları seçmek en iyisidir.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarınızın Ayakkabılarını Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarınızın Ayakkabılarını Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çocuklar için ayakkabı seçimi doğru büyüklükte, hafif topuklu ve parmak ucuyla ayakkabının ucu arasında 1 cm olan ayakkabıları tercih etmeyi gerekt...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.